przesówaj w prawo
przesówaj w lewo

Aktualności

Wszystkie wydarzenia
Eko – projekt w Centrum Sportu
08.12.2020

Przed kilku dniami zakończyły się prace. Z zewnątrz niewiele widać - wszystko co ważne znalazło się pod ziemią. To  system zatrzymywania wody deszczowej i wykorzystywania jej do celów gospodarczych. W tym przypadku - do nawadniania boiska Sparty Szamotuły.


 

Pomysł na wykorzystanie tzw. deszczówki  do podlewania nie jest nowy. Często stosują go właściciele przydomowych ogródków. Po prostu – odprowadzają wody opadowe z rynien do ustawionych obok beczek. A deszczówka to nie tylko woda „za darmo”. Podobno jest niezastąpiona w uprawie warzyw. Profesjonalni ogrodnicy i amatorzy własnych marchewek, pomidorów i kalarep twierdzą, że warzywa „na deszczówce” są smaczniejsze i  zdrowsze od tych zasilanych wodą z sieci. Największy problem leży jednak w wielkości zbiorników i koordynacji sposobu nawadniania.

Projektanci systemu zasilania  wodą opadową boiska głównego Sparty Szamotuły skupili się na finansowej stronie zagadnienia. Woda z sieci nie jest tania, a wsparcie systemu przez wodę opadową da bardzo konkretne korzyści. Obok boiska jest hala „Wacław”, charakteryzująca się nie tylko imponującym wyposażeniem i możliwościami (szczególnie po niedawnym remoncie). Hala ma także największy dach z obiektów, których właścicielem jest samorząd gminny. A im większy dach tym wody opadowej więcej! Pomysł na jej wykorzystanie oczywisty, ale jak za jego realizację zapłacić?

Urzędnicy znaleźli również sposób na dofinansowanie – projekt „Retencjonowanie i wykorzystywanie wód opadowych do nawadniania boiska sportowego ” był współfinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego w ramach programu „Deszczówka”. Głównym elementem systemu zasilania jest oczywiście zbiornik do magazynowania deszczówki o pojemności 30 m3. Uzupełniają go pompy i rury łączące halę ze zbiornikiem i „wpięcie się” do istniejącej już instalacji nawadniającej.

Wartość całkowita  zadania to 79 790,10 złotych, dotacja Samorządu Województwa Wielkopolskiego wyniosła 50 000 złotych. Miasta i Gminy Szamotuły dołożyła  29 790,10 złotych.

 

prace montażowe systemu

 

Aktualności
Fundusze UE
fb