przesówaj w prawo
przesówaj w lewo

Aktualności

Wszystkie wydarzenia
Dzieci mówią dorosłym, jak żyć ekologicznie
02.07.2015

Akcja pisania listów dla Ziemi przez uczniów z całej Polski dobiegła końca. Internauci i jury wybrali najpiękniejsze ich zdaniem prace. Działania związane z promocją proekologicznych postaw i pozytywnych dla przyrody działań trwają jednak dalej. Bo dbanie o środowisko nie powinno mieć wyznaczonych dni, ale być codziennym nawykiem.



Odpady opakowaniowe – temat ważny dla gmin


Tegoroczna akcja pisania listów dotyczyła ekokonsumpcji i ograniczania ilości śmieci. W związku z rosnącą konsumpcją towarów i zaostrzającą się konkurencją pomiędzy producentami problem odpadów opakowaniowych staje się coraz poważniejszy. Uwrażliwianie klientów na to, co kupują i w jaki sposób jest to zapakowane, odgrywa zatem coraz większą rolę. Kwestii tej poświęcona była właśnie tegoroczna akcja.

 

250 tys. uczestników III edycji Listów dla Ziemi


Gminy do udziału w Listach dla Ziemi mogły się zgłaszać od początku roku. Temat redukowania ilości odpadów po raz kolejny okazał się dla jednostek samorządowych tematem ważnym, stąd też lista uczestników szybko się powiększała. Ostatecznie chęć przystąpienia do projektu wyraziło 300 gmin, 2360 placówek i prawie 250 tys. uczestników z całej Polski. Przedszkola, szkoły podstawowe i gimnazja, które włączyły się w działania, otrzymały bezpłatne materiały.

 

Dzieci uczą dorosłych, jak pomagać przyrodzie


Uczniowie pisali listy w drugiej połowie kwietnia: na papierze z makulatury lub – co stanowiło nowość – online, korzystając ze specjalnej aplikacji. O czym w nich przypominali? O największych bolączkach współczesnego świata, o tym, jakim jesteśmy społeczeństwem, o tym, jak świat mógłby wyglądać, gdybyśmy poświęcili mu choć odrobinę uwagi i jak będzie wyglądał, jeśli pozostaniemy obojętni.

 

Ziemio, już nie płacz! Pomogę Ci. Posegreguję wszystkie śmieci, które później zostaną przetworzone na inne rzeczy. Poproszę o pomoc przyjaciół i rodzinę. Zaproszę kierowców do wspólnej jazdy na rowerze, na rolkach i na hulajnodze. Nie martw się Ziemio, uda nam się. Ziemio kochana. Ja uczę się szydełkować. Zacznę robić torebki z wełny, aby nie używać torebek foliowych. Uśmiechnij się. Przytulam Cię. Taką obietnicę złożyła w liście Wioletta Woźniak, która otrzymała nagrodę jury.


W placówkach z gmin, które zgłosiły się do akcji, zrealizowano również szereg działań, których celem były edukacja ekologiczna, propagowanie pozytywnych postaw, motywowanie do zmiany codziennych nawyków na bardziej ekologiczne. W ramach akcji organizowano zbiórki odpadów, sadzenie drzewek, tworzenie zielonych kącików i gazetek tematycznych. Odbyły się również spotkania z leśnikami, wycieczki i konkursy plastyczne, pokazujące, w jaki sposób można wykorzystać odpady. Zdjęcia z działań realizowanych w poszczególnych placówkach można zobaczyć m.in. na fanpage'u akcji: https://www.facebook.com/listydlaziemi.

 

365 reklamówek i Zielony Kontener


Akcja pisania listów nie zakończyła jednak projektu Listy dla Ziemi, który trwa przez cały rok. W lutym w trasę po największych miastach w Polsce ruszył Ośmiokąt edukacyjny. Jego celem jest prowadzenie nieszablonowej edukacji ekologicznej w zakresie ograniczania ilości odpadów opakowaniowych i ekokonsumpcji. Na chwilę obecną można przyłączyć się do akcji 365 reklamówek, która ma zmusić społeczeństwo do myślenia, zainicjować dyskusję na temat odpadów opakowaniowych i propagować ideę recyklingu. W drugiej połowie roku ruszy ponadto projekt Zielony Kontener.



Listy dla Ziemi to edukacyjna akcja proekologiczna zainicjowana przez Fundację Ekologiczną ARKA w 2013 roku. W dwóch poprzednich edycjach akcji, które odbyły się do tej pory, wzięło udział 670 samorządów, 7 000 placówek oświatowych oraz 800 tysięcy uczniów.

 

Ogólnopolska kampania „Nie bądź jednorazowy” dofinansowana jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Patronat nad akcją sprawuje Ministerstwo Środowiska, a Partnerem Merytorycznym jest Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań S.A

Aktualności
Fundusze UE
fb