przesówaj w prawo
przesówaj w lewo

Aktualności

Wszystkie wydarzenia
Narodowy Dzień Pamięci Narodowej Żołnierzy Wyklętych w Szamotułach
02.03.2017

W naszym wcześniejszym materiale anonsowaliśmy szamotulskie obchody tego coraz bardziej budzącego się do życia święta. Zgodnie z zapowiadanymi obchodami, 1 marca wszystko zaczęło się od spotkania w Muzeum-Zamek Górków, na które zaprosili: Dyrektor Muzeum, Wielkopolskie Stowarzyszenie Pamięci Armii Krajowej (WSPAK) i Towarzystwo Gimnastyczne Sokół w Szamotułach. Spotkanie rozpoczęło się od krótkich wprowadzeń byłej kustosz muzeum Elżbiety Ratajczak, Sławomira Hazaka – reprezentującego niedawno reaktywowane TG Sokół oraz członka WSPAK, obecnie już studenta - Kamila Malinowskiego. Główną częścią spotkania była prezentacja materiału filmowego o rotmistrzu Witoldzie Pileckim, niewątpliwie jednym z największych bohaterów II wojny światowej. Największą satysfakcję budzi fakt udziału i zainteresowanie młodzieży. Dla ludzi młodych pojawiają się na horyzoncie ludzie, którzy mieli ideały, dla których żyli i gotowi byli poświęcić życie. To są wzorce do naśladowania w odróżnieniu od pudelkowatej, celebryckiej rzeczywistości.


Duże znaczenie ma również obecność na takich obchodach przedstawicieli władz miasta. Obecność Burmistrza Włodzimierza Kaczmarka i Wicestarosty Beaty Hanyżak, Wiceburmistrza Dariusza Wachowiaka, Przewodniczącej Rady Powiatu Marii Przybylskiej, Sławomira Hazaka i ks. kanonika Mariusza Marciniaka oraz ks. seniora i członka AK Bogdana Kończaka podniosła zapewne rangę obchodów.


Po zakończonym pokazie filmowym zebrani udali się pod głaz pamięci przy Bazylice Mniejszej, gdzie po krótkiej modlitwie złożono wiązanki kwiatów dla uczczenia pamięci Żołnierzy Wyklętych. Kolejnym miejscem, gdzie również złożono wiązanki był głaz na skwerze upamiętniającym gen. Mariana Orlika, którego prochy spoczywają w panteonie Żołnierzy Niezłomnych na warszawskich Powązkach.


Ukoronowaniem obchodów była Eucharystia w Kościele św. Krzyża, a później złożenie wiązanek pod pomnikiem ppłk Maksymiliana Ciężkiego. W Polsce i w Szamotułach żyli ludzie, o których trzeba pamiętać i tę pamięć dalej przekazywać. Nie udał się zabieg zacierania pamięci o wielkich patriotach. Dzięki systematycznemu i konsekwentnemu działaniu ludzi z ugrupowania Prawa i Sprawiedliwości minione lata już przyniosły i można mieć nadzieję, że  przyniosą jeszcze więcej wiedzy i powodów do dumy z ludzi, którzy prawdziwie kochali naszą ojczyznę.

 

 

Tekst / fot. Andrzej Franke

 



Aktualności
Fundusze UE
fb