Aktualności
Tegoroczny koncert noworoczny, na który Burmistrz Szamotuł Włodzimierz Kaczmarek zaprosił mieszkańców miasta i gminy oraz szacownych gości m.in. wojewodę i marszałka Wielkopolski, to z pewnością wyjątkowe dla naszego miasta wydarzenie, które na długo pozostanie w naszej pamięci.
W sobotę 11 stycznia 2014 r na godzinę 18.00 zaplanowano uroczyste otwarcie przebudowanego hotelu „Maraton”. Wysoka rangę imprezy podkreśliła obecność wyjątkowych gości, którzy odpowiedzieli na zaproszenie. Obecni byli: posłowie na sejm RP Romuald Ajchler i Jakub Rutnicki oraz senator RP Jan Filip Libicki, Wojewoda Wielkopolski Piotr Florek, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, Marszałek Tomasz Bugajski, Konsul Honorowy Wielkiej Brytanii, Włodzimierz Walkowiak. Oprócz wyżej wymienionych obecni również byli: Starosta Szamotulski Paweł Kowzan, Wicestarosta Józef Kwaśniewicz, radni miasta i gminy z Przewodniczącym Rady Miasta i Gminy Tomaszem Stasiakiem, radni powiatowi, wiceburmistrzowie miasta i gminy Wojciech Rabski i Janusz Stanke, burmistrzowie sąsiednich gmin, dyrektorzy wielu firm i instytucji.
Burmistrz Kaczmarek witając gości w gmachu rozbudowanego hotelu „Maraton” podziękował wszystkim za przybycie. Wyraził zadowolenie z powodu przyjęcia zaproszenia na Operowy Koncert Noworoczny – 2014, podczas, którego wszyscy uczestnicy koncertu mieli dowiedzieć się o kilku ważnych dla Szamotuł i Szamotulan faktach. Burmistrz mówił dalej o tym, że rozbudowa hotelu stała się możliwa po przekształceniach wymuszonych przez zmiany ustawowe z 2010 roku i przejęcie go przez ZGK Sp. z o.o. Nowy właściciel uruchomił środki własne i powiększone o niebagatelna kwotę 6 mln zł pożyczki „Jessica”, którą pozyskano jako 12 podmiot w Europie.
Pewnym zaskoczeniem dla słuchaczy była informacja, że pozwolenie na użytkowanie wydane zostanie przez starostwo prawdopodobnie we wtorek i wtedy można będzie w pełni rozpocząć użytkowanie tego obiektu. Zanim rozpoczęła się prezentacja przebudowanego hotelu, który stał się integralną częścią całego kompleksu Centrum Sportu Szamotuły, burmistrz Kaczmarek wręczył osobom najbardziej zasłużonym dla ambitnego zadania przebudowy hotelu pamiątkowe tabliczki z podziękowaniami. Po zwiedzeniu pachnącego nowością hotelu goście udali się na Halę Wacław, gdzie o godzinie 19.00 miał się rozpocząć koncert w wykonaniu orkiestry i solistów Teatru Wielkiego w Poznaniu.
Zanim zabrzmiało charakterystyczne „A razkreślne” i orkiestra dostroiła instrumenty, konferansjer w imieniu Burmistrza Kaczmarka powitał przybyłych gości oficjalnych, gościa honorowego prof. Radosława Bukowskiego i mieszkańców Szamotuł. Następnie poprosił o zabranie głosu włodarza miasta, który przedstawił bardzo dobre perspektywy nakreślone w przyjętym przez Radę Miasta i Gminy budżecie na 2014 rok. Publiczność, podobnie jak burmistrz, który z uznaniem wyrażał się o radnych, wyraziła swoje uznanie nagradzając ich brawami. Burmistrz podkreślił, że jest to pierwszy, po długim czasie budżet, który zakłada blisko 2 milionową nadwyżkę dochodów nad wydatkami, przy jednocześnie dwukrotnie wyższych nakładach inwestycyjnych i zamierzeniu spłacenia 7 milionowego długu, który obciążał finanse gminy od 2002 roku.
