przesówaj w prawo
przesówaj w lewo

Aktualności

Wszystkie wydarzenia
Gorący temat!
04.01.2019

To tylko kilka lat. Decyzja Sejmiku Województwa Wielkopolskiego z dnia 18 grudnia 2017 r. przyjmująca uchwały „antysmogowe”  nie pozostawia żadnych złudzeń. Nadziei też nie. Do 2024 roku ostatecznie musimy rozstać się z klasycznymi piecami węglowymi o niewyszukanej konstrukcji. Innymi słowy, czeka nas rewolucja. Nie tylko techniczna – przede wszystkim cywilizacyjna!

 


Nie wszyscy maja ochotę zmienić swoje podejście do problemu smogu. O ile kwestia natężenia ruchu i spalin wytwarzanych przez samochody osobowe i przejeżdżające przez Szamotuły ciężarówki nie do końca zależy od zwykłych mieszkańców, to typ pieca i odpowiedniego do niego paliwa już tak.  Od lat „oszczędni” spalają materiały o wątpliwych walorach kalorycznych ale za to ogromnym potencjale trującym. Ostatnio coś drgnęło. W Krakowie, Warszawie i Poznaniu. Również u nas. W grudniu 2018 roku strażnicy szamotulskiej Straży Miejskiej  „odwiedzili”  138 miejsc. Sprawdzili  przede wszystkim jakość materiału opałowego i stan techniczny pieców.  Rozdali także ulotki informujące o szkodliwości palenia śmieci oraz o sposobie prawidłowego rozpalania pieców. W trakcie wyrywkowych kontroli, w sześciu przypadkach  strażnicy stwierdzili, że doszło do  spalania substancji zabronionych. Dwie osoby ukarano mandatami karnymi, cztery pouczono. W sytuacjach, w których strażnicy nakładali grzywnę, w  piecach spalane były  nie zwykłe śmieci, lecz elementy starych, lakierowanych mebli i pocięte płyty wiórowe. Jak twierdzą specjaliści, istotny dla jakości spalin jest również sposób rozpalenia kotła – optymalny, ograniczający „produkcję” smogu ale i ilość spalanego węgla to sposób odgórny. Strażnicy przeprowadzili  także 22 kontrole sprowokowane zgłoszeniami od mieszkańców, zaniepokojonych emisją ciemnego dymu z kominów. Przypominamy, że jeżeli w wyniku kontroli zostanie potwierdzone palenie odpadów w domowych piecach, kominkach czy ogniskach, kontrolujący mogą nałożyć mandat w wysokości nawet 500 zł. W przypadku odmowy przyjęcia mandatu strażnicy kierują sprawę bezpośrednio do Sądu Rejonowego. Proszą także o informację pod nr tel. 986, kom. 694036118,  na adres mailowy: straz.miejska@szamotuly.pl lub osobiście w  komendzie Straży Miejskiej przy Pl. Sienkiewicza 14a w Szamotułach.

O smogu zaczęto mówić, nawet sporo, dostrzegać go, chwilami nawet czuć. Perspektywa ewentualnych kar za spalanie kiepskiego paliwa lub śmieci spowodowała, że część „amatorów-palaczy” ograniczyła swoje wyczyny do godzin wieczorno-nocnych. Myśleli - ciemno jest, nic nie widać, wszystko gra… Już nie, przestało!

 

 


Aktualności
Fundusze UE
fb