przesówaj w prawo
przesówaj w lewo

Aktualności

Wszystkie wydarzenia
Mam prawo do swych praw! Rok Janusza Korczaka w Przedszkolu nr 4 im. Janka Wędrowniczka w Szamotułach.
24.01.2013
Rok 2012 został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Janusza Korczaka. Janusz Korczak budował i rozwijał idee pedagogiczne, które warto kontynuować.
Stary doktor mawiał "NIE MA DZIECI- SĄ LUDZIE". Ten wielki człowiek udowadniał na każdym kroku, że dziecko jest osobą, jest człowiekiem tu i teraz. Ma swoją godność i swoje prawa. Ma swoje miejsce w rodzinie, w społeczeństwie, w ogóle w świecie. Godność dziecka, prawa dziecka i dziecięce obywatelstwo to trzy idee, które są fundamentem dziedzictwa korczakowskiego.

Przedszkole nr 4 w Szamotułach podjęło to wyzwanie i przystąpiło do realizacji wielkiego zadania w roku 2012. Realizacja programu rocznego pod hasłem "Rok 2012 rokiem Janusza Korczaka i bezpiecznego przedszkolaka" okazała się wielką lekcją skierowaną do dzieci, rodziców, nauczycieli i społeczności lokalnej.

Nauczyciele przystąpili do projektu "Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat", który powstał przy współpracy Kuratorium Oświaty w Poznaniu, Polskiego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Poznaniu.

W ramach projektu nauczycielki wzięły udział w konferencji n t."Nie zmuszaj dzieci do aktywności, lecz wyzwalaj ich aktywność", której celem było popularyzowanie idei pedagogicznych Janusza Korczaka, przybliżenie postaci wybitnego pedagoga, pisarza, lekarza i działacza społecznego oraz uświadomienie wpływu idei Korczaka na współczesną pedagogikę. Podsumowaniem projektu było wręczenie nagród nauczycielom, którzy wzięli udział w konkursie literackim. Wielką niespodzianką okazało się wyróżnienie dla nauczycielki Przedszkola nr 4 w Szamotułach - p. Teresy Olejnik.

Na terenie przedszkola przeprowadzono szereg działań popularyzujących idee korczakowskie. Dzieci obejrzały film "Król Maciuś I", słuchały piosenek i opowiadań o Starym Doktorze i prawach dziecka. Dzieci na podstawie serii książek Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego "Bezpieczne dziecko- prawo dziecka do mówienia "nie"" dowiadywały się, co jest krzywdą, przemocą i jak się przed nimi bronić.

Dla rodziców odbyły się zajęcia, podczas których dorośli mogli wczuć się w role dzieci. Rodzice układali tez krzyżówkę dla dzieci z hasłem PRAWA DZIECKA- wspólna zabawa wprawiła wszystkich w dobry humor. Efektem końcowym było przygotowane przez dzieci dla rodziców przedstawienie inspirowane powieścią Janusza Korczaka "Król Maciuś I". Przedstawienie obejrzały również dzieci ze SP nr 2.
Ogłoszono też dwa konkursy: literacki "DZIECKO = CZLOWIEK" dla dzieci i rodziców oraz plastyczny dla dzieci "Portret Starego Doktora". Udział w projekcie i cykl zajęć odbywających się na terenie Przedszkola nr 4 w Szamotułach miały na celu przypomnieć dorosłym, że dziecko to człowiek tak samo doskonały, któremu należy się szacunek. Z drugiej strony dzieci poznały swoje prawa i uczyły się zaufania do dorosłych.

Thomas Hammarberg, obecny Komisarz Praw Człowieka Rady Europy podkreśla, że "prawa dziecka są zadaniem edukacyjnym" dla dorosłych, dla dzieci, dla instytucji edukacyjnych, dla mediów, dla polityków i wszystkich, którym leży na sercu dobro dziecka i przyszłość świata.

Zatem rozmawiajmy z dziećmi, wsłuchujmy się w nie, poznajmy i chciejmy je zrozumieć, otwórzmy się na dziecko i szanujmy jego prawa.

Izabela Schulz


Aktualności
Fundusze UE
fb