przesówaj w prawo
przesówaj w lewo

Aktualności

Wszystkie wydarzenia
Muzyka łagodzi obyczaje – muzyka zbliża…
30.04.2019

27 kwietnia miało miejsce spotkanie młodych pianistów z Polski i Niemiec zwieńczone koncertem, którego motywem przewodnim była muzyka urodzonych w Szamotułach braci Scharwenków.


 

Wiceburmistrz Dariusz Wachowiak – przedstawiciel organizatora imprezy powiedział, że mamy prawo chlubić się Wacławem z Szamotuł, mamy też prawo chlubić się braćmi Ksawerym i Philippem Scharwenkami. Oprócz corocznych festiwali muzyki Scharwenków, organizowanych na przełomie czerwca i lipca bezcenne są również spotkania młodych pianistów z Polski i Niemiec mających w swym repertuarze również muzykę Scharwenków. Zaangażowane w tę współpracę są trzy szkoły muzyczne – dwie polskie z Szamotuł i Międzyrzecza oraz szkoła Niemiecka: Musikschule in Oder-Spree. Ta szkoła ma siedziby w czterech różnych miastach: Fürstenwalde, Beeskow, Schöneiche koło Berlina i Eisenhüttenstadt. Spotkania odbywają się na przemian w poszczególnych szkołach. Ostatnie ze spotkań młodych pianistów odbyło się w szamotulskiej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Wacława z Szamotuł.

Zanim pianiści mieli szansę zaprezentować swoje umiejętności naszym gościom zaoferowaliśmy atrakcję – zwiedzanie miasta tzw. szlakiem Scharwenków. Łukasz Bernady, znany ze swej szerokiej wiedzy o szamotulskim okresie życia braci Scharwenków i umiejętności przekazania tej wiedzy w ciekawy i zabawny sposób, oprowadził gości po naszym mieście i przekazał im sporo zabawnych anegdot. W planie znalazło się również zwiedzanie Muzeum-Zamku Górków, po którym oprowadzała gości Monika Romanowska-Pietrzak. Nasi goście wrócili z tej mini wycieczki z całkiem pokaźną wiedzą o miejscu urodzenia i paru lat życia braci Scharwenków.

 

Najważniejsza była oczywiście muzyka i po to głównie młodzi ludzie się spotykają. Przy okazji jest szansa zawierania nowych znajomości i przyjaźni. Propozycji muzycznych było na tyle dużo, że aby każdemu dać możliwość zaprezentowania swoich umiejętności koncert musiałby potrwać prawie cztery godziny i trzeba było podzielić wykonawców na dwie grupy. Wśród wykonawców byli uczniowie kilkuletni, dopiero rozpoczynający swoją muzyczna przygodę, byli też uczniowie starszych klas, którzy mieli już za sobą wcześniejsze artystyczne doświadczenia. Nasi goście z Niemiec mieli w swojej grupie dwóch nieco starszych wykonawców i ci mieli już dorobek i umiejętności pianistyczne odbiegające od tych najmłodszych wykonawców. Osiemnastolatek Paul Leo Kanski miał w swoim repertuarze takie utwory jak np. Etiuda op. 25 Nr 12 c-moll Fryderyka Chopina. Taki przykład z jednej strony pokazuje początkującym ile jeszcze musza się nauczyć, ile poświęcić godzin na ćwiczenie, ale może to być jednocześnie niezwykle motywujący wzór do naśladowania.

Sobotnie muzyczne spotkanie nie miało charakteru konkursu, co ograniczało mocno element wielkiej, stresującej tremy. Można powiedzieć, że było jej w sam raz, na tyle aby się postarać o dobre wykonanie. Dzieciom wybaczamy małe pomyłki, które mają nawet jakiś swój urok. Od starszych wymagamy więcej. Kolejność wykonawców była tak dobrana przez panie: dyrektor Olgę Siejna-Bernady i Barbarę Odwrot-Legawiec, że stopniowo rósł poziom wykonawczy. W repertuarze młodych wykonawców powtarzał się utwór Philippa Scharwenki „Album dla młodzieży op.71 nr 6.

Swoistą wisienką na torcie był występ państwa Kingi Firlej-Kubicy i Wojciecha Kubicy, którzy zagrali „Tańce polskie” op. 38 nr 4, 5, 6 oraz Taniec polski op. 3 Ksawera Scharwenki.

To było urocze sobotnie popołudnie, chociaż sala koncertowa nie pękała w szwach. Szkoda, że tego rodzaju muzyka nie jest takim magnesem dla słuchaczy jak inne znacznie mniej wysublimowane gatunki muzyczne. Ważne, że mamy utalentowane i ambitne dzieci, które pielęgnują pianistykę i mają styczność z ambitną muzyką, która łagodzi obyczaje i zbliża ludzi. Nasi goście wyjeżdżali i zabierali ze sobą bardzo dobre wrażenia i kolejny raz stwierdzali, że organizatorzy: Urząd Miasta i Gminy Szamotuły, przy wydatnej współpracy Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Szamotułach znakomicie wywiązali się ze swojego zadania. Kolejne spotkanie młodych pianistów zaplanowane jest na 2021 rok w Niemczech.

Andrzej Franke

 

Aktualności
Fundusze UE
fb