Aktualności
26 sierpnia ruszyła piąta edycja pleneru rzeźb. Tadeusz Bardelas, Zdzisław Gotfryd, Grzegorz Hadzicki, Jerzy Kopeć, Bogusław Migel, Piotr Staszak, Eugeniusz Tacik i Łukasz Zabłocki to artyści, których powitali Burmistrz Włodzimierz Kaczmarek i dyrektor Szamotulskiego Ośrodka Kultury Piotr Michalak. Jako pierwszy głos zabrał dyrektor Michalak. Powitał przybyłych gości, artystów, którzy corocznie brali udział w naszym plenerze. Powitał tych przybyłych po raz pierwszy i tych, którzy zawitali tutaj ponownie. Dyrektor powiedział wiele ciepłych słów o tym, jakie znaczenie mają dla szamotulan plenery, kiedy to mogą śledzić powstające powoli dzieła i podkreślił znaczenie, jakie mają kolejne rzeźby zdobiące coraz to nowe miejsca Szamotuł. Przytoczył opinię Magdy Prętkiej, która stwierdziła, że my szamotulanie mamy Boże Narodzenie, Wielkanoc i... plener rzeźb.
Burmistrz Kaczmarek stwierdził, że skoro to jest piąty plener, to jest to już jubileusz. Plener rzeźb jest wydarzeniem lubianym i ugruntowanym w kulturze Szamotuł. Burmistrz podkreślił bardzo trafny wybór tematu tegorocznego pleneru (szopki bożonarodzeniowej), który bardzo ściśle wiąże się z tak bardzo rodzinnymi świętami Bożego Narodzenia. Włodzimierz Kaczmarek życzył artystom miłego pobytu w Szamotułach podczas tych wyjątkowych dni.
Głos zabrał również Eugeniusz Tacik, nasz lokalny artysta, bez którego koordynacyjnych działań plener trudno byłoby zorganizować. Powiedział o tym, że namawia do udziału w plenerze coraz to nowych artystów, aby mieszkańcy zetknęli się z nowymi pomysłami i mogli podziwiać nowe dzieła. Każdy z rzeźbiarzy ma szansę na zostawienie cząstki swojego talentu i artyzmu w swoim dziele, które długo będą mogli podziwiać szamotulanie.
Dla jeszcze lepszego przybliżenia czytelnikom tematu pozwolę sobie na przytoczenie części tekstu, jaki zamieszczono na stronie internetowej SzOK:
„Do dziś pamiętam zauroczenie rzeźbami, jakie towarzyszyło mi podczas spacerów z dziadkami przez Park Zamkowy. To wspomnienie przez lata podtrzymywała jedyna rzeźba, która została z czasów plenerów, które odbywały się w mieście w latach ’70 i ‘80-tych. Dlatego od początku mojej pracy w ośrodku planowałem powrót do tradycji tych pięknych plenerów – mówi Piotr Michalak, dyrektor Szamotulskiego Ośrodka Kultury.
Plener nazwany „Wielki powrót rzeźb” od pięciu lat sprawia, że do Szamotuł „wracają” okazałe rzeźby. Po pierwszy plenerze o tematyce związanej z historią miasta rzeźby pojawiły się w Parku Sienkiewicza. Kolejnych osiem rzeźb po plenerze obrazującym szamotulski folklor trafiło do Parku Kościuszki przy ul. Dworcowej. Trzeci plener o tytule „miłość” zaowocował rzeźbami, które zdobią teren przy skrzyżowaniu ulicy Zamkowej z Powstańców Wielkopolskich. Ubiegłorocznymi dziełami rzeźbiarzy były użytkowe ławki, które w ciekawy sposób ożywiły Skwer im. Maksymiliana Ciężkiego naprzeciw poczty.
– W tym roku damy trochę odetchnąć miastu od rzeźb, bowiem nie będą wyeksponowane przez cały rok. Artyści będą rzeźbić dużą szopkę bożonarodzeniową. Chciałbym aby została wyeksponowana na Rynku w miejscu dawnej stacji benzynowej. Obok szopki zorganizujemy Mikołajki. Rzeźby będą więc zdobić miasto w okresie świątecznym. W kolejnych latach tę oryginalną szopkę mogłyby wykorzystać miejscowe parafie – mówi Piotr Michalak.
Tegoroczny plener potrwa od 26 do 30 sierpnia. W dniu zakończeniu pleneru w Parku Zamkowym od godz. 15.00 odbędzie się festyn średniowieczny podczas którego zaprezentowane zostaną powstałe rzeźby.”
Nic dodać, nic ująć. Pozostaje tylko zaprosić na V Plener Rzeźb w Szamotułach!
Tekst / fot.: Andrzej Franke
W tekście częściowo wykorzystane zostały materiały SzOK