przesówaj w prawo
przesówaj w lewo

Aktualności

Wszystkie wydarzenia
Ciężki wraca do Szamotuł
13.02.2009
Informacja archiwalna z 27.08.2008r
Człowiek, dzięki któremu złamano kod Enigmy, pochodzi z Szamotuł. Chcemy przywrócić pamięć o tym wybitnym szamotulaninie.
W minionym tygodniu w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu Urząd Marszałkowski zorganizował konferencję prasową poświęconą temu tematowi. Marszałek Marek Woźniak, burmistrz Szamotuł Jacek Grabowski, synowa M. Ciężkiego pani Barbara Ciężka oraz kryptolog i autor książki "Enigma. Bliżej prawdy" Marek Grajek opowiadali o fascynującej, choć tragicznej historii życia Maksymiliana Ciężkiego i o przedsięwzięciach jakie gmina Szamotułyi Urząd Marszałkowski planują dla upamiętnienia tej postaci.
Maksymilian Ciężki urodził się 24 listopada 1898 roku w Szamotułach. Stworzył u nas skauting, był dowódcą oddziału walczącego podczas Powstania Wielkopolskiego o Szamotuły, Wronki, Czarnków i Trzciankę. W wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku był członkiem specjalnej grupy nasłuchowo-radiolokacyjnej. Misja jego życia była związana z II wojną światową. Stworzył w Poznaniu zespół specjalistów mający złamać kod Enigmy. M. Ciężki został dowódcą Biura Szyfrów polskiego wywiadu. Ciężki zamiast zamiast lingwistów, zebrał do tego zadania wybitnych matematyków. Ponad 3 lata ich pracy dało efekt, który przez wielu jest uznawany za największy wkład w zwycięstwo aliantów podczas II wojny światowej. Marek Grajek podczas konferencji podkreślił, że M. Ciężki zrewolucjonizował światową kryptologię.
- Polski wywiad był pierwszy na świecie, który zdecydował się sięgnąć po pomoc nie lingwistów, lecz matematyków. Okazało się to strzałem w dziesiątkę. Ciężki wytyczył przyszłość kryptologii na następnych kilkadziesiąt lat. Był on ojcem założycielem sukcesu trójki polskich matematyków, którzy złamali Enigmę - mówił M. Grajek.
Po wojnie trafił do Anglii i niestety do komunistycznej Polski nie mógł już wrócić.
- W każdym liście pisał, że tęskni za krajem i chciałby wrócić. Odmówił przyjęcia obywatelstwa angielskiego - mówi Barbara Ciężka.
Maksymilian Ciężki zmarł w osamotnieniu i ubóstwie 9 listopada 1951 roku w Anglii.
Dlatego tak ważne jest sprowadzenie jego prochów do Polski. Będzie to symboliczny powrót bohatera do kraju. Sprowadzenie prochów - które zostaną pochowane w kwaterze Powstańców Wielkopolskich szamotulskiego cmentarza - to wspólna inicjatywa marszałka Marka Woźniaka i burmistrza Jacka Grabowksiego.
- Szamotuły pragną uczcić swojego bohatera - mówił podczas konferencji burmistrz Jacek Grabowski - To dla nas zaszczyt, że tak wielki Polak może być pochowany w naszym mieście.
Urząd Miasta i Gminy Szamotuły dla upamiętnienia i uhonorowania tego nietuzinkowego szamotulanina, dla przypomnienia szamotulanom jak zacny człowiek pochodzi z ich miasta i jednocześnie dla wypromowania Szamotuł dzięki tej postaci zrealizuje kilka przedsięwzięć. Wydaliśmy wspólnie z Pocztą Polską 6 tysięcy kartek pocztowych przedstawiających postać M. Ciężkiego oraz zakładki do książek. Na początku października wydamy książkę o Maksymilianie Ciężkim. Pozyskaliśmy na ten cel pieniądze z Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie. Część z 3 tysięcy książek trafi m.in. do szkół. Aby zainteresować młodych postacią ciężkiego w październiku w Szamotułach zorganizowana zostanie gra miejska, inspirowana Powstaniem Wielkopolskim, Enigmą oraz działalnością pułkownika Ciężkiego. Rada Gminy już podjęła uchwałę o nadaniu imienia skweru Maksymiliana Ciężkiego w parku naprzeciw poczty. Teraz park zostanie urządzony, dzięki czemu w centrum miasta będzie nie tylko miejsce pamięci wybitnego szamotulanina, ale mieszkańcy zyskają też nowe miejsce do rekreacji i wypoczynku. Na skwerze stanie pomnik M. Ciężkiego. Zostanie on uroczyście odsłonięty 23 listopada. Tego dnia odbędzie się msza św. w szamotulskiej kolegiacie i pogrzeb na cmentarzu parafialnym.
Marszałek Marek Woźniak i burmistrz Jacek Grabowski stanęli na czele Komitetu Honorowego patronującemu przedsięwzięciu sprowadzenia prochów Ciężkiego. Zaproszenie do komitetu przyjęło wiele osób, w tym m.in. profesor Władysław Bartoszewski, arcybiskup Stanisław Gądecki i minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.
Piotr Michalak, rzecznik prasowy UMiG Szamotuły
fot. P.Michalak
Podczas konferencji (od lewej) burmistrz Jacek Grabowski, marszałek Marek Woźniak, Barbara Ciężka i Marek Grajek.
Burmistrz Jacek Grabowsk i Marek Grajek.
Aktualności
Fundusze UE
fb