przesówaj w prawo
przesówaj w lewo

Aktualności

Wszystkie wydarzenia
„Między rzeźbą a tkaniną”
18.01.2012
Taki tytuł nosi otwarta 11 stycznia 2012 r. w szamotulskim Muzeum - Zamek Górków wystawa prac katowickiej rzeźbiarki Teresy Michałowskiej - Rauszer.
Artystka urodziła się w Poznaniu 21 października 1931 r. W latach 1949-1955 studiowała w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Następne lata życia artystki związane są z Katowicami. Tam też powstała jej najbardziej monumentalna rzeźba Drzewo Fatimskie, którą można podziwiać w katowickiej katedrze. Prace T. Michałowskiej zyskały uznanie w postaci wielu nagród w Polsce i za granicą. Z czasem poszukiwania twórcze zaowocowały formą odmienną od tradycyjnej rzeźby - rzeźbą tekstylną. T. Michałowska podejmuje różne tematy, choć inspiruje ją głównie natura, która, jak sama mówi, jest dla niej " "...nieustannym źródłem zachwytu i zdziwienia". Barwne kompozycje tkanin, haftów i aplikacji bogate są w detale, poza tym ważny jest kolor, którego brakował jej w rzeźbie.
Wystawę otworzył, zaproszony na tę okoliczność, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego w Katowicach - ks. dr Henryk Pyka, autor katalogu prac T. Michałowskiej, które zostały pokazane wcześniej na wystawie w katowickim muzeum. W swoim wystąpieniu ukazał Szamotulanom artystkę, jak osobę pełną ciepła, umiłowania życia i ludzi - "...postrzega ich idących jesienną aleją, idących czasami pod deszcz, pod listopadową wichurę, pod wzniosły horyzont zwieńczony bryłą kościoła"

Dzieła te powstają w mieszkaniu mieszczącym pracownie pełną worków, zawierających surowce potrzebne do pracy. "Zdobywa je najczęściej w sklepach i bazarach z używaną odzieżą. Z sukni, które tam nabywa wykrawa tiule, satyny, koronki. Modeluje je we właściwy dla kompozycji układ przestrzenno-kolorystyczny. Kompozycje integruje haftem z tekstylnym podłożem, nadając formom przedstawieniowym charakter rzeźbiarski, reliefowy. Prawdziwa satysfakcja - jedyna nagroda dla artystki z osiągniętych efektów twórczych wynika między innymi z faktu, że wszystko, od projektu po ostateczną realizację wykonuje ona sama, używając prostych narzędzi krawieckich. Bliska jest w tym swoim rękodziele najstarszej tradycji haftu artystycznego."
Wystawa w szamotulskim zamku będzie czynna do 30 marca 2012 r
Tekst: Elżbieta Ratajczak
Fot. Muzeum Zamek Górków
Aktualności
Fundusze UE
fb