przesówaj w prawo
przesówaj w lewo

Aktualności

Wszystkie wydarzenia
„Gen. Stanisław Maczek – narodowy bohater” – podsumowanie konkursu
21.06.2017

Wcześniej informowaliśmy o inicjatywie przeprowadzania konkursu szkolnego, tematycznie związanego z wybitną postacią generała Stanisława Maczka, dowódcy Dywizji Pancernej, która wyzwoliła m.in. nasze miasto partnerskie Tielt w 1944 roku. O tym wydarzeniu wiedzą i pamiętają Belgowie. Konkurs przeprowadzony wśród naszej młodzieży szkolnej ma służyć popularyzacji wiedzy o tym wyjątkowym dowódcy – patriocie.


W konkursie udział wzięła młodzież z następujących szkół:
 - Zespół Szkół Nr 1 Gimnazjum i Liceum im. ks. Piotra Skargi w Szamotułach,
 - Zespół Szkół Nr 2 im. Stanisława Staszica w Szamotułach,
 - Gimnazjum w Zespole Szkół w Pamiątkowie,
 - Zespół Szkół w Otorowie,
 - Gimnazjum Nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Szamotułach,
Uczestnicy konkursu wykazali się inwencją i wyobraźnią. Prace miały różną formę, od prezentacji multimedialnych po plastyczne prace wymagające żmudnego dopracowywania detali z zakresu modelarstwa.


Komisje konkursowe w każdej ze szkół oceniały prace w innym składzie. Jedyną stałą osobą i jednocześnie liderem jury był szamotulski artysta-plastyk - Jarosław Kałużyński, a pomagali mu nauczyciele i uczniowie z poszczególnych szkół.


W Zespole Szkół nr 1 Gimnazjum i Liceum im. ks. Piotra Skargi w Szamotułach komisja konkursowa w składzie: Jarosław Kałużyński, Małgorzata Kosicka-Kapłon, Marianna Wesołek, Przemysław Szałata, Agata Gumna i Olga Borowczak wybrała dwie najciekawsze prace:
1.    Kingi Łączkowskiej – Gen. Stanisław Maczek bohater narodowy
2.    Mateusza Skrzypczaka – Generał Stanisław Maczek polski bohater narodowy
W Zespole Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica w Szamotułach komisja konkursowa w składzie: Anna Kustoń, Piotr Gotowy, Anna Kłaczkiewicz, Jarosław Kałużyński, Daria Wenska i Weronika Hoffa za najciekawsze prace uznała:
1.    Patrycji Kudlak – Stanisław Maczek na czterech ścianach
2.    Kamila Schilke – Dziennik pamięci
W Gimnazjum w Zespole Szkół w Pamiątkowie komisja konkursowa w składzie: Jarosław Kałużyński, Alina Jankowska, Paweł Mańczak, Szymon Jarzyna i Julia Pawłowska wybrała jedną pracę:
Matyldy Wrzosek – Generał Stanisław Maczek czyli odyseja bez happy endu

W Zespole Szkół w Otorowie komisja konkursowa w składzie: Jarosław Kałużyński, Marzenna Kędziora, Ewelina Zarzycka-Jezierska i Beata Piotrowska jako najciekawsze oceniły prace:
1.    Zuzanny Wieczorek – Być jak generał
2.    Barbary Jerzyńskiej – Historia generała Maczka

W Gimnazjum nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Szamotułach komisja konkursowa w składzie: Tomasz Runowski, Jarosław Kałużyński, Iwona Błoch i Krystian Grochowski najwyżej oceniła prace:
1.    Eligiusza Kluzy – prezentacja multimedialna – Generał Maczek – narodowy bohater
2.    Adriana Maciołka – praca plastyczna – Generał Maczek


W środę 21 czerwca uczestnicy konkursu zaproszeni zostali do kina „Halszka”, gdzie wyeksponowane zostały wszystkie prace i uczniowie wraz z dyrektorami szkół mogli obejrzeć prace swoje i pozostałych uczestników. Zaprezentowane zostały również prace przygotowane w formie multimedialnej. Burmistrz Włodzimierz Kaczmarek w krótkim wystąpieniu omówił cel konkursu, pogratulował i podziękował uczestnikom i wraz z kierownik kina Izabelą Szymańską i dyrektorami szkół wręczył laureatom konkursu symboliczne bilety do belgijskiego miasta partnerskiego Tielt. Pozostali uczestnicy otrzymali drobne upominki promocyjne naszego miasta. Swoistą wisienką na torcie był krótki filmik przesłany z Tielt z gratulacjami od Burmistrz miasta Tielt Els Lammelaere dla uczestników konkursu i zapewnieniem, że zwycięzcy konkursu będą mile widzianymi gośćmi 8 września br. w czasie obchodów kolejnej rocznicy wyzwolenia Tielt.

 

Redakcja

 




Aktualności
Fundusze UE
fb