Aktualności
Owocem bardzo dobrze rozwijającej się współpracy pomiędzy Scharwenka Stiftung w niemieckim Bad Saarow, a szkołami muzycznymi w Szamotułach i Międzyrzeczu jest drugi koncert pianistyczny. Należy wspomnieć, że koordynacją wszystkich działań związanych ze współpracą i konkursami zajmuję się Urząd Miasta i Gminy Szamotuły i Scharwenka Stiftung Bad Saarow, personalnie Peter Wachalski. W tym roku z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Szamotułach udział w konkursie wzięło aż 11 uczniów, z Państwowej Szkoły Muzycznej w Międzyrzeczu 5. Z Niemiec wzięła udział tylko jedna uczestniczka.
Konkurs trwał przez dwa dni 23 i 24 października. Pierwszego dnia miało miejsce uroczyste otwarcie konkursu przy udziale władz samorządowych Szamotuł z Burmistrzem Włodzimierzem Kaczmarkiem i Starostą Szamotulskim Józefem Kwaśniewiczem na czele. Obecni byli również Wiceburmistrz Dariusz Wachowiak i Wicestarosta Beata Hanyżak. Swoją obecnością uroczystość zaszczycili byli burmistrzowie Bad Saarow - Gerlinde Stobrawa oraz zasłużony dla Polsko-Niemieckiej współpracy były Wiceburmistrz Wojciech Rabski. Cieszyła również obecność Przewodniczącej Rady Powiatu Marii Przybylskiej i Przewodniczącego Rady Miasta i Gminy Szamotuły Mariana Płacheckiego oraz radnego Bartłomieja Idkowiaka.
Po wstępnych powitaniach i słowie wstępnym przedstawionym przez Łukasza Bernady odbył się inauguracyjny koncert w wykonaniu znanych szamotulanom artystów, organizatorów Festiwalu Scharwenków - Tomasza Lisieckiego (wiolonczela) i Pawła Mazura (fortepian). Niespodzianką dla słuchaczy był koncert znakomitego pianisty i jurora w jednej osobie Christiana Seiberta z Niemiec.
Drugi dzień to już zmagania konkursowe. Młodzież podzielona została na 3 grupy wiekowe:
- I grupa - do 11 lat
- II grupa 12 do 15 lat
- III grupa 16 do 18 lat
Po przeprowadzonych przesłuchaniach jury konkursu w składzie: Anna Urbanowicz-Przewodnicząca, Evelinde Trenkner, Christian Seibert, Alicja Gil i Joanna Majewska przyznało następujące nagrody:
Grupa I I m. Joanna Piotrowska
II m. Barbara Lemańska
III m. Anna Gicala
III m. Julia Szymańska
Grupa II II m. Julianna Lemańska
II m. Gabriela Ewert
III m. Stanisław Spychała
Grupa III II m. Luca Josephine Schumann
Nagrody specjalne
Anna Gicala- dla najmłodszego uczestnika konkursu ufundowaną przez dyrektora Orkiestry Kameralnej AMADEUS p. Agnieszkę Duczmal
Luca Josephine Schumann – za najlepsze wykonanie utworu Scharwenki ufundowana przez Scharwenka Stiftung Bad Saarow
Stanisław Spychała –za najlepsze wykonanie utworu kompozytora klasycznego ufundowana przez p. Christiana Seiberta
Joanna Piotrowska – za zajęcie I miejsca –udział w koncercie scharwenkowskim we Frankfurcie nad Odrą wspólnie z p. Christianem Seibertem
Ogłoszenie wyników nastąpiło o godzinie 16.00,a o godzinie 18.30 wysłuchaliśmy koncertu laureatów. Zwycięzcy oprócz stosownych dyplomów otrzymali skromne gratyfikacje pieniężne. Były gratulacje, były wywiady. Koncert laureatów wieńczący konkurs pianistyczny był okazją do podziękowań i wyrażenia słów uznania dla wszystkich, którzy tak wiele uczynili dla realizacji tego projektu. Były Wiceburmistrz Wojciech Rabski wręczył pamiątkowe repliki wiolonczel paniom dyrektorom szkół muzycznych Szamotuł i Międzyrzecza paniom Oldze Bernady i Małgorzacie Telega oraz niezwykle zasłużonemu Peterowi Wachalskiemu z Bad Saarow. Razem z Wiceburmistrzem Dariuszem Wachowiakiem uhonorowali również panią Evelindę Trenkner z Lubeki, która ożywiła cały ruch przywracania współczesnym muzyki urodzonych w Szamotułach braci Scharwenków. Nasi goście z Niemiec podkreślali perfekcyjną organizację i atmosferę konkursu. Padły nawet takie słowa, że muszą się od nas uczyć, co przy niemieckim zmyśle organizacyjnym jest nie lada komplementem. Następny, przyszłoroczny konkurs odbędzie się prawdopodobnie w Międzyrzeczu.
Gratulujemy zwycięzcom, a wszystkich młodych pianistów zachęcamy do udziału w przyszłorocznym konkursie.
Tekst/fot. Andrzej Franke