przesówaj w prawo
przesówaj w lewo

Aktualności

Wszystkie wydarzenia
Gmina seniorom
24.10.2017

Wszyscy wiemy, że nasze społeczeństwo starzeje się i przez najbliższe lata ta grupa społeczna będzie coraz liczniejsza. Nie dziwi więc, że w naszej lokalnej prasie pisze się o działaniach podejmowanych w powiecie dla seniorów. Temat jest bardzo interesujący, dlatego też warto do niego wracać.


Wśród naszych seniorów są osoby zorganizowane w grupach takich np. jak Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Zorganizowane są również szamotulskie amazonki ze Stowarzyszenia „Halszka” i wszystkie te organizacje wspierane są przez gminę finansowo i organizacyjnie np. poprzez udostępnianie pomieszczeń i innego rodzaju pomoc.


 - OPS - Bardzo znaczące i wymagające poważnych nakładów pracy i środków są działania świadczone przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Szamotułach. Głównie są to usługi opiekuńcze, ale są to również inne formy wsparcia jak np. zasiłki celowe, pomoc finansowa na zakup opału, paczki żywnościowe. W Szamotułach dobrze funkcjonują dwa charakterystyczne programy: Szamotuły – dobre miejsce dla rodziny i Szamotuły – miejsce przyjazne seniorom. Drugi z programów dotyczy właśnie grupy mieszkańców, o której mówimy. Przedsiębiorcy oferują seniorom 65+ zniżki cen na towary i usługi. Obecnie wydano już 259 takich kart. Aby z takiej karty korzystać wystarczy spełnić dwa warunki, być w wieku 65 lat lub więcej i złożyć wniosek + ksero dokumentów.
Na dzień dzisiejszy w grupie osób 65+ korzystają z usług opiekuńczych świadczonych przez PCK i PKPS  174 osoby.


Co powinniśmy wiedzieć o działalności PCK?
Oddział Rejonowy PCK w Szamotułach nieprzerwanie od 42 lat świadczy usługi opiekuńcze dla mieszkańców miasta i gminy Szamotuły.
Zadaniem prowadzonej przez nasze Stowarzyszenie działalności jest pomoc w czynnościach życia codziennego osobom chorym, niepełnosprawnym, samotnym lub mieszkającym z rodziną, które nie potrafią same ani poprzez członków rodziny zabezpieczyć sobie codziennych potrzeb bytowych, higienicznych i pielęgnacyjnych.
Usługi opiekuńcze świadczone są w różnych porach dnia od godz. 7: 00 do 20: 00 w zależności od potrzeb chorego.  Z uwagi na fakt, iż 80% podopiecznych to osoby leżące, całkowicie zdane na pomoc osób drugich w celu zapewnienia im poczucia bezpieczeństwa i zabezpieczenia potrzeb życiowo-bytowych opiekunki niejednokrotnie wchodzą w jedno środowisko 2, 3, a nawet 4 razy dziennie. Ma to miejsce zwłaszcza w środowiskach osób samotnych, lub których rodziny mieszkają daleko.

 
Liczba godzin usług opiekuńczych zlecanych przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Szamotułach podopiecznemu uzależniona jest od stanu zdrowia chorego i jego sytuacji rodzinnej.  Bywają osoby, dla których świadczymy usługi po 1 godz. dziennie, ale są też takie środowiska gdzie z uwagi na stan zdrowia liczba godzin wynosi 6 lub 8.


Od kilku lat rok rocznie wzrasta liczba osób wymagających pomocy w formie usług opiekuńczych.
Obecnie zadanie realizowane jest przez 61 sióstr PCK, które średnio miesięcznie opiekują się 117 osobami z terenu miasta i gminy Szamotuły.
W ubiegłym roku świadczyliśmy usługi dla 145 osób w różnym wieku od 10-100 lat.             

-UTW. Znakomicie funkcjonuje u nas Uniwersytet Trzeciego Wieku. Czym zajmują się studenci UTW?
Uniwersytet Trzeciego Wieku zapewnia osobom po 50 roku życia z terenu Powiatu Szamotulskiego (bez względu na poziom wykształcenia, status materialny, rodzinny) odpowiednią jakość życia poprzez edukację osób dorosłych, włączenie ich do systemu kształcenia ustawicznego i propagowanie aktywności społecznej. Umożliwia ludziom w wieku emerytalnym pokonywanie poczucia bezradności, zagubienia, wynikającego ze zmieniającej się rzeczywistości, rozwoju nauki i techniki oraz zachodzących zmian społecznych. Swoje cele realizuje poprzez organizowanie zajęć dydaktycznych (wykładów, seminariów, lektoratów naukowych, zajęć ruchowych) oraz wyjazdów szkoleniowych, koncertów. Zajęcia odbywają się według załączonego harmonogramu, w pomieszczeniach dydaktycznych ZS nr 1, ZS nr 3 w Szamotułach, Muzeum Zamku Górków w Szamotułach, SzOK oraz CS w Szamotułach. Zajęcia prowadzą wykładowcy szkół wyższych, nauczyciele szkół ponadpodstawowych, fachowcy z danej dziedziny, instruktorzy nauczyciele wf oraz rehabilitanci. UTW zrzesza ok. 230 studentów.

- Kolejna istotna inicjatywa to Europejskie Stowarzyszenie Aktywności Ruchowej 50+ (ESPAR 50+)
Celem stowarzyszenia jest promocja aktywności ruchowej poprzez organizację programów rekreacji ruchowej oraz pikników rekreacyjnych. Stowarzyszenie ma na swoim koncie realizację programów oraz pikników o zasięgu lokalnym i ogólnopolskim.
W ramach dofinansowania z budżetu MiG Szamotuły prowadzone są zadania: Szamotulski AS (program regularnych zajęć ruchowych 16h aqua aerobiku i 16h nordic walking), Zielona Szkoła dla 50+ (rekreacyjny 2-dniowy program aktywnego, weekendowego odpoczynku poza miastem).
Realizowane są też rajdy rowerowe w okresie wakacyjnym.

- Warto dodać również, że nasi zorganizowani emeryci spotykają się dość regularnie, wyjeżdżają na wycieczki i ta działalność jest regularnie wspierana finansowo przez gminę. W najbliższym czasie np. wspólnie ze starostwem, organizujemy wyjazd na koncert w Poznaniu (12 listopada dla 150 osób). Wspomnieć należy również o finansowanych przez gminę badaniach i szczepieniach dla seniorów.
 - Była próba powołania Rady Seniorów, nie zostało to jednak przegłosowane pozytywnie przez Radę Miasta i Gminy Szamotuły.

- W najbliższym czasie chcemy również w Szamotułach spowodować, aby każdy senior wyposażony był w „pudełko życia”. Uważamy ten pomysł za bardzo dobry i warty wprowadzenia.
Sumując to wszystko, dla seniorów robi się sporo, choć oczywiście zawsze można jeszcze więcej.

 

Redakcja

 



Aktualności
Fundusze UE
fb