przesówaj w prawo
przesówaj w lewo

Aktualności

Wszystkie wydarzenia
Finał Pucharu Polski WKKW
05.09.2012
W ostatni weekend września w dniach 28-30.09.2012 na terenie Ośrodka Jeździeckiego Pałac Baborówko odbędzie się Finał Pucharu Polski WKKW oraz Międzynarodowe Zawody w WKKW.
Puchar Polski WKKW to cykl rozgrywek we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego, który składa się z 5 eliminacji oraz finału, który odbędzie się właśnie w Baborówku. W ramach Pucharu Polski WKKW zawodnicy rywalizują w 3 kategoriach wiekowych: w grupie Juniorów Młodsi - do 15 lat, w kategorii Juniorów - do 18 lat oraz w najtrudniejszej i zarazem najbardziej prestiżowej grupie Seniorów. W trakcie sezonu zawodnicy zdobywali punkty podczas eliminacji, a walka o zwycięstwo w końcowej klasyfikacji trwać będzie do samego końca, ponieważ w finale zawodnicy otrzymają podwójną ilość punktów do rankingu. Do końcowej klasyfikacji Pucharu we wszystkich kategoriach wiekowych brane pod uwagę będą trzy najlepsze wyniki osiągnięte przez zawodnika w trakcie wszystkich eliminacji oraz wynik finału.

Podczas tej imprezy sportowe emocje zapewni rywalizacja jeźdźców podczas Międzynarodowych Zawodów WKKW, w ramach których rozegrane zostaną konkursy CIC** oraz CIC*. W zawodach organizowanych w Baborówku wezmą udział najlepsi zawodnicy z całej Polski, a także zawodnicy z zagranicy m.in. z Niemiec, Litwy i Austrii.
Organizatorzy przygotowali bogaty program dodatkowy dla publiczności - m.in. pokazy straży pożarnej, występy artystyczne, miasteczko dmuchanych zabaw, gry i zabawy sprawnościowe, a także program edukacyjny przygotowany przez Szamotulski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Szamotulski Ośrodek Kultury. Ponadto przy współpracy z Lokalną Grupą Działania "Dolina Samy" i Szamotulskim Oddziałem PTTK w niedzielę 30.09 w Baborówku odbędzie się Meta "Rajdu rowerowego z Doliną Samy".
Zapraszamy do spędzenia weekendu pełnego sportowych emocji i wrażeń w Baborówku.

CO TO JEST WKKW? - średnie

Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego (WKKW) nazywany jest koroną sportów jeździeckich. Obejmuje on wszystkie aspekty sztuki hippicznej: kontakt z naturą, wytrzymałość, precyzję, zwinność i technikę skoku. WKKW składa się z trzech prób.
Próba ujeżdżenia jest sprawdzianem posłuszeństwa - na czworoboku o wymiarach 20x60 m, jeździec i koń mają do wykonania określoną liczbę ruchów.
Próba terenowa polega na pokonywaniu stałych przeszkód na urozmaiconym terenie. Koń wraz z zawodnikiem musi pokonać ponad dwadzieścia przeszkód, m.in. skoki nad bardzo wąskimi przedmiotami, wielkimi kłodami oraz duże zeskoki w dół - także do wody.
Ostatnim sprawdzianem jest konkurs skoków przez przeszkody. Zadanie jest o tyle trudne, że dzień wcześniej jeźdźcy i konie pokonali ciężki test terenowy, a teraz gdy zmęczenie daje o sobie znać muszą pokonać szereg przeszkód parkurowych, które to przy delikatnym choćby puknięciu końskich nóg spadają na ziemię, obarczając dodatkowymi punktami daną parę. W zawodach zwycięża para, która zdobędzie najmniej punktów karnych we wszystkich trzech próbach.

CO TO JEST WKKW? - krótkie

Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego (WKKW), nazywany koroną sportów jeździeckich, jest szczególnie efektowną dyscypliną. Obejmuje ona wszystkie aspekty sztuki hippicznej: harmonię pomiędzy jeźdźcem i koniem, kontakt z naturą, wytrzymałość oraz precyzję, zwinność i technikę skoku. WKKW składa się z trzech prób: ujeżdżenia - sprawdzian posłuszeństwa, precyzji i elegancji, próby crossu - najbardziej efektownej konkurencji polegającej na pokonywaniu stałych przeszkód w terenie oraz próby skoków przez przeszkody, która jest testem dokładności, techniki i staranności.

TRASA CROSSU CIC** - najtrudniejszego konkursu z rozgrywanych podczas Finału w Baborówku:
Długość: ok. 3.400 m
Liczba przeszkód: 30
Wysokość przeszkód: 1,1 m - 1,35 m
Zeskok w dół: 1,6 m
Zawodnicy będą mieli do pokonania trasę o długości ok. 3400 m, na której ustawionych zostanie ponad 30 przeszkód o różnych kształtach i rozmiarach. Do najtrudniejszych zadań na crossie w Baborówku należeć będą na pewno trzy przeszkody wodne, a także trudne kombinacje techniczne ze skokami nad bardzo wąskimi przeszkodami i skoki przez wielkie kłody usytuowane nad naturalnym rowem.
ORGANIZATOR
Organizatorem Finału Pucharu Polski WKKW jest - Stowarzyszenie Jeździeckie Baborówko oraz rodzina Święcickich, która w Baborówku oprócz dużego gospodarstwa rolnego, prowadzi Ośrodek Jeździecki Pałac Baborówko. W kameralnym Pałacu mieszczą się komfortowe apartamenty, a w zabudowaniach folwarcznych znajdują się noclegi agroturystyczne. Ponadto Pałac Baborówko oferuje naukę jazdy konnej, woltyżerkę, pensjonat dla koni oraz organizację różnego rodzaju imprez okolicznościowych i integracyjnych.

Finał Pucharu Polski WKKW
Międzynarodowe zawody jeździeckie
Baborówko
28-30.09.2012 r.
szczegóły na www.ppwkkw.pl
Tekst: Henryk Święcicki jr
Fot. Ośrodek Jeździecki Baborówko


Aktualności
Fundusze UE
fb