Później wydarzyła się rzecz, która nie miała precedensu w Szamotułach. Włodzimierz Karczmarek postanowił jako burmistrz ustanowić statuetkę „Wieża”, która raz w roku będzie przyznawana i wręczana wybitnym osobom związanym z Szamotułami. Tak też się stało i pierwszą, początkującą tę nową tradycję „Wieżę 2014” postanowił wręczyć profesorowi Radosławowi Bukowskiemu, który urodził się i wychował w Szamotułach. Później zrobił błyskotliwą karierę naukową w dziedzinie ginekologii i położnictwa. Pan Profesor mieszka obecnie w Stanach Zjednoczonych w Houston, jednak wciąż utrzymuje żywe kontakty z rodziną w Szamotułach i lubi tutaj przyjeżdżać.
Są po temu poważne powody, aby stwierdzić, że badania i odkrycia profesora Bukowskiego zbliżają go do, być może tej najbardziej prestiżowej nagrody, jaką jest nagroda Nobla. Zatem zaszczytem i oczywistością stało się przyznanie pierwszej statuetki naszemu krajanowi zza oceanu, Szamotulaninowi, Wielkopolaninowi i Polakowi . Zamiast laudacji głoszonych w takich momentach wszystkim zaprezentowano krótki, sympatyczny film z udziałem mamy, braci i wychowawczyni ze Szkoły Podstawowej nr 1, film bedący esencją lat młodzieńczych i obecnych osiągnięć Radosława Bukowskiego.
Profesor Bukowski podziękował za wyróżnienie, powiedział, że bardzo lubi Szamotuły i ludzi tutaj mieszkających, bo potrafią pracować i umieją się bawić. Po jego wystąpieniu głos zabierali kolejno Wojewoda Wielkopolski Piotr Florek i Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, Marszałek Tomasz Bugajski.
Bardzo miłe i budujące były to słowa, najpierw dla laureata, a później pod adresem naszego miasta i gminy, o naszym sposobie gospodarowania, o umiejętnym pozyskiwaniu funduszy unijnych. Nie zabrakło życzeń na przyszłość, aby kontynuować ten dobrze obrany kurs.
Po tej oficjalnej części przyszedł czas na muzykę. Natychmiast okazało się jak krzywdzące są opinie o naszych mieszkańcach, że nie kochają muzyki poważnej. Już pierwsza uwertura z "Wesela Figara" W.A. Mozarta wywołała entuzjastyczne oklaski. Orkiestra i soliści Teatru Wielkiego w Poznaniu stworzyli niepowtarzalną atmosferę, bardzo dobrze dobrano repertuar koncertu wykonując same perły muzyki operowej, najlepszych twórców tego gatunku muzyki. Dla miłośników opery nazwiska Georges’a Bizeta, Giuseppe Verdiego czy Giacomo Pucciniego, wreszcie Stanisława Moniuszko są jak magnes i wystarczyć rzucić nazwy „Carmen”, „Habanera” czy "Straszny dwór", aby przyciągnąć miłośników opery. Koniec koncertu to owacja na stojąco i konieczny był oczywiście bis duetu Traviaty i Alfreda z I aktu „Traviaty” Giuseppe Verdiego. Głośne owacje tysięcznej widowni robiły wrażenie. Dyrygował Aleksander Gref, soliści to: Roma Jakubowska-Handke sopran, Natalia Puczniewska sopran, Magdalena Wilczyńska-Goś mezzosopran, Piotr Friebe tenor, Marek Szymański tenor, Rafał Korpik bas, a Krzysztof Szaniecki prowadził koncert.
To był wieczór wyjątkowy i niezapomniany, jak wcześniej powiedział wojewoda Piotr Florek, w jakiś sposób historyczny. Pomysłodawca i zapraszający - burmistrz Włodzimierz Karczmarek ma prawo odczuwać satysfakcję po tym wyjątkowym wydarzeniu. W realizacji wydatnie pomogli pracownicy nowo powołanej spółki Centrum Sportu Szamotuły, zespół ludzi Prezesa ZGK Sp. z o.o. w Szamotułach – Witolda Goszczyńskiego, podobnie jak grupa pracowników z Szamotulskiego Ośrodka Kultury pod kierownictwem dyrektora Piotra Michalaka oraz pracownicy szamotulskiego Urzędu Miasta i Gminy. Po takim koncercie noworocznym trudno będzie wymyślić w przyszłości coś, co zasłuży na podobną ocenę.
Tekst: Andrzej Franke
Fot. Rafał Stachowiak, Ryszard Kurczewski