przesówaj w prawo
przesówaj w lewo

Aktualności

Wszystkie wydarzenia
II Festiwal im. Philippa i Xavera Scharwenków
08.07.2011
Dni od 25.06 do 3.07 to dni kiedy Szamotuły były kulturalną stolicą Wielkopolski. Słuchacze, którzy codziennie przychodzili delektować się tą muzyczną ucztą z nostalgią i smutkiem musieli pogodzić się z faktem, gdy festiwal dobiegł końca.
Nie bez znaczenia jest to, że impreza ma charakter międzynarodowy i na stałe wpisała się w kalendarz dużych wydarzeń kulturalnych. W ramach Festiwalu odbył się VII Mistrzowski Kurs Wiolonczelowy oraz I Konkurs Wiolonczelowy.

Tej rangi wydarzenie muzyczne było z pewnością atrakcją dla Szamotuł, ale co najważniejsze było szansą dla dużej grupy młodych ludzi, którzy mogli spotkać wybitnych profesorów i podnosić swoje umiejętności podczas kursu wiolonczelowego i współzawodniczyć w konkursie. Dobrych wiolonczelistów było wielu i jurorzy mieli trudne zadanie, aby wybrać najlepszych.

Poniżej przedstawiamy wyniki I Konkurs Wiolonczelowego.

W grupie młodszej (wykonawcy do lat 18):
I miejsce - puchar Burmistrza Miasta i Gminy Szamotuły i nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu Filipa Scharwenki otrzymał Adam Mazurek,
II miejsce - Barbara Warchalewska
III miejsce - Tomasz Śmigielski

W grupie starszej (18-25 lat)
I miejsce - puchar Starosty Szamotulskiego oraz nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu Xavera Scharwenki otrzymał Jan Czaja.
II miejsce - Maria Bielewicz
III miejsce - Anna Banaś
Wyróżnienie I stopnia - Klara Swidrów
Wyróżnienie II stopnia - Martyna Wiśniewska i Weronika Strugała
Nagrody ufundowała firma Larsen i firma Pirastro.
Możemy poszczycić się tym, że podczas Festiwalu gościliśmy tak wybitnych wykonawców jak Prof. Evelinde Trenkner z Lubeki w Niemczech, Trio Ars Di Roma z Włoch i Aleksandra Markovicha z Hannoveru w Niemczech. Wszyscy wymienieni artyści mają imponujący dorobek artystyczny. Więcej informacji o artystach można znaleźć na stronie Fundacji Pro Cello - głównego organizatora tego dużego przedsięwzięcia: www.procello.pl. Międzynarodowy charakter imprezy podkreślał też udział jurora z Niemiec Prof. Markusa Nyikosa.
Szamotuły jako miasto urodzenia braci Scharwenków idealnie wpisuje się w kameralny charakter muzyki i całej imprezy. Artyści świetnie czują się w naszym mieście i bardzo podoba im się lokalizacja festiwalu w gościnnym i uroczym Muzeum Zamek Górków.
Odnotować należy, że międzynarodowy charakter imprezie nadawali nie tylko artyści występujący podczas festiwalu, ale także specjalny gość festiwalu praprawnuk Xavera Scharwenki pan Michael Wedekind. Dzieląc się wrażeniami z pobytu w naszym mieście pan Wedekind powiedział:
"W Szamotułach zostawiłem część swojego serca i z pewnością przyjadę ponownie na następny Festiwal. Zabiorę również ze sobą grono znajomych".
Z Bad Sarrow, z którym gmina Szamotuły współpracuje od roku w zakresie popularyzacji twórczości braci Scharwenków, przybyli na II Festiwal również państwo Gisela i Detlev Achhammer. Zostali oni zaproszeni do Szamotuł podczas majowego koncertu charytatywnego w Bad Saarow, w którym uczestniczyła grupa szamotulan. Po powrocie do Niemiec napisali:
"Zwiedzenie miasta i udział w Festiwalu wywarły na nas głębokie wrażenie. Szamotuły mogą być dumne z wyników swoje pracy w zakresie kultury, jak również innych działań związanych z rozwojem miasta. Mamy nadzieję, że przyjaźń pomiędzy Szamotułami i Bad Saarow będzie się rozwijać i umacniać".
Festiwal został wsparty finansowo przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Starostę Szamotulskiego, Burmistrza Miasta i Gminy Szamotuły oraz Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej.
Szczególne podziękowania należą się jednak pani Evelinde Trenkner za jej osobiste zaangażowanie w organizację Festiwalu. Bez jej pomocy, również finansowej, nie byłoby możliwe zorganizowanie tak dużej międzynarodowej imprezy.
Tekst: Andrzej Franke
Zdjęcie: Henryk Żłobiński
Adam Mazurek otrzymuje puchar Burmistrza za zajęcie I miejsca w grupie młodszej.
Aktualności
Fundusze UE
fb