przesówaj w prawo
przesówaj w lewo

Aktualności

Wszystkie wydarzenia
Gra miejska z Ciężkim
13.02.2009
Informacja archiwalna z 07.10.2008r
Gimnazjaliści z miasta i gminy Szamotuły zmierzą się z zagadkami kryptologicznymi. Te niełatwe zadania postawi przed nimi Maksymilian Ciężki. Wydarzy się to podczas tzw. gry miejskiej, która ma włączyć młodzież w idee sprowadzenia do Szamotuł prochów szamotulanina Maksymiliana Ciężkiego. To on przyczynił się do złamania Enigmy.
Maksymilian Ciężki urodził się 24 listopada 1898 roku w Szamotułach. Stworzył u nas skauting, był dowódcą oddziału walczącego podczas Powstania Wielkopolskiego o Szamotuły, Wronki, Czarnków i Trzciankę. W wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku był członkiem specjalnej grupy nasłuchowo-radiolokacyjnej. Misja jego życia była związana z II wojną światową. Stworzył w Poznaniu zespół specjalistów mający złamać kod Enigmy. M. Ciężki został dowódcą Biura Szyfrów polskiego wywiadu. Ciężki zebrał do tego zadania wybitnych matematyków. Ponad 3 lata ich pracy dały efekt, który przez wielu jest uznawany za największy wkład w zwycięstwo aliantów podczas II wojny światowej. - Ciężki zrewolucjonizował światową kryptologię. Polski wywiad był bowiem pierwszy na świecie, który zdecydował się sięgnąć po pomoc nie lingwistów, lecz matematyków. Okazało się to strzałem w dziesiątkę. Ciężki wytyczył przyszłość kryptologii na następnych kilkadziesiąt lat. Był on ojcem założycielem sukcesu trójki polskich matematyków, którzy złamali Enigmę - mówi Marek Grajek, autor książki "Enigma.Bliżej prawdy". M. Ciężki po wojnie trafił do Anglii i niestety do komunistycznej Polski nie mógł już wrócić. Maksymilian Ciężki zmarł w osamotnieniu i ubóstwie 9 listopada 1951 roku w Anglii.
Teraz dla upamiętnienia tego wybitnego człowieka Burmistrz Szamotuł wspólnie z Marszałkiem Województwa Wielkopolskiego podjęli inicjatywę sprowadzenia jego szczątków. 23 listopada tego roku M. Ciężki zostanie pochowany w kwaterze Powstańców Wielkopolskich na szamotulskim cmentarzu. Tego dnia podczas uroczystości zostanie odsłonięty pomnik upamiętniający M. Ciężkiego.
Zaś w tym miesiącu zrealizowane zostaną dwa przedsięwzięcia mające przypomnieć tego nietuzinkowego szamotulanina i spopularyzować jego działalność. Zostanie wydana książka poświęcona Maksymilianowi Ciężkiemu.
W celu przygotowania młodzieży do nadchodzących uroczystości odbędzie się gra miejska podczas której młodzież w niekonwencjonalny sposób pozna postać porucznika Ciężkiego i tematykę którą się zajmował. Wszyscy gimnazjaliści z trzecich klas od 6 do 8 października wezmą udział w internetowym, pierwszym etapie gry. Na specjalnie przygotowanej stronie internetowej będą zmagali się z zagadkami kryptologicznymi. W ten sposób zostanie wyłonionych stu finalistów, którzy 10 października wezmą udział w drugim etapie gry. Podzieleni na grupy wyruszą do akcji w Szamotułach. Fabuła tej edukacyjnej zabawy zakłada, że zadania związane z kryptologią będzie im wyznaczał sam M. Ciężki. Uczestnicy będą przemierzać miasto według scenariusza. Po drodze odnajdą wskazówki, spotkają postacie i znanych bohaterów historycznych wydarzeń. Zadania w terenie pozwolą gimnazjalistom na odkrywanie kolejnych tajemnic, których rozwiązane zaprowadzi zwycięzców do celu. Co będzie tym celem jest owiane tajemnicą. Wiadomo zaś, że fabuła gry miejskiej wciąga gimnazjalistów w fikcyjny kurs kryptologiczny. Jest to nawiązanie do kursów, jakie M. Ciężki od 1929 roku prowadził w Poznaniu. Nagrodą dla zwycięzców ma być posada w Biurze Szyfrów. Tu mamy analogię do biura, którego członkowie pod przewodnictwem M. Ciężkiego doprowadzili do załamania kodu Enigmy. Będą też prawdziwe nagrody, które przygotują organizatorzy gry miejskiej: Urząd Marszałkowski oraz Urząd Miasta i Gminy Szamotuły.
Piotr Michalak, rzecznik prasowy UMiG Szamotuły
Aktualności
Fundusze UE
fb