przesówaj w prawo
przesówaj w lewo

Aktualności

Wszystkie wydarzenia
Ocalmy od zapomnienia – muzyka i historia Szamotuł
07.12.2011

W czasach, w których nowe technologie mnożą się w oszołamiającym tempie, a ilość kolejnych gadżetów w postaci wielofunkcyjnych telefonów, coraz szybszych komputerów, telewizji HD i szerokiej gamy oprogramowania, warto pójść w tym kierunku i tworzyć dzieła właśnie w tym duchu.
O ile kontakt z papierem, pachnącą książką, jest dla wielu wciąż przeżyciem metafizycznym i trudno zastąpić takie uczucie, czytając tekst z ekranu komputera lub iPada, o tyle oglądanie filmu na ekranie dużego, porządnego telewizora o doskonałej jakości lub słuchanie muzyki na współczesnych odtwarzaczach daje większą satysfakcję niż w przeszłości.

Próbę połączenia tradycji i współczesności podjął mieszkaniec Szamotuł, Darek Tarczewski. Z wykształcenia pianista, absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu, od lat prowadzi studio produkcyjne, w którym pisze i produkuje muzykę dla dużych wydawnictw (PWN, Nowa Era, Wilga Edukacja Polska), jak również dla wokalistów i instrumentalistów z Polski, Francji, Niemiec, Luksemburga, Brazylii i Stanów Zjednoczonych.

Kilka lat temu skomponował i wyprodukował suitę baletową "Zmienność Uczuć", z udziałem Bohdana Łazuki w roli narratora. Całość została sfilmowana we wnętrzach szamotulskiego "Zamku Górków".

Pan Darek wciąż utrzymuje kontakt i chętnie koncertuje z lokalnymi muzykami. Kiedy zauważył, że starsze pokolenia zaczynają odchodzić na muzyczną emeryturę, zrodził się pomysł zarejestrowania niepowtarzalnych dźwięków starszych kolegów "po fachu".
Dodatkowo przed kilku laty pan Tarczewski miał szczęście spotkać się z nieodżałowanym panem Żuromskim, który z detalami opowiedział o filmie z Szamotuł, pochodzącym z lat 20' ubiegłego stulecia. Notabene sam pan Żuromski znajduje się w tym filmie. Zapytany czy można byłoby ten materiał w jakiś sposób opracować, wyraził zgodę.

Pomysł dojrzewał parę lat. I właśnie splot tych dwóch tematów - muzycznego i filmowego - spowodował rozpoczęcie zdjęć filmowych do krótkometrażowego filmu: "Ocalić od zapomnienia - Szamotuły wczoraj i dziś" oraz nagrań muzycznych, w studiu Darka Tarczewskiego, łączących kilka pokoleń muzyków z Szamotuł.

Z pewnością pomocna była życzliwość Urzędu Miasta i Gminy w Szamotułach oraz sponsorów prywatnych, jak i środków przeznaczonych na ten cel przez samego pomysłodawcę.

Film opowie o Szamotułach międzywojnia i tych współczesnych. Przedstawi w dynamicznej formie historię i pokaże teraźniejszość. Zobaczymy ludzi, których nie pamiętają już nawet najstarsze pokolenia oraz nas samych. Będzie o tym jak pracujemy i jak potrafimy się bawić. Krótki metraż nie pozwoli nam ulec nudzie. Celem filmu jest przyjazne, artystyczne podejście do miejsca i ludzi, którzy je tworzą. Próbą rekonstrukcji i wizji na przyszłość. Spojrzeniem subiektywnym autora, rodowitego Szamotulanina i widokiem z zewnątrz, który może być ciekawy także dla widza spoza miasta, który oglądając mniej sercem, zachwyci się unikalną historią. Autor myśli więc również o formie prezentu, jaki można sprawić kupując tę płytę znajomym, lub o sponsorach, którzy zechcą związać swoje inwestycje z ciekawym miejscem, które wyłoni się z filmu.

Płyta zostanie wydana w styczniu. Będzie to "dwupak", zawierający płytę z filmem oraz CD z wyjątkowo atrakcyjną muzyką. Przewidywana cena za to podwójne wydanie, to 25 złotych. Biorąc pod uwagę wysokie ceny płyt w komercyjnej sprzedaży, kwota ta jest bardzo umiarkowana.
Dla młodego artysty trudnym zadaniem jest promowanie samego siebie i swojej twórczości. W tym wypadku na poparcie tego doskonałego pomysłu składa się tyle dodatkowych elementów lokalnego patriotyzmu i troski o historię naszego miasta, że oburącz podpisuję się pod tym pomysłem.
Uważam, że w każdym szamotulskim domu powinien się ten dwupak znaleźć.

Andrzej Franke



Aktualności
Fundusze UE
fb