przesówaj w prawo
przesówaj w lewo

Aktualności

Wszystkie wydarzenia
Dzień Głośnego Czytania
30.09.2011
29 września w Szkole Podstawowej w Koźlu odbyło się spotkanie z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. Tego dnia czytającymi byli wyjątkowi goście, którzy odwiedzili szkołę. Na gościach duże wrażenie zrobił prawdziwy stragan z warzywami będący bardzo realnym rekwizytem do bajki J. Brzechwy "Na straganie". Dla uczniów był to bardzo szczególny dzień.
W spotkaniu uczestniczyli: pan Wojciech Rabski I Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Szamotuły, pani Iwona Lembicz-Kwatera zastępca dyrektora Szamotulskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, ksiądz proboszcz parafii otorowskiej Janusz Śmiśniewicz oraz przedstawicielka rodziców pani Danuta Ratajczyk.

Pani dyrektor Katarzyna Andrzejewska przedstawiła gości wszystkim dzieciom i wyjaśniła cel ich wizyty. Dzieci rozeszły się po klasach, a zaproszeni goście i nauczyciele czytali uczniom kozielskiej szkoły fragmenty znanych i lubianych książek z dzieciństwa. Burmistrz Rabski udał się do grupy najmłodszych i przeczytał uwielbiany przez dzieci wiersz Juliana Tuwima "Lokomotywa". W tej klasie dzieci mają zabawki, między innymi lokomotywy więc wybrany wiersz Juliana Tuwima doskonale wkomponowywał się w atmosferę.

Wiersz stał się pretekstem do rozmowy o pociągach, lokomotywach i wrażeniach z podróżowania pociągami. Burmistrz zasugerował żeby szkoła zorganizowała wycieczkę do Wolsztyna, gdzie jest bardzo wyjątkowa, ciągle czynna parowozownia i gdzie codziennie można zobaczyć wyjeżdżającą, buchającą parą lokomotywę.

"Zainteresowanie było ogromne, wspaniała atmosfera, było przepięknie', powiedział burmistrz Rabski. Dzieci ze starszych klas słuchały innego z kolei utworu literackiego, który napisal Saint Exupery , chodzi oczywiście o utwór"Mały Książę".

Świetnym pomysłem było stworzenie realnej ilustracji do wiersza Jana Brzechwy "Na Straganie". Stworzył ją prawdziwy stragan z bogactwem warzyw, które dzieci z apetytem schrupały.

Organizatorzy maja nadzieję, że akcja ta sprowokuje uczniów do częstszego sięgania po książki. A może dzieci zdołają zachęcić swoich rodziców by wzorem gości czytali im choćby "do poduszki"?

Dzień głośnego czytania w Polsce jest częścią światowej akcji, która ma na celu rozpropagowanie tej, tak wydawałoby się prozaicznej umiejętności. Tymczasem okazuje się, że jeden miliard ludzi wszedł w dwudziesty pierwszy wiek bez umiejętności czytania, czy też napisania czegokolwiek. Dla milionów młodych ludzi brak tej podstawowej umiejętności to jest przekreślenie szans na godne życie, to wybór, a raczej brak wyboru między życiem w dobrobycie, a życiem w beznadziei.
Tekst: Andrzej Franke / Katarzyna Andrzejewska
Zdjęcia: SP Koźle
Aktualności
Fundusze UE
fb