przesówaj w prawo
przesówaj w lewo

Aktualności

Wszystkie wydarzenia
Komu darmowe laptopy - Czy zaniedbano informowanie mieszkańców gminy?
28.08.2014
W niektórych mediach pojawił się zarzut pod adresem urzędników o niesprawiedliwe przyznanie laptopów i niewłaściwe informowanie mieszkańców gminy o możliwościach ubiegania się o darmowy laptop i możliwość korzystania z Internetu.
Pojawiło się pytanie - czy skorzystają na programie osoby rzeczywiście zagrożone wykluczeniem cyfrowym, skoro są na liście nazwiska, które z tego rodzaju wykluczeniem raczej nie powinny być kojarzone?
Lista, która wzbudziła tyle kontrowersji została sporządzona w oparciu o ściśle określone zasady i kryteria narzucone nam przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, czyli tzw. Władzę Wdrażającą. To właśnie ministerstwo przekazuje 100% środków (4,7 mln zł) i to ministerstwo zdecydowało kto może ubiegać się o udział w tym projekcie. Po stronie Urzędu pozostało wyłącznie podliczenie punktów. Nie było tutaj możliwości na uznaniowe potraktowanie złożonych wniosków. Wszystkie składane wnioski spełniały kryteria określone przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

Przypomnijmy kryteria dostępu do projektu.

1.    Kryterium dochodowe upoważniające do otrzymania wsparcia w ramach systemu pomocy społecznej (Grupa A)

2.    Kryterium dochodowe upoważniające do otrzymania wsparcia w ramach systemu świadczeń rodzinnych (Grupa B)

3.    W gospodarstwie znajduje się dzieci i młodzież  ucząca się z rodzin w trudnej sytuacji materialnej i społecznej uprawniającej do uzyskania  stypendiów socjalnych, typowana do otrzymania wsparcia we współpracy ze szkołą lub ośrodkami pomocy społecznej (Grupa C)

4.    Rodziny zastępcze, rodzinne domy dziecka i samotni rodzice (Grupa D)

5.    Osoby z grupy 50+, których przeciętny dochód na osobę w rodzinie (rodzinie definiowanej zgodnie z art. 3 pkt 16 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych Dz. U. 2003 Nr 228 poz.2255) nie przekracza kwoty najniższych gwarantowanych świadczeń emerytalno-rentowych ogłaszanych komunikatem w Monitorze Polskim przez Prezesa ZUS – obecnie jest to kwota 831,15 zł (Grupa E)

6.    Dzieci i młodzież ucząca się z bardzo dobrymi wynikami w nauce, z rodzin w których przeciętny miesięczny dochód opodatkowany na osobę w rodzinie, z roku poprzedzającego rok udziału w projekcie był niższy, niż ostatni aktualny roczny wskaźnik: „Przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na 1 osobę w gospodarstwie domowym publikowany przez Prezesa GUS w Biuletynie Statystycznym”; wskaźnik ten za rok 2011 wynosi 1226,95 zł (Grupa F)

7.    Niepełnosprawni ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności lub z orzeczeniem równoważnym (Grupa G)

Nieprawdą jest, że gmina zwracała się do potencjalnych beneficjentów tylko drogą internetową. UMiG Szamotuły informował mieszkańców miasta i gminy na wiele innych sposobów.

1. Kilkakrotnie zamieszczano artykuły na ten temat w biuletynie samorządowym Głos Szamotulski, który dociera do prawie wszystkich domostw w Szamotułach i gminie.

2. Skorzystano z usług firmy Xland, która zajmuje się działalnością reklamową, wykorzystując m.in. mobilne nagłośnienie. Jest to dobrze sprawdzony sposób informowania mieszkańców. Wynajęty pojazd wyposażony w megafony i banery przez 4 dni jeździł po obszarze miasta i całej gminy informując o naborze kandydatów. Ten sposób okazał się najbardziej skuteczny.

3. Przeprowadzono również spotkanie z pracownikami Ośrodka Pomocy Społecznej, którego celem było uzyskanie informacji o osobach będących w trudnej sytuacji życiowej, które zagrożone są wykluczeniem internetowym i mogły nie mieć informacji o możliwości skorzystania z oferty darmowych laptopów. Ta akcja przyniosła również pozytywny efekt, wpłynęło wiele wniosków.

4. Podobnie postąpiono w przypadku Centrum Integracji i Rehabilitacji i po rozmowach z opiekunami osób korzystających z Centrum prawie 100% tych osób wystąpiło z wnioskiem.

Jak więc widać starannie wykorzystano wiele sposobów, aby wiadomości do zainteresowanych mieszkańców dotarły. We wrześniu przeprowadzony zostanie nabór uzupełniający ponieważ już od kilku miesięcy wiemy, że kilka wniosków odpadnie z uwagi na niezależne od nas okoliczności, np. zmianę miejsca zamieszkania.

Redakcja

Aktualności
Fundusze UE
fb