Wszystkie wydarzenia
IX Ogólnopolskie Regaty Kajakowe Memoriał im. Andrzeja Kulczaka
10.06.2011
W niedzielę 29 maja br. nad jeziorem w Pamiątkowie po raz dziewiąty odbyły się Ogólnopolskie Regaty Kajakowe, Memoriał im. Andrzeja Kulczaka. Organizatorami regat byli: Uczniowski Klub Sportowy "Pamiątkowo" i Klub Sportowy "Posnania", a współorganizatorami: Urząd Marszałkowski w Poznaniu, Urząd Miasta i Gminy w Szamotułach, Polski Związek Kajakowy oraz Wielkopolski Związek Kajakowy.
W zawodach wzięło udział 13 klubów z Choszczna, Jerzykowa, Kalisza, Pamiątkowa, Poznania, Rokietnicy i Wolsztyna.
W najważniejszej w tym dniu konkurencji - Biegu Memoriałowym K-4/500 m juniorów młodszych, złote medale oraz puchar wywalczyli zawodnicy Uczniowskiego Klubu Sportowego "Pamiątkowo" w składzie: Szymon Pawłowski, Damian Prentki, Bartosz Wolańczyk i Jarosław Szczepski, wychowankowie trenera Piotra Olszewskiego, radnego Miasta i Gminy Szamotuły. Najmłodsi zawodnicy UKS "Pamiątkowo": Filip Balcerowiak, Dominik Kowalik, Daniel Swoboda i Adrian Jankowiak zdobyli brązowy medal w konkurencji K-4/500 m dzieci. Damian Prentki i Jarosław Szczepski wywalczyli srebrny medal w biegu K-2/500 m juniorów młodszych, a Bartosz Wolańczyk brązowy medal w konkurencji K-1 /500 m jun. mł. W zawodach startowały też początkujące kajakarki: Dominika Guźniczak, Julia Pawłowska i Marysia Rodowska. Wymienione zawodniczki nie zajęły medalowych miejsc, wykazały się jednak dużą odwagą zmierzając się z koleżankami, które trenują od wielu lat.

Podczas regat został rozegrany wyścig o Mistrzostwo Powiatu Szamotulskiego w Kajakarstwie Turystycznym. Mieszkańcy naszego powiatu niestety zostali pokonani przez osadę z Poznania
w składzie: Piotr Wojciechowski i Jacek Bisikiewicz, na drugim miejscu przypłynęli: Natalia Olszewska i Tadeusz Kasprzak, trzecie miejsce zdobyli Rafał Pawłowski i Władysław Zieliński.

W tym roku po raz czwarty odbyły się też zawody o Puchar Rektora WSZ "Kadry dla Europy". Wyniki przedstawiają się następująco:
I miejsce Aneta Maduziak, Katarzyna Łażniak AWF;
II miejsce Paulina Rochowiak, Krzysztof Przybylski KdE;
III miejsce Jacek Sawicki, Kamil Brechelke KdE;

K-1 500m mężczyzn: 1. Bartosz Stabno AWF, 2. Norbert Błaszczak AWF, 3. Dawid Krysztofiak AWF;
K-1 500m kobiet: 1. Ewa Bresińska WSL, 2. Katarzyna Łaźniak AWF, 3. Agnieszka Pyrka KdE

Kajakarz z Pamiątkowa wrócił ze Słowacji z medalami, a teraz szykuje się do Mistrzostw Europy Juniorów w Zagrzebiu.
Członek UKS "Pamiątkowo" Mateusz Rychlik okazał się najlepszym zawodnikiem w konkurencji K-1/500 m na Międzynarodowych Regatach Kajakowych Juniorów i U-23 w Piestanach (Słowacja), które odbyły się w dniach 27-29.05.2011 r. Wraz ze swymi kolegami - Grzegorzem Bierzało z KKW 29 Kraków oraz Oskarem Warszawskim i Igorem Dolatą z MKKS Gorzów wywalczył również złoty medal w konkurencji K-4/1000 m.

W dniach 3-5 czerwca br. na Brdyujściu w Bydgoszczy odbyły się eliminacje do kadry juniorów na Mistrzostwa Europy. Na eliminacjach startowali najlepsi zawodnicy z całej Polski. Aby dostać się do reprezentacji Polski nie wystarczy wygrać tylko w jednej konkurencji, ale trzeba zwyciężać w wielu wyścigach. Wybitną swoją formę potwierdził Mateusz Rychlik. Po przedbiegach i półfinałach, w których brało udział 64 zawodników na dystansie 200, 500 i 1000 m, w konkurencji finałowej Mateusz zajął trzykrotnie II miejsce. Kolejne wyścigi odbywały się na kajakach dwuosobowych. Na 1000 m z kolegą z Gorzowa - Igorem Dolatą - zajęli I miejsce, a na dystansie 500 m - II miejsce. O miejsca w reprezentacji kadry walczyli też inni zawodnicy z Pamiątkowa: Przemysław Nowak, Bartosz Wolańczyk, Szymon Pawłowski, Damian Prentki i Jarosław Szczepski.

PODZIĘKOWANIA
Zarząd Uczniowskiego Klubu Sportowego "Pamiątkowo" serdecznie dziękuje Burmistrzowi Miasta i Gminy Szamotuły Panu Włodzimierzowi Kaczmarkowi, Wydziałowi Inwestycji i Gospodarki Komunalnej oraz Wydziałowi Kultury, Sportu i Funduszy Pomocowych za wspaniałą współpracę, ogromne zaangażowanie i okazaną pomoc przy przygotowaniu drogi dojazdowej i plaży w Pamiątkowie w związku z organizacją IX Ogólnopolskich Regat Kajakowych - Memoriału im. Andrzeja Kulczaka, które odbyły się w dniu 29 maja br. W zawodach wzięło udział 300 zawodników, a kibicowało ok. osób.

Dzięki Państwu ogólnopolskie zawody mogły odbyć się w bezpiecznych dla zawodników warunkach, a młodzi adepci kajakarstwa mogli po raz dziewiąty rywalizować nad jeziorem w Pamiątkowie.
Organizacja tak dużego przedsięwzięcia była również znakomitą promocją naszego regionu, a także popularyzacją kajakarstwa. Jak co roku chcemy zachęcać młodych ludzi do uprawiania sportu, a tym samym do rywalizacji na najwyższym poziomie.
Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację regat.