przesówaj w prawo
przesówaj w lewo

Aktualności

Wszystkie wydarzenia
Ciężki w Anglii
17.07.2009
Wystawę przedstawiającą postać wybitnego szamotulanina Maksymiliana Ciężkiego, współtwórcy sukcesu złamania niemieckiej Enigmy, zaprezentujemy w Anglii.
W ubiegłym roku wspólnie z Urzędem Marszałkowskim przypomnieliśmy nietuzinkową postać Maksymiliana Ciężkiego szamotulanom oraz całej Polsce. W listopadzie, po sprowadzeniu z Wielkiej Brytanii prochów naszego bohatera, został on uroczyście pochowany w swym rodzinnym mieście. W Szamotułach odsłonięto również pomnik M. Ciężkiego. Wspólnie z Urzędem Marszałkowskim wydaliśmy książkę o M. Ciężkim oraz przygotowaliśmy wystawę prezentującą jego życie i działalność w Biurze Szyfrów. Ekspozycję - poza Szamotułami - zaprezentowaliśmy w kilku miejscach w Wielkopolsce.
Teraz o dziele Maksymiliana Ciężkiego usłyszą Anglicy. 19 lipca w muzeum w Bletchley Park, 80 kilometrów od Londynu, zostanie otwarta wystawa wzbogacona również o anglojęzyczny folder oraz prezentację naszej Gminy. Tak więc - poza głównym przesłaniem tego przedsięwzięcia - nieoceniony będzie również jej walor promocyjny dla Szamotuł.
Wystawa w Bletchley Park- zorganizowana w ramach Dni Polskich - będzie czynna do końca sierpnia. Przedsięwzięcie zostało przygotowane przez Urząd Miasta i Gminy Szamotuły wspólnie z Urzędem Marszałkowskim w Poznaniu.
Bletchley Park to nazwa miasta, ale także potoczna nazwa siedziby zespołu brytyjskich kryptologów powstałej w 1939 roku.
Ppłk. Maksymilian Ciężki, szamotulanin, Powstaniec Wielkopolski, stworzył zespół polskich matematyków, który jako pierwszy złamał kod niemieckiej Enigmy, co miało znaczący wpływ na przebieg II wojny światowej.
Nawet najbardziej doświadczone służby kryptologiczne świata, brytyjska i francuska, poczuły się bezradne wobec wyzwania ze strony maszyny szyfrującej "Enigma" - czytamy w tekście kryptologa Marka Grajka umieszczonym w anglojęzycznym folderze wystawy - Nową drogę ataku wytyczył Maksymilian Ciężki....Jego nowatorskie i cierpliwe zarazem podejście zostało wynagrodzone. Kiedy zlecił Marianowi Rejewskiemu atak na szyfr, ten w ciągu niespełna trzech miesięcy dokonał rzeczy, którą kryptolodzy innych krajów uznali za niewykonalną: złamał szyfr Enigmy i zrekonstruował matematycznymi metodami maszynę, której nigdy nie widział...25 i 26 lipca 1939 roku Polacy przekazali aliantom całość swojej wiedzy na temat Enigmy...Maksymilian Ciężki wyprzedził działania innych służb kryptologicznych świata prawie o dekadę.
Piotr Michalak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Gminy w Szamotułach
fot. P.Michalak
Grób Maksymiliana Ciężkiego na szamotulskim cmentarzu.
Fot. ARCHIWUM
Maksymilian Ciężki
Aktualności
Fundusze UE
fb