przesówaj w prawo
przesówaj w lewo

Aktualności

Wszystkie wydarzenia
I POWIATOWY PRZEGLĄD PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ już za nami
26.11.2013
W środę, 20. listopada, na zaproszenie Szkoły Podstawowej nr 2 w Szamotułach do kina Halszka przybyli miłośnicy muzyki z 12 szkół podstawowych powiatu szamotulskiego, by wziąć udział w pierwszym na naszym terenie przeglądzie pieśni o tematyce patriotycznej.
Salę kina wypełniała publiczność złożona z uczestników konkursu, ich opiekunów, uczniów SP2 i zaproszonych gości. Swą obecnością zaszczycili m.in.: zastępca burmistrza Wojciech Rabski, ksiądz kanonik Mariusz Marciniak, prezes związku kombatantów Roman Handschuh, dyrektor SzOK- u Piotr Michalak, emerytowani pracownicy Dwójki, w tym emerytowana dyrektor Helena Janiszewska, przewodniczący Rady Rodziców SP2 - Dariusz Szymaś, dyrektorzy szkół oraz przedstawiciele prasy.

Przegląd był okazją, aby w sposób szczególny podkreślić rolę i znaczenie pieśni patriotycznej w historii naszego narodu. "Chcemy zachęcić do kontynuowania tradycji wspólnego śpiewania w gronie rodzinnym i towarzyskim, rozwijać poczucie więzi rodzinnej i narodowej, a także poprzez pieśni przybliżyć naszą historię, ułatwić jej zrozumienie" - mówiła witając gości Małgorzata Jagiełłowicz - dyrektor SP2 w Szamotułach.

Impreza rozpoczęła się polonezem, polskim tańcem narodowym, wykonanym przez najstarszych uczniów Dwójki. Dziewczęta jednakowo ubrane w stylizowane suknie uszyte specjalnie na tę okazję przez p. Małgorzatę Demską i chłopcy w białych koszulach ozdobionych kokardami tego samego co suknie koloru, prezentowali się bardzo okazale. Kiedy na kinowym ekranie ukazały się słowa "Roty" napisane przez patronkę SP2 Marię Konopnicką, a w tle powiewała biało - czerwona flaga z Orłem Białym w koronie, publiczność powstała z miejsc i wspólnie zaśpiewała tę podniosłą i wzruszającą pieśń.

Po tak efektownym rozpoczęciu Maria Tomkowiak zaprosiła uczestników przeglądu - solistów i zespoły szkolne, do zaprezentowania przygotowanych utworów. W repertuarze znalazły się dobrze znane starszym widzom pieśni, które niegdyś śpiewano w polskich domach, aby podtrzymywać ducha narodowego, jak również piosenki współczesne, które uczą miłości do ziemi ojczystej, podkreślają znaczenie wolności, pozwalają odkryć różne oblicza patriotyzmu, kształtują poczucie odpowiedzialności za naszą ojczyznę.

Prezentacjom konkursowym przysłuchiwało się profesjonalne jury w składzie: Olga Bernady, Edyta Kindel oraz Waldemar Hermann. Stało przed nim trudne zadanie, gdyż poziom prezentacji konkursowych był bardzo wyrównany. Nagrodą główną Grand Prix była statuetka "Złoty Słowik" wykonana w darze dla najlepszego wykonawcy przez artystę kowalstwa Roberta Kionę. Przyznano ją zespołowi z Ostroroga. I nagrodę w kategorii solistów otrzymała Agnieszka Kaczmarek - SP w Brodziszewie, II nagrodę - Daria Smykowska - SP w Koźlu, III miejsce zajęła Marta Kurczewska - SP3 w Szamotułach. Wyróżnienia przyznano: Marii Stachowiak z Obrzycka i Justynie Pacholak z Biezdrowa. Zespołowo I miejsce zajął chór "Cantate Domino" z Otorowa, II miejsce - zespół "Prymka" z Kaźmierza, a III - zespół Vivace z Pamiątkowa. Nagrody książkowe ufundowane zostały przez Starostę Szamotulskiego Pawła Kowzana i Burmistrza Miasta i Gminy Szamotuły Włodzimierza Kaczmarka, którzy objęli nad imprezą honorowy patronat.

Przegląd organizowany przez najstarszą z szamotulskich szkół miał wyjątkowy wymiar, nie tylko dlatego, że organizatorzy nadali mu podniosły charakter, ale również dlatego, że skupił szamotulską społeczność we wspólnym działaniu, którego celem jest podtrzymanie tradycji i kultury narodowej oraz zaszczepienie w sercach młodego pokolenia miłości do ojczyzny.

Nam wolność została dana w prezencie. Żyjemy w spokojnych czasach, nie lękamy się o dach nad głową i nie musimy kłaść swojego życia na ofiarny stos. Tym bardziej powinniśmy dbać o tę ponadczasową wartość, by nie zatracić jej w pogoni zwykłych, codziennych spraw.

Tekst: Maria Tomkowiak
Fot. A. Franke



Aktualności
Fundusze UE
fb