przesówaj w prawo
przesówaj w lewo

Aktualności

Wszystkie wydarzenia
Piękne prawykonanie odnalezionego dzieła Wacława z Szamotuł
13.04.2018

Piękne wykonanie, owacje na stojąco i wielkie wzruszenie zarówno po stronie artystów jak i licznej publiczności towarzyszyły światowemu prawykonaniu odnalezionych i zrekonstruowanych „Lamentacji” Wacława z Szamotuł w Wielki Piątek w Szamotułach.


Przypomnijmy, że dzięki współpracy Szamotulskiego Ośrodka Kultury z Krakowskim Biurem Festiwalowym w ramach festiwalu „Misteria Paschalia” w kościele pw. Św. Krzyża w Szamotułach odbyło się światowe prawykonanie odnalezionego i zrekonstruowanego fragmentu utworu Wacława z Szamotuł.


To jest niezwykłe, że talent i myśl człowieka sprzed 500 lat wpływa na nasze serca, dusze i umysły. Pomimo upływu tak wielu lat w cudowny sposób działalność Wacława z Szamotułach tak nas porusza, że zgromadziło się tu tak wiele osób, że artyści i naukowcy zajęli się rekonstrukcją odnalezionego dzieła i tak wspaniali artyści z ogromną pasją chcą je dla państwa wykonać – mówił podczas rozpoczęcia koncertu Piotr Michalak, dyrektor Szamotulskiego Ośrodka Kultury.
To niezwykłe wykonanie zrealizował zespół wokalny Cracow Singers, Marc Lewon grający na lutni renesansowej oraz Agnieszka Budzińska-Bennet, twórca programu i prowadząca koncert. Główną osią koncertu były wykonane na cztery głosy męskie „Lametnacje” oraz inne utwory Wacława z Szamotuł oraz innych wybitnych twórców tworzących w jego epoce.    
Poza Wacławem także inni zacni szamotulanie działali w Krakowie na rzecz tego miasta m.in. na Uniwersytecie Jagielońskim. Po tym pięknym koncercie mam poczucie jakbyście państwo oddali nam tamtą dobrą energię tych szamotulan – mówił Piotr Michalak podczas podziękowań dla artystów.
W odpowiedzi wielu z nich się wzruszyło. Publiczność zgromadzona w kościele także była poruszona. Dariusz Wachowiak, zastępca burmistrza Szamotuł przekazał artystom listy gratulacyjne i dziękował im, że w magiczny sposób przenieśli nas w czasy Wacława z Szamotuł.


Realizacja rekonstrukcji „Lamentationes” Wacława z Szamotuł powstała dzięki współpracy Narodowego Centrum Kultury, Fundacji Equinum oraz Stowarzyszenia Ensemble Peregina. Praca obejmowała przeprowadzenie kwerendy, zestawienie, analizę z rekonstrukcją oraz redakcję i edycję kompozycji jako całości. Lamentationes zrekonstruowane zostały na podstawie odkrytych fragmentów zapisu nutowego – kart głosowych pochodzących ze znalezisk w Archiwum Archidiecezji Gnieźnieńskiej z roku 2016 oraz kart głosowych zachowanych w bibliotekach w Ratyzbonie i Monachium. Autorem rekonstrukcji „Lamentationes” opartej na historycznych modelach jest profesor Marc Lewon (Schola Cantorum Basiliensis), zaś uzupełnienia zrekonstruowanych fragmentów 4-głosowej kompozycji „Lamentationes” o odpowiednie fragmenty chorałowe dokonała dr Agnieszka Budzińska-Bennett.
Obecnie artyści nagrywają w Niemczech „Lamentacje” oraz inne utwory Wacława z Szamotuł. Tak więc jeszcze w tym roku będziemy mogli cieszyć się tym płytowym wydawnictwem.

Aktualności
Fundusze UE
fb