przesówaj w prawo
przesówaj w lewo

Aktualności

Wszystkie wydarzenia
Imponujące sukcesy szamotulskich brydżystów
10.02.2012
Na ostatniej sesji Rady Miasta i Gminy Szamotuły w dniu 30 stycznia br. gośćmi byli brydżyści z klubu brydżowego "Kleks".
Ich sukcesy składają się na ogólnie wysoką ocenę poziomu sportowego naszego miasta i gminy. Przewodniczący Rady Miasta i Gminy, Tomasz Stasiak poinformował, że brydżyści w związku z udziałem w jednym z turniejów nie mogli być obecni na sesji przed dwoma miesiącami, kiedy to uhonorowano przedstawicieli innych dziedzin sportu.

W głowie może się zakręcić, kiedy wymienia się wszystkie zagraniczne i krajowe osiągnięcia naszych brydżystów. Klub brydżowy "Kleks" istnieje od 2000 roku i wychował dotychczas 120 brydżystów, z czego 51 nadal czynnie gra. Trener Jan Grygier nadmienił później, że z tych 51 osób aż 48 studiuje, co jego zdaniem uprawnia wniosek, że brydżyści są kuźnią kadr przyszłej inteligencji.

Wróćmy do tytułów jakie zdobyli nasi brydżyści. Największe osiągnięcie to tytuł mistrza świata, dwukrotnie tytuły mistrzów Europy, 11 razy tytuły mistrzów Polski młodzików, 7 razy mistrza Polski juniorów, 3 razy zwycięstwa w ogólnopolskiej olimpiadzie młodzieżowej.

Jednym z wychowanków "Kleksa" jest pierwszy prezes Paweł Perz - sędzia międzynarodowy w brydżu sportowym. Aktualnym prezesem jest Filip Domagalski. Od początku działalności do dnia dzisiejszego trenerem jest Jan Grygier, któremu z upływem lat przybywa energii. Nie załamuje go nawet wszechobecny internet i gry komputerowe.
Trener Grygier przyprowadził ze sobą dwoje wybitnych wychowanków: Joannę Sroka i Pawła Jasera.

Joanna Sroka ma 19 lat, w brydża gra od 7 lat i jest aktualną mistrzynią Polski juniorów. To zdobywczyni złotego medalu na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży i zawodniczka polskiej kadry juniorek.

Paweł Jaser ma 22 lata i gra w brydża od 8 roku życia, reprezentant Polski, mistrz świata z Filadelfi (USA) w 2010 r., mistrz Europy w 2007 i 2009 roku, 11-krotny mistrz Polski młodzików, 8-krotny mistrz Polski juniorów. Aktualnie student 3 roku informatyki na UAM w Poznaniu.

Po takich sukcesach, w młodzieżowym slangu powinno tu się pojawić jedno, najbardziej odpowiednie słowo - "szacun". Aktualnie klub jest jednym z bardziej znanych klubów brydżowych w Polsce i posiada 2 drużyny w II lidze okręgowej. Rzeczywiście możemy być dumni z takich sukcesów Szamotulan. Składa się na to ciężka praca trenera, który musi najpierw wyłuskać doskonały narybek i zarazić go swoim zapałem. Trener Grygier wskazał na proste przełożenie i zależność od środków finansowych potrzebnych do kontynuowania tej specyficznej dziedziny intelektualno-sportowej. Brydż jest to gra logiczna, która uczy współpracy z partnerem, uczy wyobraźni i przewidywania. Zaapelował do radnych i decydentów aby dysponując środki finansowe nie zapomnieli o klubie , który przynosi tyle splendoru szamotulskiemu sportowi.
Tekst: Andrzej Franke
Fot. Henryk Żłobiński

Aktualności
Fundusze UE
fb