przesówaj w prawo
przesówaj w lewo

Aktualności

Wszystkie wydarzenia
Posprzątaj po swoim pupilu
25.04.2016

Ten kłopotliwy temat wraca jak bumerang. Nie widać skutecznego rozwiązania i wydaje się rzeczą oczywistą, że edukację należy zacząć od dzieci. Wydział Ekologii i Ochrony Środowiska szamotulskiego UMiG przeprowadził kolejną już akcję uświadamiania pro-ekologicznego dzieci klas IV z naszych szkół podstawowych. Akcję przeprowadzono w ramach Dnia Ziemi. Dlaczego teraz? Ponieważ wiosną, kiedy ustępują śniegi wszystko co leży na trawnikach jest widoczne. Dzieci bardzo trafnie określiły ten nieciekawy widok nazywając to „kupa kup”.


Zadaniem uczniów było wyłącznie zlokalizowanie psich kupek, a panie z Wydziału Ekologii i Ochrony Środowiska spryskiwały je jaskrawą farbą. W celach edukacyjnych te „kwiatki” pozostaną przez pewien czas, aby uzmysłowić mieszkańcom, że mamy wstydliwy problem sanitarno-estetyczny. 20 kwietnia dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3 szukały psich śladów w Parku na Placu Sienkiewicza. Tego samego dnia uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 prowadzili podobne poszukiwania w Parku im. Jana Sobieskiego. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1, 22 kwietnia penetrowali z kolei Park im. Tadeusza Kościuszki. Tych wstydliwych śladów po pieskach w 3 parkach znaleziono prawie 300! Dzieci otrzymały małe pojemniczki z latarką wyposażone w woreczki na psie odchody. Ten niewielki pojemnik można łatwo przymocować do paska i w razie potrzeby posprzątać po swoim pupilu. Oprócz tego uczniowie otrzymali ulotki informacyjne i breloczki.


Akcja miała na celu pokazanie skali problemu, po trosze zawstydzenie tych, którzy nie mają zwyczaju sprzątać po piesku. Jest przekonanie, że edukacja dzieci i młodzieży może być najbardziej skuteczna. Nieco gorzej jest niestety z edukowaniem dorosłych, tutaj mamy do czynienia z beztroską i pewnym oporem podyktowanym brakiem dobrych zwyczajów.
Podczas rozmowy z Kierownik Wydziału Ekologii i Ochrony Środowiska Małgorzatą Kurczewską, pracownicą tegoż wydziału Agnieszką Kochańską i praktykantkami z Zespołu Szkół nr 2 – Zosią Piątkowską i Karoliną Kaszkowiak, uczennicami II klasy Technikum Ochrony Środowiska dowiedziałem się wielu ciekawych faktów o tej oraz innych akcjach. Znajomo brzmią nam hasła takie jak: sprzątanie ziemi, dzień ziemi, czy też listy do ziemi. Ostatnia z wymienionych akcji – listy dla ziemi przeprowadzana jest razem z fundacją „Arka” od kilku już lat. Jeden z ostatnich listów, napisanych przez z uczennicę naszej szkół został bardzo wysoko oceniony.


Akcja „posprzątaj po swoim pupilu” została oceniona jako ciekawa, zabawna i pouczająca. Nauczyciele zwrócili uwagę na duże zainteresowanie uczniów. Pani Kurczewska wskazała na fakt rozszerzanie działalności edukacyjnej na różne sposoby, włącznie z wykorzystywaniem funduszy zewnętrznych np. Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W planach jest duży happening dla wszystkich, mający propagować prawidłową gospodarkę odpadami. W ostatnim czasie zakupiono dodatkowych 20 dystrybutorów z woreczkami. Niestety worki nagminnie giną i czasem już po pierwszym dniu znika 500 do 1000 worków, a pojemniki są zapełniane innymi odpadami. Przykre to, ale niestety powtarza się.

Są też pozytywne wiadomości. Uczniowie są bardzo dobrze zorientowani w sprawach segregacji odpadów i okazuje się, że w zdecydowanej większości domów prowadzi się segregację.


Pani Agnieszka z kolei zwróciła uwagę na wspieranie przez Wydział wyjazdów edukacyjnych (2 szkół na rok), propagujących ekologiczne postępowanie. Wyjeżdża się np. do Mniszek, do Kórnika, czy też do gospodarstw agroturystycznych. Uczniowie otrzymują nagrody książkowe za udział w różnych konkursach i działaniach pro-ekologicznych. Panie nie chciały mówić jeszcze o wszystkich planowanych inicjatywach, jednak podzieliły się informacją, że na dzień 9 czerwca br. planowany jest spektakl dla dzieci z klas 1 – 3 wszystkich szkół naszego regionu (ok. 1200 dzieci). Spektakl ma propagować hasła promujące ekologiczną gospodarkę odpadami i działania niskoemisyjne, chroniące czyste powietrze. Pozostaje mieć nadzieję, że wszystkie te działania zarówno Urzędu, jak i Straży Miejskiej zaprocentują i odczujemy to w środowisku, w którym żyjemy.


 Tekst: Andrzej Franke

Fot. Agnieszka Kochańska

 



Aktualności
Fundusze UE
fb