Aktualności
To wyjątkowe wydarzenie nastąpiło 20 czerwca 2015 roku. Być może są jeszcze szamotulanie, którzy nie wiedzą kim był ppłk Maksymilian Ciężki. Warto powtórzyć, że to wielki patriota, powstaniec wielkopolski, żołnierz kryptolog, który przyczynił się do stworzenia zespołu wybitnych ludzi. To właśnie oni rozszyfrowali niemiecką Enigmę, a to z kolei pozwoliło pokonać Niemców i zakończyć II wojnę światową.
Jak przystało na osobę związaną z wojskiem przy tablicy upamiętniającej wybitnego szamotulanina stanęli żołnierze warty honorowej.
Pani Dyrektor Elżbieta Kaszkowiak powitała przybyłych gości: Burmistrza Miasta i Gminy Szamotuły – Włodzimierza Kaczmarka, jego zastępcę Dariusza Wachowiaka, płk Zbigniewa Krzywosza Wicedyrektora Departamentu Uroczystości do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Annę Markiewicz Dyrektor Biura Współpracy z Zagranicą Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu, Jarosława Biegałę Starszego Wizytatora w imieniu Wielkopolskiego Kuratora Oświaty w Poznaniu, Starostę Szamotulskiego Józefa Kwaśniewicza. Dyrektor Elżbieta Kaszkowiak powitała również rodzinę Maksymiliana Ciężkiego: synową Barbarę Ciężką, wnuka Mieczysława Ciężkiego i prawnuczkę Joannę Kaczmarczyk. Powitani zostali także wszyscy radni gminni i powiatowi z Marią Przybylską Przewodniczącą Rady Powiatu na czele, ks. Kanonik Mariusz Marciniak, Dyrektor Muzeum Zamek Ogórków Michał Kruszona, Dyrektor ZEAS Maciej Adamski. Powitane zostały również osoby związane ze sprowadzeniem prochów Maksymiliana Ciężkiego do Szamotuł – Jacek Grabowski i Jaromir Zieliński. Dyrektor Kaszkowiak powitała też osoby, które wspierały ją merytorycznie – Marka Grajka i Waldemara Górnego. Obaj panowie z wdzięcznością za ich wkład pracy wymieniani byli jeszcze kilkakrotnie. Powitany został też artysta plastyk, który zaprojektował płytę pamiątkową – Jarosław Kałużyński. Na końcu powitani zostali wszyscy przybyli, wszyscy współorganizatorzy, przyjaciele szkoły, nauczyciele, rodzice i dzieci.
Burmistrz Włodzimierz Karczmarek odczytał uchwałę Rady Miasta i Gminy Szamotuły, mocą której Szkole Podstawowej w Baborowie nadano imię ppłk Maksymiliana Ciężkiego. Po tej formalności głos zabrało kilkoro mówców i kilka razy powtórzono opinię o niezwykle trafnym wyborze patrona szkoły. Oddany patriota, związany z Szamotułami, człowiek o tak wybitnych zasługach dla ojczyzny, a nawet Europy. To postać, która tak celnie rozszerza panteon uznanych patronów szkół.
Dowiedzieliśmy się również o propagowaniu wiedzy o Maksymilianie Ciężkim i historii rozszyfrowania Enigmy poprzez gry komputerowe i wystawy, które krążyły po wielu krajach Europy i planuje się kolejne w USA i Kanadzie. W najbliższym czasie ma też powstać czteroodcinkowy program Bogusława Wołoszańskiego w ramach serialu „Sensacje XX wieku”. Co niezwykle istotne, serial powstanie w koprodukcji pomiędzy TVP i kanałem National Geographic, co stwarza szansę, że postać naszego patrioty pozna świat.
Barbara Ciężka z przejęciem wspominała datę 23 listopada 2008 roku, kiedy to sprowadzono do Szamotuł prochy Maksymiliana Ciężkiego i ponownie pochowano na miejscowym cmentarzu. Tego samego dnia odsłonięto w Szamotułach pomnik jego imienia, który stoi naprzeciw poczty. Pani Barbara wyraziła swą wdzięczność dla Marka Grajka autora książki „Enigma – bliżej prawdy”. Książka jest bezcenną skarbnicą wiedzy o losach i dokonaniach naszego bohatera. Jak powiedział Jacek Grabowski, inicjatorem przybliżenia Polakom postaci ppłk Maksymiliana Ciężkiego był Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, a inspiracją wyżej wymieniona książka. 3 maja 2009 roku Prezydent RP Lech Kaczyński przyznał ppłk Maksymilianowi Ciężkiemu Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
Po wystąpieniach nastąpił moment odsłonięcia tablicy pamiątkowej, kolejne osoby przecinały biało-czerwone wstęgi.
Jednym z ostatnich punktów programu uroczystości była przedstawiona przez dzieci inscenizacja, podczas której kolejne dzieci wcielały się w postać naszego bohatera i w skrócie przedstawiły jego życie. Wszystko przeplatane było pieśniami patriotycznymi takimi jak „Rota” czy „Pierwsza Brygada”. Zwieńczeniem występu były puszczane przez dzieci kolorowe baloniki, które poszybowały w niebo.
Na koniec czekała na gości usytuowana w szkole niezwykle ciekawa wystawa, związana oczywiście z nowym patronem szkoły i poczęstunek dla przybyłych gości.
Pani Dyrektor, wszystkim organizatorom i biorącym udział w przygotowaniu uroczystości należą się słowa uznania za merytoryczną i wzruszającą uroczystość.
Szkoła Podstawowa w Baborowie ma niewątpliwie bardzo godnego patrona, co jest powodem do dumy, ale i zobowiązaniem do pielęgnowania pamięci o nim i propagowania wiedzy o tej zacnej postaci.
Redakcja