przesówaj w prawo
przesówaj w lewo

Aktualności

Wszystkie wydarzenia
Dzień Samorządu Terytorialnego
27.05.2020

Z okazji 30-lecia Samorządności pragnę złożyć najserdeczniejsze życzenia osobom, które współtworzą samorząd w naszej gminie oraz wszystkim przyjaciołom samorządowcom z terenu powiatu szamotulskiego z Panią Starostą Beatą Hanyżak na czele.

Dziękuję wszystkim, którzy przez ostatnie 30 lat pracowali na rzecz lokalnej społeczności, a efekty ich ciężkiej i wytrwałej pracy możemy oglądać na co dzień.

Życzę z całego serca, by Państwa codzienny wysiłek w tak trudnym czasie pandemii oraz problemów finansowych, które spadły na samorządy był zauważony i doceniony, a lokalna społeczność wspierała inicjatywy lokalne i chętnie angażowała się w budowę lepszego jutra.

                                                                          
Burmistrz
Miasta i Gminy Szamotuły
Włodzimierz Kaczmarek

 

*****

 

O samorządności przeciętny Kowalski z Szamotuł nie myśli zbyt często. Nie ma takiej potrzeby – samorząd terytorialny już od 30 lat jest codziennością. Jest do tego stopnia istotny dla życia społecznego, że pojawiają się nawet chętni do jego osłabienia.

Reforma samorządowa to najważniejszy element jednej  z czterech (oświatowa, emerytalna, służby zdrowia i właśnie administracyjna) ustrojowych reform przeprowadzonych przez rząd prof. Jerzego Buzka. Rząd wziął na siebie ogromną odpowiedzialność i …. zapłacił za ich wprowadzenie polityczną cenę. Z perspektywy czasu – wartą zapłacenia. O efektach tych zmian dyskutuje się do dzisiaj , ale w ocenie wielu reforma samorządowa była kluczowa dla ustrojowej zmiany Polski. I bezdyskusyjnie udana. Wprowadziła zasady funkcjonowania samorządów, które w  rozdziale VII szczególnie chroni Konstytucja z 1997 roku. Jej zapisy określają główne prawa, obowiązki i zadania samorządów. Określają też sposób ich finansowania. Samorząd zajmuje się realizacją zadań własnych i zleconych przez władze centralne. Do najważniejszych zadań własnych samorządu gminnego należy: dbanie o ład przestrzenny, ochronę środowiska oraz gospodarowanie nieruchomościami, zarządzanie drogami, ulicami, mostami, zaopatrzenie mieszkańców w energię, zarządzanie wodociągami i kanalizacją, sprawowanie nadzoru nad transportem zbiorowym i jego rozwój, ochrona zdrowia i pomoc społeczna, edukacja, porządek, zieleń itp. Samorząd gminny i powiatowy realizuje cały pakiet zadań zleconych przez administrację rządową: od wypłat zasiłków do prowadzenia szkół na poziomie średnim.


Właśnie mija 30 lat od przeprowadzonych 27 maja 1990 roku  wolnych wyborach samorządowych. Powstała  wybrana przez lokalną społeczność władza samorządowa. W radach gmin pojawili się autentyczni społecznicy, z założenia odrzucający polityczne uwarunkowania i określający interes wspólnoty mieszkańców jako dobro najważniejsze. To oni byli pionierami w tworzeniu „małych ojczyzn” i budowaniu silnego, niezależnego i aktywnego społeczeństwa obywatelskiego. Pojawili się też lokalni liderzy – wójtowie, burmistrzowie i prezydenci. Warto wspomnieć o szamotulskich burmistrzach Tadeuszu Szymańskim (1990-1994), Romanie Handschuh (1994-2002), Jacku Grabowskim (2002-2009) i Włodzimierzu Kaczmarku (od 2009 roku).

Czy Dzień Samorządu Terytorialnego to dobry pretekst do podsumowań? Z pewnością. Zajmą się tym politolodzy, prawnicy, historycy i socjologowie. Nie wydaje się jednak, by mieli wątpliwości co do sensowności funkcjonowania, sposobów działania i kierunku rozwoju samorządów terytorialnych. Samorząd to obywatele i to oni muszą mieć decydujący głos w sprawach wspólnoty. To najważniejsza zasada i nikt nie ma prawa jej podważać. Jeżeli zmieniać, to raczej dodać, niż ująć!

 








Aktualności
Fundusze UE
fb