przesówaj w prawo
przesówaj w lewo

Aktualności

Wszystkie wydarzenia
II Festiwal Folkowy - FOLKOLORY 2013
19.08.2013
Festiwal prezentuje różne kolory, odcienie folku i folkloru. Podczas festiwalu kończymy też oficjalnie plener rzeźbiarski. Warto dodać, że na zakończenie Folkolorów o godz. 21.30 będzie pokaz fajerwerków, czyli "kolory nad miastem". 25 sierpnia 2013. Szamotuły - Park Zamkowy. Wstęp wolny.
O zespołach:

- Kapela góralska "ONDRASZKI" powstała z potrzeby serca w roku 1990. Ma za sobą wiele koncertów w kraju i za granicą. Kapela wydała płytę " Kółecka sie łobracajom" w której przedstawia swoje spojrzenie na muzykę góralską. Są na niej autorskie utwory oraz własne interpretacje hitów muzyki góralskiej. W repertuarze artystycznym znajdują się tradycyjne utwory muzyczne regionu Beskidu Śląskiego i Żywieckiego, Podhala, Rejonu Karpat, a także piosenki biesiadne
Skład kapeli:

Adam Laszczak - śpiew, akordeon
Wojciech Gołabek - śpiew, basetla
Damian Laszczak - śpiew, skrzypce
Janusz Więzik - śpiew, skrzypce
Michał Górny - śpiew, altówka

- Zespół Folklorystyczny "Szamotuły" - gospodarz festiwalu.

- Julia Vikman z Rosji zespołem. Podczas koncertu "Ballady i romanse rosyjskie" usłyszymy m.in. utwory z repertuaru Anny German, Bułata Okudżawy, Żanny Biczewskiej, a także Czesława Niemena i Ally Pugaczowej. Julia Vikman jest absolwentką Konserwatorium Muzycznego w Pietrozavodsku w klasie fortepianu, liderką i założycielką zespołu Julia Vikman Band z którym występowała na jednej scenie z Marylą Rodowicz, Ryszardem Rynkowskim, Moscow City Ballet, Chórem Aleksandrowa i innymi. W roku 2008 Julia Vikman wydała nagraną w Radiu Gdańsk płytę pt. "Podmoskiewskie wieczory" ze znanymi rosyjskimi utworami z lat 60. i 70. oraz popularnymi w Polsce balladami i romansami. W maju 2012 roku w sklepach pojawił się drugi krążek Julii - "Belye rozy" nagrany z udziałem znanych polskich, rosyjskich i ukraińskich muzyków. Na płycie znalazły się takie kompozycje, jak "Kalinka" czy "Oczy czarne" wykonane w nowoczesnym stylu, obok utworów w tradycyjnym stylu - jak piosenka "Milenkij ty mój", wykonana pod gitarę klasyczną oraz cygańskie utwory i tango, w których usłyszymy dźwięk XVI-wiecznych skrzypiec.

- Dikadna - Grupa powstała w 1997 roku w Szczecinie. Miłość do muzyki tradycyjnej i ciężka praca pozwoliły im stworzyć własny styl i oryginalne brzmienie. W ich w całości akustycznym repertuarze słychać inspirację kulturą Orientu, folklorem bałkańskim - macedońskim i cygańskim. Cechą charakterystyczną stylu Dikandy jest tworzenie nowych słów i znaczeń w komponowanych przez siebie utworach. Wydali 5 płyt, zagrali setki koncertów , wystąpili na wielu znaczących europejskich festiwalach. Zdobyli liczne nagrody i wyróżnienia w tym: I Nagrodę i nagrodę publiczności na festiwalu "Nowa tradycja" w 1999 r. , I Nagrodę na festiwalu "Eurofolk" 1999 r., III miejsce na Folkowym Fonogramie Roku za płytę "Jakhana Jakhana" w 2002 r., I Nagroda i nagroda publiczności na festiwalu "Folkherbst 2004" w Plauen, Płyta roku 2005 niemieckiego czasopisma "Folker".
Koncerty Dikandy to niepowtarzalna podróż po muzyce świata, żywiołowe spotkanie pełne energii, charyzmy, prawdziwych emocji, radości i wzruszenia zarówno dla publiczności jak i samego zespołu. Grali w azjatyckiej części Rosji, w Indiach i w większości krajów Europy. Brali udział w wielu festiwalach, m.in. : Montreux Jazz Festival, Sziget Festival (Budapest), Rudolstadt i dwukrotnie wystąpili na Festiwalu opolskim. Zyskali popularność i wielką sympatię publiczności w wielu krajach Europy Zachodniej (w szczególności Niemczech, Austrii i Szwajcarii).

Dikanda to:

Anna Witczak - śpiew, akordeon
Katarzyna Dziubak - skrzypce, śpiew
Katarzyna Bogusz - śpiew
Daniel Kaczmarczyk - bębny
Piotr Rejdak - gitara
Grzegorz Kolbrecki - kontrabas


Info: Szamotulski Ośrodek Kultury

Aktualności
Fundusze UE
fb