przesówaj w prawo
przesówaj w lewo

Aktualności

Wszystkie wydarzenia
Dzień Edukacji Narodowej w Szamotulskim UMiG
18.10.2012
Tegoroczny Dzień Edukacji Narodowej wypadł w niedzielę, wobec tego przedstawiciele oświaty zaproszeni zostali przez Burmistrza Miasta i Gminy Szamotuły Włodzimierza Kaczmarka na uroczyste spotkanie w poniedziałek 15 października.
Jest to polskie święto państwowe oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione dla upamiętnienia powstania z inicjatywy króla Stanisława Poniatowskiego Komisji Edukacji Narodowej w 1773 roku. Komisja Edukacji Narodowej była pierwszym ministerstwem oświaty publicznej. W 1972 r. święto ustanowione pod nazwą Dzień Nauczyciela, w 1982 przemianowano na Dzień Edukacji Narodowej.
Rolę gospodarza w tym roku w zastępstwie Burmistrza Kaczmarka pełnił Burmistrz Wojciech Rabski. Poniedziałkowe spotkanie otworzył Dyrektor Zespołu Ekonomiczno - Administracyjnego Szkół, Maciej Adamski i rozpoczął od wprowadzenia historycznego opisującego genezę tego święta. Potem przedstawił i powitał gości: wszystkich dyrektorów szkół i przedszkoli oświaty publicznej i niepublicznej w Szamotułach, reprezentację nauczycieli i tych nauczycieli, którzy w okresie wakacyjnym podjęli trud i zaliczyli egzamin na stopień nauczyciela mianowanego. Dyrektor Adamski powitał również obie szefowe związków zawodowych Związku Nauczycielstwa Polskiego i Solidarności Nauczycielskiej. Powitał też Przewodniczącego Komisji Oświaty i Kultury Miasta i Gminy Szamotuły Macieja Chałupkę wraz z członkami komisji, byłego przewodniczącego komisji Czesława Mańczaka, pracowników administracji oświatowej, koleżanki, pracownice ZEAS. W szczególny sposób dyrektor powitał tych, którzy zaprosili gości na uroczystość: Burmistrza Rabskiego i Przewodniczącego Rady Miasta i Gminy Szamotuły Tomasza Stasiaka.

Burmistrz Rabski podziękował nauczycielom w imieniu Burmistrza Kaczmarka i własnym za ich trudną pracę z dziećmi i młodzieżą i osiągnięte wyniki, złożył nauczycielom najlepsze życzenia. Władze miasta spotykają się z nauczycielami, ze związkami zawodowymi. Burmistrz wspomniał swój pobyt na Kongresie Oświatowym, na którym poruszano wiele zagadnień wymagających szerszego omówienia z nauczycielami i związkami zawodowymi. Burmistrz Rabski przekazał informację przekazaną przez Burmistrza Kaczmarka, że w budżecie na rok 2013 planuje podobne środki jak na rok 2012 i wyraził nadzieję, że zostanie to uchwalone przez Radę Miasta i Gminy.
Przewodniczący Tomasz Stasiak złożył życzenia nauczycielom w swoim imieniu, ale także w imieniu koleżanek i kolegów radnych, życząc zdrowia i dużo wytrzymałości w tak trudnych czasach. Wskazał na niebezpieczeństwo pauperyzacji zawodu i próbę ratowania budżetu kosztem nauczycieli. Wszystkie te próby kończyły się niepowodzeniem. Przewodniczący życzył nauczycielom spotykania na ich drodze wyłącznie ludzi mądrych i szlachetnych.

Przewodniczący Komisji Oświaty i Kultury Maciej Chałupka podziękował nauczycielom za serce i trud jaki wkładają w kształcenie młodzieży, która już niedługo będzie decydowała o losach naszej małej i dużej ojczyzny. Radny Chałupka życzył siły, wytrwałości i wyrozumiałości w imieniu swoim i wszystkich członków komisji. Maciej Chałupka również ma nadzieję, że oświata w przyszłorocznym budżecie pomimo kryzysu otrzyma podobne środki jak dotychczas.

Spotkania z okazji Dnia Edukacji Narodowej są okazją do podsumowań dokonań i nagrodzenia dyrektorów i nauczycieli, którzy wykazali się osiągnięciami w swojej pracy. Jak co roku tak i w tym Burmistrz Włodzimierz Kaczmarek przyznał nagrody i otrzymali je dyrektorzy: Nagrodę Burmistrza Miasta i Gminy I stopnia : pani Krystyna Tecław-Dziubek, pani Marzenna Kędziora, pan Ryszard Pajkert. Nagrodę Burmistrza Miasta i Gminy II stopnia otrzymali: pani Renata Dziamska, pani Katarzyna Andrzejewska, pani Honorata Jankowiak, pani Alina Jankowska, i pan Tomasz Runowski. Wyróżnienie otrzymała pani Elżbieta Kaszkowiak.

Siedem pań nauczycielek z powodzeniem zakończyło ścieżkę awansu zawodowego i uzyskało tytuł nauczyciela mianowanego. Są to panie: Anna Zawodni, Grażyna Kuklińska, Katarzyna Hawryszkiewicz, Joanna Soloch-Helpa, Magdalena Michalak, Anna Kłaczkiewicz i Monika Piechowiak.

Nauczyciele mianowani muszą zdać egzamin, otrzymać akt nadania tytułu i złożyć ślubowanie. Właśnie wypowiedzenie roty ślubowania było uroczystym ukoronowaniem i jednocześnie zakończeniem oficjalnej części uroczystości. Wszyscy zaproszeni goście na zakończenie otrzymali od władz symboliczne róże. Później przy kawie i standardach muzyki wykonywanych przez "Jazz duo" prowadzono rozmowy na bardziej i mniej poważne tematy. W dobie kryzysu i dyskusji na temat pracy nauczycieli to spotkanie z pewnością tchnęło nutkę optymizmu i spokoju.
Andrzej Franke
Fot. Andrzej Franke
Aktualności
Fundusze UE
fb