przesówaj w prawo
przesówaj w lewo

Aktualności

Wszystkie wydarzenia
Innowacja pedagogiczna w Zespole Szkół w Otorowie
06.09.2011
Dnia 01.09.2011r. podczas Inauguracji Nowego Roku Szkolnego 2011/2012, Dyrektor Zespołu Szkół w Otorowie Pani Marzenna Kędziora uroczyście zaprosiła zgromadzoną społeczność szkolną do podejmowania zaplanowanych działań w ramach innowacji pedagogicznej. Autorem i koordynatorem opisywanego przedsięwzięcia jest Pani Beata Piotrowska, nauczyciel muzyki w otorowskim gimnazjum, która tak opisuje owe działania:
"Święto Odzyskania Niepodległości Polski zgodnie z kalendarzem uroczystości szkolnych podkreślamy stosownym apelem w strojach galowych, lekcjami wychowawczymi o tematyce patriotycznej, przygotowaniem odpowiednich gazetek ściennych, a także udziałem sztandaru szkoły w Uroczystej Mszy Św. w parafialnym kościele i złożeniem wiązanki kwiatów pod pomnikiem poległych patriotów walczących o wolność naszego kraju.

W dobie europeizacji, czyli stopniowego procesu dobrowolnej integracji, kiedy oddziaływania Unii Europejskiej stają się częścią systemu państwa polskiego, biorąc również pod uwagę błyskawiczny rozwój technologii informatycznej i jej szerokie możliwości, które można zaprezentować na terenie naszej szkoły, wyszłam z projektem zorganizowania po raz pierwszy Wieczornicy z okazji Święta Odzyskania Niepodległości Polski w ramach innowacji pedagogicznej pt. "Nasza historia w pieśniach patriotycznych". Niezwykle istotnym będzie, aby głównym budulcem opisywanego przedsięwzięcia był przede wszystkim materiał, wiedza i umiejętności wypracowane przez samych uczniów. Otworzy ich to na piękno i symbolikę pieśni hymnicznych, a także będzie wskazywać przyjemność, jaką daje czynne obcowanie z muzyką. Współtworzenie patriotycznego spotkania rozwinie wśród uczniów umiejętność pracy zespołowej i komunikowania się z innymi, nauczy korzystania z różnych źródeł informacji i porządkowania zdobytej wiedzy, pozwoli zdobywać nowe umiejętności posługiwania się nowoczesną technologią informatyczną, a także umożliwi publiczną prezentację zdobytej wiedzy.

Uczniowie klas pierwszych gimnazjum w miesiącach od września do listopada 2011 roku, zgodnie z założeniami pracy metodą projektu i rozpisanej instrukcji, będą odkrywać historię Polski podczas pracy z następującymi pieśniami:

- "Modlitwa za Rzecz Pospolitą naszą i za króla",
- "Hymn do miłości ojczyzny",
- "Boże, coś Polskę",
- "Cześć polskiej ziemi cześć",
- "Marsz obozowy",
- "Warszawianka",
- "Gdy naród do boju",
- "Marsz, marsz Polonia",
- "Rota",
- "Wszystko co nasze",
- "Pierwsza Brygada",
- "Piechota".

Poszczególne zespoły klasowe będą opracowywały wskazane pieśni za pomocą następujących narzędzi:

- plakaty w barwach biało - czerwonych z informacjami o datach powstania utworu, autorach słów, kompozytorach, opisanych w niej wydarzeniach i ważnych postaciach w drodze do niepodległości,
- prace w formie plastycznej interpretacji wybranego tekstu hymnicznego,
- filmy z tekstem i muzyką opracowywanej pieśni oraz zdjęciami i animacjami na jej temat w programie Windows Movie Maker.
- istotnym elementem będzie nauka wspólnego śpiewu wszystkich pieśni.

Tak zdobyte wiadomości i umiejętności, a także wypracowane materiały, będą składały się na scenariusz wspomnianej wieczornicy.

Zgodnie z założeniami zasad wdrażania innowacji, zaproponowałam współpracę niektórym członkom grona pedagogicznego, co spotkało się z pozytywną reakcją ze strony zaproszonych nauczycieli. I tak, Pani Ewelina Zarzycka - Jezierska ( opiekun kółka plastycznego) zaprojektuje scenografię wieczornicy i stosowne kotyliony dla wszystkich zebranych. Będą je wykonywać uczniowie naszej szkoły podczas lekcji plastyki. Dzięki wsparciu pani Grażyny Jaworskiej (nauczyciela historii, a zarazem opiekuna Samorządu Uczniowskiego) uczniowie zaangażowani w innowację będą współtworzyć wystawę pt. "Odzyskiwanie niepodległości na ziemi otorowskiej", której otwarcie nastąpi podczas wieczornicy. Z kolei Pani Żaneta Pawlak ( nauczyciel informatyki) będzie kierowała pracą klas pierwszych gimnazjum podczas tworzenia filmów na bazie wskazanych pieśni patriotycznych, a także pomoże uczniom odpowiednio eksponować je podczas uroczystego finału.

Natomiast Pan Sławomir Dyzert, nauczyciel wychowania fizycznego, będzie pilotował pracę zainteresowanych gimnazjalistów przy dekoracji i stosownej organizacji miejsca samej wieczornicy. Podejmowane działania ubogaci stosowny repertuar przygotowany przez podopiecznych kółka teatralnego, pani Alicji Łączkowskiej i chóru, którego opiekunem jestem ja.

Parafrazując słynne powiedzenie Kartezjusza "Myślę, więc jestem", można powtórzyć za panem Wacławem Pankiem, autorem podręcznika do muzyki w gimnazjum, "Śpiewam, więc jestem". Wspólny śpiew ważnych pieśni to niezwykle silny symbol tożsamości Polaków. Realizacja tego typu przedsięwzięcia po raz kolejny zjednoczy środowisko lokalne i społeczność szkolną, kształcąc przy tym szacunek i więzi z krajem ojczystym, wpływając równocześnie na rozwój świadomości obywatelskiej.

Planowana innowacja w szczególny sposób pozwoli uczcić Święto Odzyskania Niepodległości Polski na ternie naszej szkoły. Wszyscy zebrani będą mieli okazję włączyć się we wspólny śpiew pieśni patriotycznych, podziwiać prace uczniów i ich prezentacje".
Beata Piotrowska
Aktualności
Fundusze UE
fb