Aktualności

Wszystkie wydarzenia
IX Szamotuły Samsung Półmaraton już za nami
11.10.2019

Tradycyjnie już od dziewięciu lat w październiku Szamotuły stają się ważnym miejscem na biegowej mapie Polski. To za sprawą Szamotuły Samsung Półmaraton. To przedostatnia impreza zaliczana do prestiżowego cyklu Grand Prix Wielkopolski 2019 w półmaratonie.

Niedziela 6 października  przywitała wszystkich dosyć  chłodną, ale słoneczną i bezwietrzną pogodą. Idealne warunki do biegania umożliwiły pobicie ogromnej ilości życiówek na jednej z najszybszych tras biegowych w Polsce. Na starcie stanęło 978 uczestników. Start biegu zlokalizowano jak zwykle na ul. Sportowej 6. Po krótkich przemowach Starosty Beaty Hanyżak, wiceburmistrza Dariusza Wachowiaka i Prezydenta Samsunga Daegona Koha, padł wystrzał, a biegacze ruszyli za nowym Citroenem C5, który był jednym z partnerów naszej imprezy.
Po pierwszej  pętli ogromną przewagę zyskali Jakub Szymankiewicz oraz Krzysztof Stefanowicz. Początkowa przewaga tych biegaczy została utrzymana przez cały bieg. Świetne tempo Szymankiewicza bardzo długo zapowiadało poprawienie ustanowionego w 2016 roku rekordu trasy 1:07:03, jednak zabrakło 21 sekund. Drugi na mecie zameldował się Krzysztof Stefanowicz z Poznania, a trzeci Adam Marysiak z Książa Śląskiego. Wśród Kobiet po raz drugi z rzędu najszybsza okazała się Monika Brzozowska z Czerwonaka, która od początku nadała ostre tempo, tuż za nią uplasowała się Sandra Nowak z Zielonej Góry, a na trzecim miejscu Karina Minorczyk z Wrocławia

Oprócz wielu nagród w klasyfikacjach generalnych i wiekowych w tym roku organizatorzy przygotowali specjalne nagrody ufundowane przez firmę SAMSUNG . I tak zawodnicy, którzy ukończyli półmaraton miejscu 99, 199,299,499,699,899,900 i przedostatnim otrzymali lodówki, natomiast osoby z miejsc 100,200,300,400,500,600 i ostatnim fantastyczne vouchery na badania serca od firmy I-Kar.

Podczas tegorocznego półmaratonu miejsce, miał przykre zdarzenie, podczas którego
u jednego z uczestników doszło do zatrzymania krążenia. Jednak natychmiastowa pomoc biegaczy, wolontariuszy, ochotniczej straży pożarnej i służb medycznych pozwoliły na przywrócenie krążenia.  Pechowemu zawodnikowi życzymy szybkiego powrotu do zdrowia, a wszystkim biorącym udział w akcji składamy podziękowania za wspaniałą reakcję i profesjonalizm w podjętych działaniach.

Zawody w Szamotułach to także IX Szamotuły Samsung Bieg Rodzinny i III Szamotuły Charity.  W tym pierwszym na starcie stanęło 151 biegaczy, natomiast w biegu firmy Samsung około 200 osób. Podobnie jak w półmaratonie organizator przygotował pakiety startowe i atrakcyjne nagrody w biegu rodzinnym.  Biegacze, którzy zajęli je  miejsca 1,9,99,129 dostali lodówki. W tym roku była jeszcze dodatkowa atrakcja - każdy z uczestników mógł wygrawerować swój czas na stoisku firmy Grawerbus.