Aktualności
30 kwietnia 2015 roku w Przedszkolu nr 3 „Rzepka” odbył się konkurs ekologiczny. Pomysłodawcą tej inicjatywy była pani Maria Dragońska, wychowawczyni grupy 3 i 4-latków „Kotki”. Do udziału w konkursie organizatorka zaprosiła grupę dzieci 4-letnich z Przedszkola nr 4 „Jaś Wędrowniczek” wraz z wychowawczynią panią Justyną Ziętek i panią dyrektor Izabelą Schulz. Hasło przewodnie, tego integracyjnego spotkania przyjaciół przyrody brzmiało: „Choć ekolodzy jeszcze z nas mali uczyć będziemy tego wandali. Matka natura nam, wynagrodzi, jeśli z przyrodą będziemy w zgodzie”. Nad przebiegiem konkursu czuwało szanowne jury, w skład którego wchodzili: Komendant Straży Miejskiej w Szamotułach pan Maciej Grążka oraz podinspektor Wydziału Ekologii i Ochrony Środowiska UMiG Szamotuły, pani Agnieszka Kochańska.
Na początku prowadząca zadała drużynom pytanie kluczowe: „Co to jest ekologia?”. Wszystkie dzieci były zgodne, co do tego, iż są to działania chroniące środowisko naturalne i gwarantujące człowiekowi życie w zdrowym, czystym świecie. Pierwszym zadaniem było ocenienie - na planszach demonstracyjnych - właściwych i nagannych zachowań dzieci. Obie drużyny poradziły sobie z tym zadaniem bez problemu. Następnie drużyny odgadywały zagadki z zakresu flory i fauny. Z nimi również dzieci poradziły sobie śpiewająco. Jeśli już mowa o śpiewie, to nadmienić należy, iż dzieci z „Jasia Wędrowniczka” przedstawiły zebranym, rapowaną piosenkę ekologiczną „Oczyszczajcie świat ze śmieci”. Natomiast „rzepkowicze” przedstawiły wiersz „Strażnicy Przyrody”, który rozpoczynał się właśnie słowami: „Dziś ekologia- modne słowo”. Zawodnicy w kolejnych działaniach układali puzzle, segregowały śmieci i odpowiadały na wylosowane pytania (m.in.: „Co to jest makulatura?”, „Co to jest recykling?”, „Który pojazd nie zanieczyszcza powietrza?” itp.). Dzieci przedstawiły także w jaki sposób wykorzystują surowce wtórne, tworząc innowacyjne zabawki i instrumenty muzyczne. Okazało się także, że przedszkolaki wrzucają plastikowe nakrętki do specjalnych pojemników, by pomagać w ten sposób niepełnosprawnym dzieciom. Na zakończenie spotkania wszyscy obecni złożyli honorowo „Ślubowanie Strażników Przyrody”.
Podsumowaniem konkursu było stworzenie symbolicznego „Drzewka Przyjaźni”, z wykorzystaniem listkowych punktów. Obie drużyny otrzymały taką samą liczbę punktów. Członkowie jury, gratulowali dzieciom ich niezwykłej dojrzałości i ekologicznej wiedzy. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i upominki. Dodatkową niespodzianką były gry ekologiczne dla każdego przedszkola, ufundowane przez Radę Rodziców przedszkola Rzepka, które zostały przekazane na ręce pań dyrektor.
Nie ulega żadnej wątpliwości, że było to spotkanie niezwykle udane i znaczące. W przyjaźni i radosnej atmosferze, przedszkolaki przekonały nas, jak bardzo drogi jest im los naszej planety!
Tekst/zdjęcia: Przedszkole Nr 3 Rzepka