przesówaj w prawo
przesówaj w lewo

Aktualności

Wszystkie wydarzenia
Dni Europy w Bruneck - 26-28 lipca 2019
31.07.2019

Rok 2019 to szczególna data dla miast partnerskich, do których należą Szamotuły. Nasi partnerzy obchodzili jubileusz 60-lecia współpracy - my połowę.

Miasta Gross-Gerau (Niemcy), Tielt (Belgia), Brignoles (Francja) i Bruneck (Włochy) obchodziły jubileusz 60-lecia współpracy, my natomiast obchodziliśmy jubileusz połowy tej współpracy – 30-lecie. Oprócz zaproszonej pięcioosobowej delegacji oficjalnej gospodarze zaprosili jeszcze dwóch przedstawicieli Ochotniczej Straży Pożarnej.  W składzie delegacji oficjalnej zaproszonej na jubileuszowe obchody znaleźli się Burmistrz Miasta i Gminy Szamotuły Włodzimierz Kaczmarek, przedstawicielki Rady Miasta i Gminy Szamotuły Anna Wicher i Joanna Aleksandra Ludwiczak, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 Tomasz Runowski  oraz pracownik Wydziału Promocji, Komunikacji i Współpracy Zagranicznej Andrzej Franke.  Jako honorowy gość szczególnie zasłużony na polu współpracy miast partnerskich zaproszony został emerytowany pracownik szamotulskiego magistratu Henryk Żłobiński z żoną. Niestety z powodów rodzinnych nie mogli do Bruneck pojechać.


Zgodnie z ustaleniami partnerskimi zaproszona została także 25 osobowa grupa w skład której weszli:  zespół muzyczny The Old Band, który zjednuje sobie coraz większe grono fanów w kraju ale i za granicą.  Nie inaczej było i tym razem. Kolejna propozycja artystyczna to zespół folklorystyczny „Szamotuły” pod kierownictwem Macieja Sierpińskigo, który również należy do naszych pewnych eksportowych atrakcji kulturalnych. W mocno uszczuplonym składzie, ale i tak zawładnęli sercami widzów. Bardzo dobre wrażenie zrobiła nasza para taneczna tańca towarzyskiego. Weronika Tychmanowicz i Szymon Adamczak specjalizują się w tańcach latynoamerykańskich i odnotowali już wiele sukcesów na parkietach wielu miast. W tej 25 osobowej grupie znaleźli się również członkowie szamotulskiego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego.  W najbardziej istotnych momentach ich atrakcyjne mundury przyciągały wzrok widzów i flesze reporterów. Duże zainteresowanie wzbudzali również nasi strażacy ochotnicy.


Program obchodów był niezwykle urozmaicony, całe centrum 15-tysięcznego Bruneck tętniło muzyką i zabawami. To tyrolskie miasteczko brzmiało muzyką dużych i małych orkiestr. Na kilku scenach działo się tak wiele, że trudno było obejrzeć i posłuchać wszystkiego. Były również poważniejsze akcenty jak składanie wieńców na cmentarzu wojennym ofiar I wojny światowej. Wśród 900 pochowanych były też polskie nazwiska. Równie refleksyjny charakter miało złożenie wiązanek kwiatów na grobach poprzednich burmistrzów Bruneck.


Oprócz oficjalnego otwarcia i spotkań oficjalnych działo się bardzo dużo i tak np. nasi strażacy ochotnicy Wiesław Kramm i Roman Kałek złożyli wizytę w miejscowej komendzie straży, podarowali strażakom Bruneck upominek, dziękując jednocześnie za darowany wcześniej wóz strażacki Fiat Iveco. Bracia Kurkowi z kolei wykazali się inicjatywą i podjęli  spontaniczne rozmowy z innymi stowarzyszeniami strzeleckimi. Dni Europy są jednocześnie okazją do przeprowadzania konferencji burmistrzów, podczas których dokonuje się podsumowania dotychczasowej współpracy i planuje działania na przyszłość. Motywem przewodnim tegorocznej konferencji było położenie nacisku na ludzi młodych, aby to dla nich poszukać i pobudzić do życia pola współpracy. Z dyrektorem Tomaszem Runowskim poruszany był temat możliwości współpracy naszej młodzieży z rówieśnikami z miast partnerskich.


W sobotę 27 lipca miało miejsce uroczyste otwarcie Promenady Szamotuł. Przy udziale wszystkich burmistrzów i miejscowego kapłana zawieszono tablicę z nazwą promenady. Później zatańczył nasz zespół folklorystyczny, zatańczyli również tancerze z francuskiego Brignoles. Teraz poczuwamy się do jak najszybszego nadania nazwy i otwarcia w Szamotułach ulicy Bruneck, tylko tej jednej w Szamotułach brakuje. Najlepszą okazją będą Dni Europy w Szamotułach w 2025 roku.
Ukoronowaniem europejskich uroczystości wśród miast partnerskich są kolorowe i wielotematyczne parady. W korowodach jadą i idą orkiestry, dzieci , grupy taneczne, władze miast, organizacje i stowarzyszenia. Wielka szkoda, że zabawę popsuł deszcz, ale korowód pomaszerował, budząc zainteresowanie i sympatię licznie zgromadzonych mieszkańców i gości.


Jak to zwykle bywa, trudno jest zmierzyć efekty takich międzynarodowych działań, ale jest to niewątpliwie duży sukces w łączeniu europejskich społeczności i wskazywaniu tego co nas łączy zamiast szukania podziałów. To ostatnie zdanie to jest chyba najkrótsza synteza przemówienia burmistrza Włodzimierza Kaczmarka wygłoszonego w Ragenhaus tuż po niedzielnej uroczystej mszy świętej w miejscowym kościele. Europa ma problemy i trzeba ponownie szukać wspólnych wartości, które nas mogą trwale połączyć. Ta myśl przenikała ze wszystkich wystąpień burmistrzów jak również przedstawiciela parlamentu europejskiego.


Tekst: Andrzej Franke

Fot. Andrzej Franke/Joanna Ludwiczak

Kolaż zdjęć przybliża atmosferę tych wydarzeń.

 



Aktualności
Fundusze UE
fb