Aktualności
Do szamotulskiego UMiG przyjechały z interesującą prezentacją o chłoniaku trzy uczennice II Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej. Dziewczyny zamierzają rozpropagować wiedzę na temat tej mało znanej choroby, tak aby jak najwięcej ludzi dowiedziało się jakie są pierwsze symptomy wskazujące na chłoniaka i jak ważne jest natychmiastowe podjęcie walki z tą możliwą do pokonania chorobą.
Wszystko zaczęło się od ogólnopolskiego konkursu pod auspicjami Polskiej Unii Onkologii zatytułowanym „Mam haka na raka”. Konkurs był początkiem i zainspirował grupę czworga młodzieży, Magdę, Asię, Weronikę i Mikołaja. Wszyscy oni zgodnie postanowili rozszerzyć swoją działalność i zająć się propagowaniem wiedzy o tej możliwej do pokonania, a uchodzącej za śmiertelną chorobie. Na spotkaniu u Burmistrza Szamotuł Włodzimierza Kaczmarka w obecności pani Hanny Piątkowskiej kierującej Wydziałem Spraw Obywatelskich, zajmującym się również problematyką zdrowia, oraz wspierającego ideę pana Włodzimierza Kosterkiewicza, uczennice przedstawiły swoją prezentację i szeroko omówiły swoje zamierzenia. Z zainteresowaniem wysłuchały sugestii szamotulskiej strony co do możliwych, innych sposobów propagowania ich pomysłu. Burmistrz zadeklarował szeroką pomoc, pewną formę patronatu nad projektem, z wykorzystaniem naszego logo i kontakt z sąsiednimi miastami i gminami.
Szamotuły jako członek Stowarzyszenia Metropolia Poznań, z aprobatą i aktywnie podchodzą do spraw szeroko pojętej profilaktyki zdrowia. Mammobusy goszcżą w Szamotułach regularnie. Prowadzi się również profilaktyczne badania mające wychwycić symptomy wskazujące na możliwość zachorowania na raka jelita grubego lub gruczołu krokowego. Temat chłoniaka jest stosunkowo mało znany, choć dotyka coraz więcej ludzi. Dopiero przypadki bardzo znanych osób, takich jak np. Czesław Niemen powodują, że niejako odczarowuje się pewne tabu.
Chłoniak to nie jest rak, to nowotwór. Nowotwory mogą być złośliwe i niezłośliwe. Każdy rak jest nowotworem złośliwym, natomiast nie każdy nowotwór złośliwy to rak. Wśród innych nowotworów złośliwych wymienia się miedzy innymi takie jak właśnie chłoniak, glejak czy mięsak.
Jest propozycja, aby zorganizować prezentację dla szerokiego grona zainteresowanych, np. w formie wykładu podczas zajęć Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Niewykluczony jest też koncert muzyczny połączony z prezentacją. A wszystko po to, aby po pierwsze poznać pierwsze możliwe symptomy choroby i zacząć walkę z nią, która jak w wypadku wielu innych chorób, rokuje dobrze jeśli zacznie się ją wcześnie.
Z podziwem i uznaniem ocenić należy aktywność tej grupy młodzieży, która bezinteresownie angażuje się w tak trudną i pracochłonną działalność. Po zakończeniu swojej prezentacji sympatyczne dziewczyny otrzymały z rąk Sekretarza Miasta i Gminy Stefana Maćkowiaka materiały promocyjne Szamotuł. Z przekonaniem zachęcamy do zajrzenia na ich stronę internetową www.hakowiczepn.wordpress.com ,gdzie mówią o chłoniaku, o sobie i swojej działalności.
Tekst / fot. Andrzej Franke