przesówaj w prawo
przesówaj w lewo

Aktualności

Wszystkie wydarzenia
Dożynki 2013 - Starostowie Dożynkowi
03.09.2013
Tegoroczne obchody dożynkowe odbędą się 8 września 2013 r. w Baborówku. W tym roku zaszczyt i obowiązki starostów dożynkowych przypadł wybranym przez przedstawicieli środowiska rolniczego - panu Marianowi Pankowskiemu i pani Ewie Paul.
Starosta dożynkowy - Marian Pankowski jest od 01 czerwca 2007 r. prezesem Gałopol Sp. z o.o. Przedsiębiorstwo Rolniczo - Hodowlane. Pan Prezes jest rolnikiem z krwi i kości. Jego dziadek i ojciec prowadzili młyn i zajmowali się szeroko pojętą działalnością rolniczą. Pan Marian Pankowski zdobył solidne wykształcenie rolnicze, najpierw skończył Technikum Hodowli Roślin i Nasiennictwa, później studia w kierunku agrotechnicznym na Akademii Rolniczej w Poznaniu. Przez 31 lat kierował Państwowym Gospodarstwem Rolnym w Szelejewie, zajmując się najpierw hodowlą roślin, tworzeniem nowych odmian, a w latach 80-tych został głównym hodowcą i kierował produkcją zwierzęcą.

Do Gałopolu pan Marian Pankowski trafił 07 stycznia 2007 r. najpierw jako członek zarządu, a od czerwca 2007 r. jest prezesem Gałopolu. Od tego czasu w przedsiębiorstwie w Gałowie zaszły ogromne zmiany. Gałopol gospodaruje na ponad 3 tys. ha, ma nowoczesny sprzęt i maszyny, bardzo dobre zbiory i wiele hodowlanych sukcesów. Wszystko to dzięki odważnemu wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań i technologii i rozważnemu inwestowaniu. Bez przesady można powiedzieć, że Gałopol jest liczącym się w skali kraju przedsiębiorstwem. Kierowanie tego rodzaju firmą to zajęcie prawie dwadzieścia cztery godziny na dobę i niewiele czasu pozostaje dla rodziny (żona i dwóch dorosłych synów) i na wędkowanie, które jest cichym hobby pana Prezesa.

Pan Marian Pankowski uważa, że obchodzenie dożynek jest znakomitą szansą na zaprezentowanie dokonań poszczególnych wsi, tych wielkich i tych mniejszych. Pan Pankowski z uznaniem wyraża się o życzliwej polityce prowadzonej przez Burmistrza Włodzimierza Karczmarka w stosunku do branży rolniczej. Rotacyjny sposób organizowania dożynek w poszczególnych wioskach jest niewątpliwie mobilizujący i zachęca wszystkich do podnoszenia poziomu i osiągania coraz lepszych rezultatów. Pan Marian Pankowski jest prezesem bardzo dużego i świetnie prosperującego przedsiębiorstwa. Osiągnięte rezultaty i liczne nagrody dla Gałopolu powodują, że dokonany wybór na starostę dożynkowego jest oczywisty i powierzono go odpowiedniej osobie.

Starościna dożynkowa - pani Ewa Paul również pochodzi z rodziny rolniczej i wraz z mężem Mariuszem prowadzą 70 ha gospodarstwo rolne w Przecławiu. Śmiało można powiedzieć, że pani Ewa dożynki ma we krwi, a dlaczego? ponieważ jej mama, pani Anna Paul w 1984 roku była starościną na Dożynkach Wojewódzkich i razem z panem Zenonem Jerzykiewiczem pełnili te zaszczytne funkcje.
Pani Ewa Paul wraz z mężem uprawiają na swoim gospodarstwie prawie wszystko, co z rolnictwem kojarzymy, ale znakiem firmowym i oczkiem w głowie pani Ewy jest "Kids Farm" - gospodarstwo agroturystyczne nastawione na edukację rolniczą dzieci. Pomysł na tego rodzaju działalność narodził się, kiedy pojawiła się córka Patrycja i stopniowe odkrywanie potrzeb własnego dziecka dało inspirację do otwarcia się na potrzeby innych dzieci i ich rodziców. Dziś gospodarstwo agroturystyczne funkcjonuje z powodzeniem i cieszy się renomą. Kalendarz zamówień sięga już grudnia. Wszystko dzięki konsekwentnej i uczciwej działalności pani Ewy i jej męża. Goście przekonują się po przyjeździe, że wszystko, co pokazują materiały reklamowe znajdują rzeczywiście w "Kids Farm". Bardzo dużo przedmiotów, mebli i konstrukcji jest zrobiona własnoręcznie, dzięki czemu jest taniej i oszczędności tak poczynione można zainwestować w kolejne pomysły.
Coś, co jest chyba najważniejsze w tym przedsięwzięciu, to założony edukacyjny cel pobytu dzieci w gospodarstwie agroturystycznym. Pani Ewa Paul uważa, że dzieci powinny przyjechać do gospodarstwa trzykrotnie w roku i mieć możliwość samodzielnego zasadzenia roślin, później przyjechać i przyjrzeć się jak to rośnie i wreszcie kolejny raz zjawić się, aby własnoręcznie zasadzone rośliny, czy warzywa zebrać. Dzięki temu, że gospodarstwo jest wielotowarowe i rośnie tam prawie wszystko, dzieci zapoznają się z różnymi odmianami zbóż, warzyw i roślin. Edukacyjny charakter ma też kontakt ze zwierzętami i to zarówno tymi gospodarskimi, jak konie, krowy, świnie i kozy, ale również z ptakami i zwierzętami bardziej egzotycznymi. Dzieci są uczone szacunku i mądrego traktowania zwierząt. Do "Kids Farm' przyjeżdżają dzieci z przedszkoli, domów dziecka, szkół podstawowych i rodziny na prywatne pobyty. Konsekwentnie prowadzona przez panią Ewę Paul mądra i pożyteczna działalność stwarza przeświadczenie, że i w tym wypadku dokonano uzasadnionego wyboru starościny dożynkowej.

Redakcja


Aktualności
Fundusze UE
fb