przesówaj w prawo
przesówaj w lewo

Aktualności

Wszystkie wydarzenia
Nowoczesna szkoła za unijne pieniądze
18.02.2010
Od tego tygodnia uczniowie szkoły w Otorowie korzystają z tablicy interaktywnej. To nowoczesne urządzenia na miarę szkoły XXI wieku otorowska placówka zakupiła w ramach projektu "Ochrona środowiska. Zdrowe życie" sfinansowanego przez Unię Europejską w ramach programu "Comenius".
Zespół Szkół w Otorowie w ubiegłym roku rozpoczął realizację dwuletniego, unijnego projektu "Ochrona środowiska. Zdrowe życie". Partnerem naszej szkoły w projekcie jest placówka oświatowa z Czech. Poza wymianą młodzieży i realizacją ciekawych przedsięwzięć, otorowska placówka może dokonywać zakupów urządzeń przydatnych do realizacji programu i jednocześnie służących całej szkole. Jednym z takich zakupów jest nowoczesne urządzenie nazywane tablicą interaktywną. Od tego tygodnia uczniowie i nauczyciele korzystają już z tego urządzenia, które bez wątpienia stanowi rewolucję w sposobie przekazywania wiedzy.
- Pojawienie się tablicy interaktywnej zrewolucjonizowało nauczanie. Dzięki niej przekazywanie informacji stało się zdecydowanie prostsze oraz efektywniejsze - mówi Dominik Stypiński z firmy"Smart", który uczył korzystania z tablicy otorowskich nauczycieli - Tablica ta ma dużą, interaktywną powierzchnię, za pomocą której nauczyciele oraz uczniowie mogą przeszukiwać zasoby sieciowe, przedstawiać prezentacje naukowe czy też odbyć wirtualną podróż. Pomaga ona budować motywację uczniów oraz ich osiągnięcia poprzez uczynienie z nauki opartej na poszukiwaniu odpowiedzi, niezwykłego, dynamicznego doświadczenia. Kluczem do tego wszystkiego jest dotyk. Wystarczy tylko dotknąć powierzchni tablicy z wybranym elementem menu czy ikoną. Do robienia notatek wystarczy elektroniczny pisak lub własny palec - tłumaczy Dominik Stypiński - Uczniowie widzą duże, kolorowe i dynamiczne obrazy, a także mogą wchodzić w fizyczne interakcje z materiałem poprzez przesuwanie liter, liczb, słów, obrazów za pomocą swoich rąk.
Nauczanie z wykorzystaniem tej tablicy jest bardziej skuteczne, bo poza wyjątkową mocą skupienia uwagi uczniów na omawianych zagadnieniu, oprogramowanie wraz z tablicą daje nowe możliwości prezentacji wiedzy z różnych dziedzin. Nauczyciele z Otorowa mają do dyspozycji urządzenie pozwalające poznać uczniom nowe zagadnienia, które dotąd były niedostępne, jak na przykład: wirtualne muzea, reakcje chemiczne których nie można przeprowadzić w szkolnym laboratorium, czy podróże po świecie. Już podczas pierwszych minut prezentacji tablicy można się było przekonać, że w szkole w Otorowie nauczanie nabierze teraz nowego wymiaru. Dominik Stypiński zaprezentował np. sekcję żaby z dokładną prezentacją i analizą poszczególnych organów, pokazał jak tablica koryguje nieczytelne notatki uczniów, jak czytelnie prezentuje wykonanie zadań matematycznych, jak z wykorzystaniem filmów odkrywa przed uczniami różne strony świata, jak nauczyciel podczas lekcji może tworzyć proste animacje. Przykłady wykorzystania tablicy można wymieniać w nieskończoność, bo nauczyciele mogą korzystać z ogólnoświatowej bazy danych, w której jest np. 6700 przykładów na przeprowadzenie lekcji. Otorowscy pedagodzy sami też mogą przygotowywać autorskie lekcje z wykorzystaniem tablicy i umieszczać je w tej bazie.
Tablica wraz z oprogramowaniem i oprzyrządowaniem kosztowała 16 tysięcy złotych. Marzenna Kędziora, dyrektor szkoły już planuje zakup kolejnych takich urządzeń. - W dzisiejszych czasach, kiedy uczniowie co dziennie korzystają z internetu, ta tablica doskonale przyciąga ich uwagę i jest doskonałym rozwiązaniem zmierzającym do tego, aby szkoła była nowoczesna - mówi pani dyrektor.
Piotr Michalak, rzecznik prasowy UMiG Szamotuły
fot. P.Michalak
Nowoczesna tablica interaktywna służy już uczniom i nauczycielom otorowskiej szkoły.
Aktualności
Fundusze UE
fb