przesówaj w prawo
przesówaj w lewo

Aktualności

Wszystkie wydarzenia
Powstanie Wielkopolskie
27.12.2015

Poznań - 27 grudnia 1918 roku i najbliższe dni, które potem nastąpiły, to czas, z którego możemy być wciąż dumni. Wielkopolska to jedyne miejsce, gdzie udało się pokonać zaborcę i zaczęto odbudowywać naszą narodową tożsamość i nasz kraj.

 

Czy pamiętamy o tym i jak to należy robić, aby nie zapomnieć ? Inscenizacja wjazdu pociągu z Ignacym Paderewskim, wielkim pianistą, a później premierem stała się już tradycją. Zastanawiające, jaką niezwykłą charyzmę i inne przymioty musiał mieć ten artysta, że tak skutecznie pociągnął za sobą tłumy. Inscenizacje to jeden ze sposóbów na utrwalenie naszej historii. Grupy rekonstrukcyjne też są bardzo pomocne w tym dziele i należy je wspierać. Wszystkich zaskoczyli z pewnościa kibice poznańskiego Lecha, którzy zainicjowali zbiórkę datków na odrestaurowanie symboli przypominających ten szlachetny zryw Wielkopolan.

 

W Szamotułach mamy wielki symbol patriotyzmu i wielkich zasług dla kraju. Tą osobą utożsamiającą te bezcenne przymioty był niewątpliwie Maksymilian Ciężki, którego kojarzymy głównie z rozszyfrowaniem Enigmy, ale ten szamotulanin, spoczywający na naszym cmentarzu, to również powstaniec wielkopolski. Obok jego grobu jest cała kwatera powstańców. Uporządkowanie tego miejsca i zapalenie znicza w tym miejscu niech będzie skromnym symbolem uczczenia pamięci ludzi, którzy upomnieli się o Polskę w grudniu 1918 roku.

 



Tekst: Redakcja

Fot. poznan.pl

Fotografie pomnika Powstania Wielkopolskiego archiwalne. Ten pomnik został zburzony przez Niemców na początku II wojny światowej.

reprodukcja i retusz Ireneusz Walerjańczyk

 

 

 



Aktualności
Fundusze UE
fb