przesówaj w prawo
przesówaj w lewo

Aktualności

Wszystkie wydarzenia
„Gen. Stanisław Maczek – narodowy bohater” - konkurs szkolny
23.05.2017

Nasze belgijskie miasto partnerskie Tielt z wielkim pietyzmem przechowuje pamięć o polskich wyzwolicielach spod okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Groby ośmiu żołnierzy Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka oddało życie za wolność Tielt i mieszkańcy spłacają ten dług opiekując się miejscem spoczynku polskich żołnierzy. Ale nie tylko. To belgijskie miasteczko ma muzeum multimedialne z cennymi pamiątkami i szeroką informacją na temat generała Maczka. Żeby nie zostać zawstydzonym wiedzą młodzieży z Tielt o polskim generale, bohaterze II wojny światowej musimy zadbać o przybliżenie tej postaci polskiej młodzieży. Przywracaniu historycznej wiedzy o tej zacnej postaci i wydarzeniach sprzed kilkudziesięciu lat ma służyć między innymi konkurs na pracę ilustrującą wydarzenia z 8 września 1944 roku oraz udział gen. Stanisława Maczka i jego żołnierzy, którzy „walcząc o wolność Belgii walczyli jednocześnie o wolność Polski”.


W konkursie udział wzięła młodzież z następujących szkół:


 - Zespół Szkół Nr 1 Gimnazjum i Liceum im. ks. Piotra Skargi w Szamotułach,
 - Zespół Szkół Nr 2 im. Stanisława Staszica w Szamotułach,
 - Gimnazjum w Zespole Szkół w Pamiątkowie,
 - Zespół Szkół w Otorowie,
 - Gimnazjum Nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Szamotułach,


Uczestnicy konkursu wykazali się inwencją i wyobraźnią. Prace miały różną formę, od prezentacji multimedialnych po plastyczne prace wymagające żmudnego dopracowywania detali z zakresu modelarstwa.


Komisje konkursowe w każdej ze szkół oceniały prace w innym składzie. Jedyną stałą osobą i jednocześnie liderem jury był szamotulski artysta-plastyk - Jarosław Kałużyński, a pomagali mu nauczyciele i uczniowie z poszczególnych szkół. Jury miało trudny orzech do zgryzienia, aby wybrać 2 najlepsze prace z każdej szkoły.


W Zespole Szkół nr 1 Gimnazjum i Liceum im. ks. Piotra Skargi w Szamotułach komisja konkursowa w składzie: Jarosław Kałużyński, Małgorzata Kosicka-Kapłon, Marianna Wesołek, Przemysław Szałata, Agata Gumna i Olga Borowczak wybrała dwie najciekawsze prace:
1.    Kingi Łączkowskiej – Gen. Stanisław Maczek bohater narodowy
2.    Mateusza Skrzypczaka – Generał Stanisław Maczek polski bohater narodowy


W Zespole Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica w Szamotułach komisja konkursowa w składzie: Anna Kustoń, Piotr Gotowy, Anna Kłaczkiewicz, Jarosław Kałużyński, Daria Wenska i Weronika Hoffa za najciekawsze prace uznała:
1.    Patrycji Kudlak – Stanisław Maczek na czterech ścianach
2.    Kamila Schilke – Dziennik pamięci


W Gimnazjum w Zespole Szkół w Pamiątkowie komisja konkursowa w składzie: Jarosław Kałużyński, Alina Jankowska, Paweł Mańczak, Szymon Jarzyna i Julia Pawłowska wybrała jedną pracę:
Matyldy Wrzosek – Generał Stanisław Maczek czyli odyseja bez happy endu



W Zespole Szkół w Otorowie komisja konkursowa w składzie: Jarosław Kałużyński, Marzenna Kędziora, Ewelina Zarzycka-Jezierska i Beata Piotrowska jako najciekawsze oceniły prace:
1.    Zuzanny Wieczorek – Być jak generał
2.    Barbary Jerzyńskiej – Historia generała Maczka

W Gimnazjum nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Szamotułach komisja konkursowa w składzie: Tomasz Runowski, Jarosław Kałużyński, Iwona Błoch i Krystian Grochowski najwyżej oceniła prace:
1.    Eligiusza Kluzy – prezentacja multimedialna – Generał Maczek – narodowy bohater
2.    Adriana Maciołka – praca plastyczna – Generał Maczek


Żołnierze gen. Maczka wyzwolili Tielt 8 września 1944 roku. Od lat niezmiennie mieszkańcy naszego miasta partnerskiego celebrują ten dzień, pamiętając o zasługach polskich wyzwolicieli. Nie inaczej będzie 8 września 2017 roku. Uczestnicy konkursu w nagrodę za włożony trud w swoje prace pojadą na obchody kolejnej rocznicy wyzwolenia belgijskiego Tielt. Z pewnością podzielą się z nami swoimi wrażeniami po powrocie.

 

Zachęcamy do obejrzenia naszej galerii zdjęć.

 

Tekst: redakcja

Fot. Ireneusz Walerjańczyk

 

 

 



Aktualności
Fundusze UE
fb