przesówaj w prawo
przesówaj w lewo

Aktualności

Wszystkie wydarzenia
„Oni byli przed nami”
13.09.2012
W Szkole Podstawowej nr 2 im. Marii Konopnickiej w Szamotułach jest osobliwa ekspozycja zdjęć najstarszej z szamotulskich szkół. Prezentowane są stare archiwalne zdjęcia, na których widnieją nasi antenaci.
Szkoła bardzo pieczołowicie dba o pamiątki z tamtych lat. Najstarsze zdjęcia, choć pożółkłe są świadectwem tamtych czasów. Są historią szkoły zapisaną w obrazie. Dziś prezentujemy jedno z najstarszych zdjęć, które posiada szkoła. Jest na nim na odwrocie data 5 maj 1901 rok. Zdjęcie zostało przekazane dzięki uprzejmości śp. Stanisławy Durki, która mieszkała w Szamotułach na ulicy Szerokiej 2. Kto dziś pamięta gdzie była ulica Szeroka?

Kronika szkolna jest prowadzona od 1873 roku . Jest ona pisana w języku niemieckim do 1914 roku z przerwą, na lata wyzwolenia spod zaborów, kiedy pisana jest już w języku polskim od 1918 roku do dnia dzisiejszego.

Pod datą 25 października 1933 roku, na stronie 115 naszej kroniki czytamy następujący zapis:
"Dnia 25 października urządziło Polskie Towarzystwo Krajoznawcze w sali "Eldorado" uroczysty obchód 125-lecia szkoły polskiej w Szamotułach, na którym profesor Hanyż przedstawił historię szkoły szamotulskiej. Pierwszą szkołę utworzyła Komisja Edukacyjna w roku 1808. Mieściła się podobno przy ulicy Sukienniczej w domu Janowicza. W latach 1808 i 1809 szkoła szamotulska liczyła 128 uczniów. Nauka odbywała się dlatego przedpołudniem i popołudniu. Budynek szkolny składał się z jednej izby bez podłogi, ale z piecem. Pierwszym nauczycielem był Polak katolik Butler. Następcą jego był Hozakowski, który otrzymywał wolne mieszkanie, ćwierć morgi ogrodu i 800 złotych pensji w gotówce. Istniał przymus szkolny dla dzieci w wieku od lat 6 do 13. Do szkoły szamotulskiej uczęszczały dzieci z gmin: Gromadzino, Pamiątkowo, Świdlina, Stare Miasto, Ostrolesie, Kempa, Szczuczyn, Grabówiec i Piotrkówko"

Dla ścisłości trzeba dodać, że organizator tych uroczystych obchodów profesor Hanyż był nauczycielem szkoły powszechnej im. Staszica.
Zachęcam wszystkich do odwiedzenia naszej najstarszej z szamotulskich szkół. Tych, którzy posiadają zdjęcia z lat szkolnych, kiedy byli jeszcze uczniami szamotulskiej "dwójki" proszę o udostępnienie ich, by pamięć o naszych bliskich nie została bezimienna.

Tekst: Ryszard Pajkert
Fot. Z prywatnego archiwum Stanisławy Durka


Rewers zdjęcia z datą 15 maja 1901
Przy odrobinie cierpliwości można przeczytać: Stanisława Durkówna, Szamotuły, Ulica Szeroka 2, a u dołu: Szamotuły 15 maja 1901


Aktualności
Fundusze UE
fb