przesówaj w prawo
przesówaj w lewo

Aktualności

Wszystkie wydarzenia
Jak walczymy ze skutkami zimy
12.02.2010
Pełną parą od prawie dwóch miesięcy trwa w mieście i gminie Szamotuły akcja usuwania skutków doskwierającej nam w tym roku srogiej zimy.
Zimę mamy w tym roku wyjątkowo śnieżną i mroźną tak więc akcja "Zima" również jest wyjątkowa. Ta wyjątkowość polega na tym, że zaangażowano w nią o wiele więcej osób, sprzętu i pieniędzy niż w minionych latach. Efekt? Oceńcie Państwo sami. Jednak przy wymawianiu formułki: "zima znowu zaskoczyła drogowców" warto wziąć pod uwagę, że dróg w mieście i gminnie (utwardzone i gruntowe) jest prawie 240 kilometrów. Wiadomo więc, że w momencie rozpoczęcia opadów sprzęt nie pojawi się w ciągu godziny na wszystkich drogach. Drogowcy najpierw wkraczają na najważniejsze szlaki, czyli te prowadzące do szpitala, szkół i tam gdzie jest największy ruch. Tak więc od 14 grudnia minionego roku codziennie od rana do nocy na drogach pracuje sprzęt Spółki ZGK: równiarka pełniąca rolę dużej spycharki śniegu, dwie koparko-ładowarki, dwa samochody ciężarowe z pługami, piaskarkami i solankami, dwa traktory z pługami, traktor z piaskarką, dwa małe pługi i piaskarki do chodników oraz podnośnik koszowy wykorzystywany do usuwali sopli i zwisów śnieżnych. Pracownicy ZGK oraz dodatkowych kilkunastu osadzonych z miejscowego aresztu są też zaangażowani w prace ręczne przy odśnieżaniu, posypywaniu piaskiem i solą chodników, odkuwania lodu na chodnikach, usuwaniu śniegu z dachów oraz udrażnianiu kanalizacyjnych przepustów ulicznych (z myślą o roztopach, które zapewne już niedługo będą kolejną uciążliwością wywołaną przez naturę).
Burmistrz dodatkowo wynajął od osób prywatnych ciężki sprzęt. Dzięki temu do akcji zaangażowano pług wirnikowy na najtrudniejsze odcinki dróg, traktory z pługami, ciężkie spycharki i wywrotki. Kiedy zapanowano nad udrożnieniem dróg, to przystąpiono od usuwania zgromadzonego śniegu w centrum miasta. Przez trzy noce na początku lutego z wykorzystaniem osadzonych z szamotulskiego aresztu wywieziono kilkaset ton śniegu z Rynku oraz przyległych ulic. Następnie śnieg usunięto z parkingów w centrum miasta. Akcję tę przeprowadzono w centrum z dwóch powodów. Tam jest największy ruch oraz stara część miasta jest najbardziej zagrożona podtopieniami podczas odwilży.
Dzięki wytężonej pracy i sprawnie przeprowadzonej akcji uniknęliśmy sytuacji, jakie miały miejsca w innych miastach. Nasi uczniowie byli dowożeni do szkół. Na sprawność akcji miało też wpływ porozumienie między samorządem gminnym powiatowym, Wojewódzkim Zarządem Dróg oraz koordynacja ich działań. Dzięki temu sprzęt z powiatu nie podnosił pługów na drogach gminnych i odwrotnie.
Uniknęliśmy też przerw w dostawie ciepła, czy wody. W przypadku braku prądu we wsiach uniknięto przerw w dostawie wody dzięki uruchamianym szybko agregatom prądotwórczym.
Do tej pory podczas tegorocznej akcji "Zima" wykorzystano 360 ton piasku i 110 ton soli. Usuwanie skutków śnieżnej zimy kosztowało miasto aż 140 tysięcy złotych.
- Dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w prace przy łagodzeniu skutków tej śnieżnej i mroźnej zimy. Poza naszymi służbami, państwową strażą pożarną, policją, które mają obowiązek działać, w obliczu problemu, spontanicznie uruchomił się czynnik społeczny. Myślę tu o pomocnych strażakach ochotnikach, rolnikach ze swoim sprzętem i wszystkich tych mieszkańcach, którzy podeszli do problemu ze zrozumieniem, pomagali sobie wzajemnie oraz wywiązywali się ze swego obowiązku zadbania o chodnik przed posesją, czy usuwania śniegu i sopli z budynków. Dziękuję Wam za to w imieniu wszystkich mieszkańców. Dziękuję również za informacje mailowe, które bardzo ułatwiają walkę ze śniegiem - mówi burmistrz Włodzimierz Kaczmarek - Trzeba jednocześnie pamiętać, że pieniądze na akcję "Zima" są przeznaczane z ogólnej puli na utrzymanie dróg w mieście i gminie. Dlatego z wielką troską podchodzimy do tego problemu bo musimy mieć świadomość, że za chwilę pojawią się ubytki w nawierzchniach, których z pewnością po tej zimie będzie więcej niż zwykle.
Przypominamy, że właściciele i zarządcy są zobowiązani do usunięcia nadmiaru śniegu z dachów oraz sopli, brył i nawisów lodowych i śniegowych. Podstawa prawna: Art. 61 pkt 2 i art. 9. 91a z 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane.
Obowiązek odśnieżania chodnika mają właściciele, w tym współwłaściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości. Podstawa prawna: Art. 5 ust. 4 ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
Piotr Michalak, rzecznik prasowy UMiG Szamotuły
fot. ARCHIWUM URZĘDU
Setki ton śniegu, wywiezione z centrum miasta, na teren przy ulicy Lipowej z dala od zabudowań.
Nocna akcja wywożenia śniegu z Rynku.
Aktualności
Fundusze UE
fb