Aktualności
Tegoroczne obchody rozpoczęło składanie wiązanek kwiatów pod wszystkimi zwyczajowo odwiedzanymi miejscami pamięci. Czynione jest to zazwyczaj przez władze samorządowe (starostwo i gminę) i kombatantów.
Dzień 11 listopada od lat kojarzony jest z uroczystą mszą świętą. W tym roku odprawiona została w naszej Bazylice przy udziale władz miasta i powiatu. Ksiądz Kanonik Mariusz Marciniak na początku pokłonił się wszystkim pocztom sztandarowym, pozdrowił Księdza Kanonika Bogdana Kończaka, żołnierza Armii Krajowej, powitał również Starostę Józefa Kwaśniewicza, Burmistrza Włodzimierza Karczmarka, wszystkich radnych miasta i gminy. Proboszcz powitał wszystkich przyjaciół Jezusa Chrystusa i wszystkich patriotów miłujących naszą Ojczyznę, której na imię Polska.
Osobne powitanie skierowane zostało pod adresem tych, którzy łączą się w Wielkopolskim Stowarzyszeniu Pamięci Armii Krajowej im. Stanisława Lecha Jankowskiego. Podczas mszy świętej został poświęcony sztandar stowarzyszenia.
Ksiądz - żołnierz Armii Krajowej, trudno wyobrazić sobie lepszą osobę do zabrania głosu w tak szczególnym dniu, zwłaszcza, że ks. Kanonik Bogdan Kończak pamiętany jest m.in. dzięki jego płomiennym kazaniom. Nie inaczej było i tym razem. To była piękna lekcja patriotyzmu i pokonanie przekonań części Polaków, że ofiara Powstania Warszawskiego była niepotrzebna i daremna.
Wszyscy ci, którzy bronili Ojczyzny oddali coś, co mieli najcenniejsze, oddali własne życie. Zrobili to, ponieważ wychowani byli w głębokiej wierze i prawdziwym patriotyzmie. Dzięki tym ludziom dziś żyjemy w wolnym, suwerennym kraju.
Niezwykle mocne i zapadające głęboko w pamięć było zacytowanie znamiennych słów pieśni: „Boże coś Polskę przez tak liczne wieki…Ojczyzną wolną pobłogosław Panie. Amen”. Słowa tej pieśni kończyły kazanie, a nieco później śpiewaliśmy je ze ściśniętymi wzruszeniem gardłami.
Uroczysty charakter tej patriotycznej mszy świętej podkreślił udział chóru parafialnego pod dyrekcją Andrzej Warguły i piękne improwizacje organowe w wykonaniu Michała Dąbrowskiego, nawiązujące do znanych, patriotycznych pieśni.
Jest dobrym zwyczajem, że po Eucharystii następuje wyjście delegacji i pocztów sztandarowych na zewnątrz bazyliki pod Głaz Pamięci, odśpiewanie Hymnu Narodowego i złożenie kwiatów ku czci tych, którzy spoczywają gdzieś w nieznanych miejscach w Polsce i na świecie.
Już dawno nie widziano tylu mieszkańców biorących udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości.
Część uczestników po zakończeniu uroczystości przy Głazie Pamięci udała się na zaproszenie Wielkopolskiego Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej (WSPAK) do Muzeum – Zamek Górków, gdzie wręczono legitymacje członkowskie nowym członkom WSPAK. I tutaj było uroczyście i podniośle, zaśpiewał chór Vivace pod dyrekcją pani Urszuli Grzędy. Były przemówieinia i kwiaty. WSPAK to jest prawdziwy fenomen, jaki stał się za sprawą pani Elżbiety Ratajczak, która potrafiła zaszczepić młodzieży bezcenne wartości – etos wspaniałej młodzieży z okresu Powstania Warszawskiego. To ci młodzi ludzie poniosą dalej poszanowanie historii i wiedzę o wielkich patriotach.
Jednym ze sposobów obchodzenie Święta Niepodległości są też wieczornice, na których śpiewa się częściowo zapomniane pieśni traktujące o początkach naszej, odzyskanej po 123 latach niepodległości. We wtorek zorganizowano taką wieczornicę w Zespole Szkół w Otorowie. W Dzień Niepodległości wierni skupieni przy naszej Bazylice spotkali się, aby przy kawie i rogalach śpiewać oraz wspominać ciekawe momenty naszej lokalnej historii. Słowo wstępu wygłosił radny Tadeusz Słomiński.
Niezwykle cieszy i napawa optymizmem, że i w naszej małej społeczności coś się zmienia, podobnie zresztą jak w całym kraju. Wczoraj do udanych zaliczono nawet Marsz Niepodległości, który dotychczas kończyły zazwyczaj burdy i niszczenie mienia. Komentatorzy zastanawiali się, czy był to efekt wyniku ostatnich parlamentarnych wyborów, czy też sprawnej organizacji marszu. Pozostaje mieć nadzieję, że w przyszłym roku będzie jeszcze lepiej i w Szamotułach i w całym kraju.
Zwieńczeniem tegorocznych obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Szamotułach będzie niedzielny koncert, na który Burmistrz Włodzimierz Karczmarek zaprasza mieszkańców miasta i gminy Szamotuły - Hala Wacław godzina 17.00 !!!
Tekst: Andrzej Franke
Fot. Henryk Żłobiński/Rafał Stachowiak/Andrzej Franke