przesówaj w prawo
przesówaj w lewo

Aktualności

Wszystkie wydarzenia
Dożynki Miasta i Gminy Szamotuły - Udane święto rolników
13.09.2010
Tegoroczne Dożynki Miasta i Gminy Szamotuły odbyły się 5 września w Koźlu. Oprócz tradycyjnych obchodów Święta Plonów organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji dla całych rodzin.
Setki gości przybywających do Koźla witał niecodzienny wystrój wsi: słomiane rzeźby, bramy i scenki rodzajowe z życia wsi pojawiły się prawie przed każdym domostwem. To był jeden z wielu efektów zaangażowania mieszkańców. Obchody Święta Plonów rozpoczęły się tradycyjnym korowodem z udziałem rolników, delegacji z wieńcami dożynkowymi ze wsi i ogrodów działkowych, władz samorządowych, gości, dzieci z miejscowej szkoły, pocztów sztandarowych, zaprzęgów konnych i sprzętu rolniczego. Następnie odprawiona została dziękczynna msza św. za tegoroczne plony.
Gospodarz dożynek burmistrz Włodzimierz Kaczmarek w swym przemówieniu podkreślił, że w tym roku charakter dziękczynny tych uroczystości nabrał szczególnego znaczenia w świetle licznych powodzi, które wystąpiły w innych regionach kraju, gdzie wiele upraw zostało całkowicie zniszczonych przez wodę.
Następnie rozpoczął się obrzęd dożynkowy przygotowany przez Zespół Folklorystyczny "Szamotuły". Starostowie dożynek Marzena Kaźmierczak i Robert Żybura przekazali burmistrzowi Włodzimierzowi Kaczmarkowi świeży chleb upieczony z ziarna tegorocznych plonów, który staropolskim zwyczajem burmistrz wspólnie ze starostą szamotulskim rozdzielili wśród uczestników uroczystości.
Niespodzianką był występ maluchów z Przedszkola nr 5 w Szamotułach, najmłodszych w regionie adeptów folkloru.
Z okazji Święta Plonów sześciu rolników z gminy Szamotuły otrzymało Odznakę Honorową Ministra Rolnictwa "Zasłużony dla rolnictwa". Uhonorowano nią: Stanisława Jaroszyka z Piotrkówek, Marka Kaźmierczaka z Otorowa, Stanisława Sadka z Witoldzina, Henryka Kaczmarka z Gąsaw, Marka Włodarczaka z Czyśćca i Czesława Ratajczyka z Koźla.
Występy dla publiczności rozpoczęły się pokazem walk wojów średniowiecznych oraz popisami wyszkolenia psów przygotowany przez Szkołę dla psów "Chiens Passion" z Koźla wraz z policjantem Sławomirem Kozakiem. Następnie wystąpiła przed licznie zgromadzoną publicznością Sandra Ambroziak - laureatka konkursu "Szamotuły - miejsce dla talentów". Niezwykłym zainteresowaniem cieszył się również pokaz tańca Bollywood w wykonaniu Joanny Grochowiak i Agnieszki Dolińskiej. Pierwszą część występów zakończyła Daria Sadek opowiadając gwarą zabawne historie ze swojego życia.
Następnie burmistrz Kaczmarek wręczył nagrody dla zwycięzców konkursów. Paulina Śnieg z Otorowa otrzymała rower za zajęcie 1. miejsca w konkursie "Moja wieś malowana". Kolejne miejsce zajęły: Agnieszka Kaczmarek z Brodziszewa i Anna Kwaśniewicz z Otorowa. Także rower, tym razem za zwycięstwo w konkursie na okazy z pola, sadu i ogrodu, otrzymał Paweł Gronowski. Kolejne miejsca zajęli: Piotr Barczyk i Miłosz Kałek (wszyscy z Koźla). W konkursie na wypieki dla Kół Gospodyń Wiejskiej zwyciężyły panie ze Szczuczyna, przed Krzeszkowicami i Śmiłowem.
Półtoragodzinnym występem zabawiała publiczność Kapela Zza Winkla, po czym rozpoczęła się trwająca do północy zabawa taneczna.
Dla uczestników uroczystości przygotowano również wiele innych atrakcji, jak między innymi liczne stoiska, na których prezentowały się gospodarstwa agroturystyczne, artyści ludowi i rękodzielnicy. Można było obejrzeć wystawę dawnych narzędzi, podziwiać zwierzęta w zagrodzie, czy też skorzystać z darmowych przelotów paralotnią.
Duże zainteresowanie wzbudziła wystawa "Portret rolników z Koźla", którą tworzyły czarno-białe zdjęcia wykonane przez Piotra Michalaka. Podziwiano też wystawę pokonkursową na której dzieci przedstawiły swoje wsie. Zgłodniałym gościom serwowano za darmo grochówkę. Z pewnością można stwierdzić, że organizatorzy dołożyli wszelkich starań, aby tegoroczne dożynki pozostały na długo w pamięci uczestników.
Tekst: Henryk Żłobiński, Piotr Michalak
Włodzimierz Kaczmarek otrzymał od starostów dożynek chleb z tegorocznego ziarna.
Fot. Henryk Żłobiński
W korowodzie dożynkowym pojawiły się m.in. dzieci z miejscowej szkoły.
Fot. J. Walkowiak
Na dożynki przyjechało kilka tysięcy osób z powiatu szamotulskiego.
Fot. Henryk Żłobiński
Aktualności
Fundusze UE
fb