przesówaj w prawo
przesówaj w lewo

Aktualności

Wszystkie wydarzenia
Jubileusz KSM-u
10.02.2009
Informacja archiwalna z 20.11.2007r
Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w Szamotułach uczciło w minioną sobotę 10-lecie istnienia.
Młodzi ludzie gościli m.in. księdza biskupa Henryka Tomasika, księdza kanonika Eugeniusza Lijewskiego i burmistrza Jacka Grabowskiego.
- Cieszę się, że młodzi ludzie z naszego miasta podjęli trud kontynuowania tradycji stowarzyszenia, którego korzenie sięgają do okresu przedwojennego. Działanie w takim stowarzyszeniu pomaga młodym w trwaniu przy wartościach chrześcijańskich, co jest w obecnych czasach szczególnie ważne - mówił burmistrz Jacek Grabowski.
Członkowie z KSM-u podziękowali biskupowi, wszystkim księżom zaangażowanym przez lata w ich działalność oraz burmistrzowi.
Sekcja Teatralna stowarzyszenia zaprezentowała przedstawienie, a na koniec wystąpił zespół "Pinokio Brothers". Jubileusz stanowił też okazję do spotkania członków KSM, którzy działali w nim przez minione 10 lat oraz do obejrzenia pamiątek obrazujących działanie stowarzyszenia.
Piotr Michalak, rzecznik prasowy UMiG Szamotuły
Burmistrz Jacek Grabowski wręcza prezent prezesowi KSM Szamotuły Katarzynie Kiecana.
Historia KSM
Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży swymi korzeniami sięga czasów zaborów. W tym, okresie w celu przeciwstawieniu się obcej kulturze powstało Stowarzyszenie Młodzieży Polskiej. Pierwsze oddziały SMP tworzyły się w Poznaniu. Na ich fundamencie w latach 30' XX w. Episkopat Polski rozpoczął tworzenie struktur Akcji Katolickiej, powstały wtedy dwa młodzieżowe filary: Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Żeńskiej (KSMŻ) i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Męskiej (KSMM). Z tego okresu pochodzi godło KSMu, czyli krzyż wrysowany w orła - symbol wiary i patriotyzmu. Stowarzyszenie szybko rozszerzyło się w całej Polsce, zasilając w swych parafialnych oddziałach liczne grono młodzieży. W czasie drugiej wojny światowej członkowie KSM włączyli się czynnie do walki w szeregach Armii Krajowej.
Po wojnie zarejestrowano jedynie Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Męskiej w Archidiecezjach Poznańskiej i Krakowskiej. Nie udało się przywrócić kolumny żeńskiej. W jej miejsce powstał Żywy Różaniec Dziewcząt, którego struktury i organizacja wiernie oddawały przedwojenny KSMŻ.
Jednak w wyniku represji władz komunistycznych KSM przestał istnieć w 1953 r. Młodzi ludzie nie zaprzestali jednak spotykać się na tajnych zebraniach z księżmi. Jednym z wielu asystentów tamtego okresu był późniejszy papież Karol Wojtyła.
Po 1989 r. ks. Prałat Antoni Sołtysik rozpoczął trud reaktywowania KSMu, by w 1990r. Konferencja Episkopatu Polski wydała dekret powołujący do życia Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży jako organizację ogólnopolską, nadając jej osobowość prawną kościelną. Pierwsze oddziały powstawały w Archidiecezji Krakowskiej. Do Archidiecezji Poznańskiej pomysł erygowania KSMu przybył w 1997r. W tym samym roku jako 4 z kolei powstał oddział w Szamotułach. Pierwszym księdzem asystentem został ks. Grzegorz Szkudlarek. Kierownictwo reprezentowali: Bartosz Nowak, Anna Antoszak, Irena Marczak. Przez lata kilkakrotnie zmienialiśmy kierownictwo, a kolejni członkowie przychodzili i odchodzili. W swej działalności m.in. wyjeżdżaliśmy na rekolekcje do Białej, gdzie nie tylko wsłuchiwaliśmy się w nauki starszych, ale część z nas zaangażowała się w ewangelizowanie. Nie obca jest nam również formacja pobierana w Poroninie, czy Krakowie. Staramy się uczestniczyć w życiu religijnym naszej archidiecezji, jak również na szamotulskiej ziemi. Włączamy się czynnie w życie liturgiczne naszego sanktuarium. Od lat wspomagamy obie parafie w organizowanych imprezach charytatywnych jako wolontariusze. Organizujemy wspólne wyjazdy czy pielgrzymki, np. wyjazd do Krakowa na spotkanie z Ojcem Św. Benedyktem XVI. Przede wszystkim jednak spotykamy się w każdy piątek by pod okiem księdza asystenta odnajdywać drogę ku pełni wiary i patriotyzmu.
Opracował Piotr Szkudlarek
członek Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży
obecnie kleryk w Wyższym Seminarium Duchownym w Poznaniu
Aktualności
Fundusze UE
fb