przesówaj w prawo
przesówaj w lewo

Aktualności

Wszystkie wydarzenia
Nasi w Tielt
15.07.2010
Tielt - miasto partnerskie Szamotuł w Belgii - organizuje co roku uroczystości znane pod nazwą "Tieltse Europafeesten", na które zapraszane są kolejne miasta współpracujące ze sobą od ponad 50 lat.
Są to: Brignoles we Francji, Bruneck we Włoszech i Gross-Gerau w Niemczech. Ponad 20 lat temu do grona tych miast dołączyły Szamotuły. Do udziału w tegorocznych uroczystościach zaproszone zostało nasze miasto reprezentowane przez delegację oficjalną w składzie: Sekretarz Miasta i Gminy Stefan Maćkowiak, radni Józef Czaja i Waldemar Koperski, kierownik Wydziału Promocji Miasta, Informatyki i Współpracy Zagranicznej Henryk Żłobiński, Prezes Stowarzyszenia "Pomoc" Paweł Łączkowski, Prezes Stowarzyszenia Społecznego na Rzecz Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski Barbara Prętka, Prezes Stowarzyszenia Germanistów Urszula Burmann oraz chór "Cantabile" prowadzony przez Andrzeja Wargułę.
Program przygotowany przez organizatorów był bardzo interesujący i urozmaicony. Występy szamotulskiego chóru spotkały się z ogromnym uznaniem. W programie zaplanowano koncerty na scenie głównej na rynku, jak również oprawę muzyczną mszy świętej oraz uroczystej sesji. Szczególnie wzruszające dla mieszkańców Tielt były pieśni wykonane w języku holenderskim, które członkowie chóru wytrwale ćwiczyli przez kilka tygodni przed wyjazdem.
Z kolei delegacja oficjalna mogła zapoznać się między innymi z w pełni skomputeryzowanym systemem wypożyczania książek w bibliotece miejskiej. Przy tej okazji dyrektor biblioteki w Tielt przekazała dla szamotulskiej biblioteki miejskiej kilka kartonów książek.
Miasta Tielt i Szamotuły łączy nie tylko współpraca partnerska. Łączą nas również wydarzenia historyczne. W ubiegłym roku uroczyście obchodzono 65. rocznicę wyzwolenia Tielt przez 1. Dywizję Pancerną gen. Maczka. Pamięć o poległych w walkach polskich żołnierzach jest w Tielt ciągle żywa i pielęgnowana przez mieszkańców miasta. Wizyta w Tielt była okazją dla szamotulskiej delegacji do złożenia kwiatów na grobach poległych żołnierzy polskich oraz do spotkania się z jednym z ostatnich żyjących żołnierzy z dywizji gen. Maczka wyzwalających Tielt spod okupacji niemieckiej.
Interesujące było także zwiedzenie budowanej nowej, znacznie większej hali sportowej. Jak wyjaśnili gospodarze dotychczasowa hala przestała zaspokajać liczne, stale rosnące potrzeby różnych stowarzyszeń i związków, nie tylko sportowych, korzystających aktywnie z dotychczasowej hali.
Zwiedzenie komunalnej oczyszczalni ścieków w Tielt było dobrą okazją dla przedstawicieli szamotulskich władz do porównania systemów i norm oczyszczania ścieków w Belgii i w Polsce.
Niezwykle pouczające było również zwiedzenie ośrodka opieki nad osobami niepełnosprawnymi w Tielt. Duże wrażenie na członkach szamotulskiej delegacji zrobiły warsztaty terapii zajęciowej. Osoby przebywające w ośrodku wykonywały różne prace dostosowane do stopnia upośledzenia, jak na przykład wypiek chleba, wykonywanie ozdobnych świec i różnych upominków, przygotowywanie karmy dla zwierząt, produkcja sałatek z upraw prowadzonych w ośrodku itp.
Przedstawicielka szamotulskiego Stowarzyszenia Germanistów Urszula Burmann podczas spotkania z nauczycielem języka niemieckiego w Tielt Rudim Alliet miała z kolei okazję do porównania metod nauczania tego języka w Belgii i w Polsce.
Wizyta w Tielt okazała się również bardzo owocna w związku z możliwością uzyskania wsparcia materialnego dla Hospicjum domowego prowadzonego przez Stowarzyszenie Charytatywne "Pomoc". W grudniu ubiegłego roku Burmistrz Szamotuł skierował do wszystkich miast partnerskich pytanie o możliwość bezpłatnego pozyskania łóżek wycofywanych z użytkowania w miejscowych instytucjach celem przekazania ich Stowarzyszeniu, które w ramach swojej działalności prowadzi między innymi bezpłatną wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego, w tym łóżek dla chorych. Jednym z miast, które pozytywnie odpowiedziało na prośbę Burmistrza było Tielt. Wizyta w tym mieście była zatem dobrą okazją dla Prezesa Stowarzyszenia Pawła Łączkowskiego do zapoznania się z oferowanym sprzętem oraz do oceny jego przydatności w działalności Stowarzyszenia. Stosownie do uzgodnień zaoferowany sprzęt odebrany zostanie w drugiej połowie sierpnia.
Podsumowując można stwierdzić, iż wyjazd do Tielt był bardzo udany i owocny. Organizatorzy spotkania doskonale dostosowali program wizyty do bardzo zróżnicowanego składu delegacji oficjalnej, tak aby każdy członek delegacji znalazł w programie punkty odpowiadające jego zainteresowaniom.
Opracował: Henryk Żłobiński
fot. ARCHIWUM URZĘDU
Aktualności
Fundusze UE
fb