przesówaj w prawo
przesówaj w lewo

Aktualności

Wszystkie wydarzenia
Dwa chóry Cantabile koncertowo
18.11.2019

To był międzynarodowy show dwóch chórów o wdzięcznej nazwie „Cantabile”, co znaczy śpiewnie. Tak właśnie bardzo śpiewnie było w sobotę 16 listopada.

Repertuar bardzo urozmaicony, od klasyki, poprzez negro spirituals po kolędy włącznie. We wrześniu br. oba chóry spotkały się na koncercie w Eisenhüttenstadt. W sobotę niemiecki chór żeński otworzył koncert w Szamotułach i wykonał pierwsze 8 utworów, w tym dwie polskie kolędy i to po polsku!


W następnym bloku nasz szamotulski chór Cantabile zaprezentował zdecydowanie klasyczny repertuar, sięgając po prawdziwe perły muzyki chóralnej jak np. utwory W.A. Mozarta, L. Cherubiniego, A. Vivaldiego, czy G. Cacciniego. Każdy z chórów zaśpiewał dwa bloki utworów. W 2 bloku naszego Cantabile było zdecydowanie bardziej rozrywkowo. Na zakończenie oba chóry wykonały ramię w ramię 3 popularne kanony. Do wykonania ostatniego „Tumba, tumba” zaproszono również publikę. Andrzej Warguła, dyrygent i szef artystyczny szamotulskiego chóru zmieniał się za pulpitem dyrygenckim z niemiecką koleżanką Bärbel Braunes. Swoje wokalne umiejętności pokazali soliści szamotulskiego Cantabile - Tomek Czyż, Maciej Niparko i Marcelina Olejnik. Do wybranych utworów obydwu chórów bardzo profesjonalnie akompaniowała Milena Kiełpińska.


Koncert, którego organizatorami byli Urząd Miasta i Gminy Szamotuły i Państwowa Szkoła Muzyczna im. Wacława z Szamotuł, a patronat sprawowało Muzeum-Zamek Górków był prawdziwym sukcesem artystycznym. Publiczność zgotowała chórzystom owacyjne przyjęcie. Na zakończenie oboje dyrygenci otrzymali wiązanki kwiatów. Wiceburmistrz Dariusz Wachowiak wręczył kwiaty niemieckiej dyrygent, z kolei Andrzejowi Wargule kwiaty wręczyła Aneta Kustarz, kierownik Wydziału Promocji, Komunikacji i Współpracy Zagranicznej. Podkreślenia wymaga międzynarodowy charakter koncertu i początek obiecującej współpracy obydwu chórów.


Nie można pominąć życzliwej współpracy obojga państwa Bernady. Dyrektor Olga Siejna-Bernady udostępniła aulę szkolną oraz inne pomieszczenia szkoły, z kolei mąż Łukasz Bernady prowadził koncert. Na język niemiecki tłumaczył Henryk Żłobiński, były pracownik i animator współpracy zagranicznej UMiG. W niedzielę nasi goście zwiedzili gród Halszki i z zainteresowaniem wysłuchali ciekawych szczegółów naszej miejscowej historii.


Więcej informacji o chórach będzie można znaleźć w najbliższym Informatorze Miasta i Gminy Szamotuły.

Tekst: Andrzej Franke
Zdjęcia: Aleksander Franke

 



Aktualności
Fundusze UE
fb