przesówaj w prawo
przesówaj w lewo

Aktualności

Wszystkie wydarzenia
Burmistrz Kaczmarek pozyskał dużą kasę
15.11.2010
Szamotuły z unijnymi pieniędzmi.
Burmistrz Włodzimierz Kaczmarek zdobył pierwsze w historii Szamotuł unijne fundusze. Suma pieniędzy z przedsięwzięć już wykonanych i obecnie realizowanych oraz z wniosków w trakcie oceny wynosi aż 24 miliony złotych.
Włodzimierz Kaczmarek stworzył w urzędzie zespół ludzi zajmujący się pozyskiwaniem funduszy oraz osobiście mocno zaangażował się w to zadanie, aby wreszcie udało się przerwać złą passę Szamotuł w temacie pozyskiwania unijnych pieniędzy. Przez zaledwie rok urząd przygotował aż kilkadziesiąt wniosków o środki zewnętrzne na różne przedsięwzięcia służące zarówno mieszkańcom miasta jak i wsi.
- Miasto i wsie będą się dynamicznie rozwijać jeśli inwestycje oraz przedsięwzięcia na rzecz mieszkańców zostaną wsparte środkami unijnymi. Dlatego postawiłem na pozyskiwanie pieniędzy z różnych źródeł, w tym z Unii Europejskiej - mówi burmistrz Włodzimierz Kaczmarek.
Z pomocą unijnych pieniędzy wybudowano ścieżkę rowerowo-pieszą do Szczuczyna. Kupiono nowoczesny samochód do zbiórki i wywozu odpadów komunalnych. Budowana jest sieć kanalizacji deszczowej i sanitarnej w miejscowościach Lulinek i Pamiątkowo. Na te zadania gmina Szamotuły otrzymała aż prawie 1 milion złotych.
W ubiegłym miesiącu burmistrz pozyskał z unijnej kasy kolejne pół miliona złotych. Tym razem wszystkie inwestycje za te pieniądze zostaną zrealizowane na wsiach. - Zależy mi na dofinansowaniu wsi, aby mówienie o wyrównywaniu szans między miastem, a wsią nie było pustymi słowami - mówi Włodzimierz Kaczmarek.
Wspomniane inwestycje to remont aż 1,5-kilometrowej ścieżki rowerowo-pieszej w Kępie, budowa chodnika i oświetlenia przy ulicy Leśnej w Lulinku, odbudowa stawów wraz z budową wokół nich terenów rekreacyjnych we wsi Otorowo i Przecław. Warto dodać, że są to inwestycje, o które wnioskowali mieszkańcy. Zostaną one wykonane w przyszłym roku.
Zaś kilka dni temu w mieście pojawiło się nowoczesne oznakowanie miejsc o znaczeniu historycznym (tablice oraz system przekazujący informacje o obiekcie na telefon komórkowy). To także ze środków unijnych.
To nie koniec starań burmistrza o pozyskiwanie dodatkowych pieniędzy do gminnej kasy. Kolejne wnioski, których rozstrzygnięcie nastąpi do końca tego roku, obejmują budowę ścieżki rowerowej z oświetleniem w Mutowie, budowę chodnika i remont świetlicy w Koźlu, remont chodnika w Gałowie i remont świetlicy w Śmiłowie.
Ponad milion złotych dofinansowania mamy otrzymać na budowę kanalizacji sanitarnej z przepompownią ścieków w Przyborowie. Wniosek został przyjęty do realizacji i jest w trakcie negocjacji z Urzędem Marszałkowskim.
Wniosek na największe przedsięwzięcie dotyczy Szamotuł i tego, jaką w przyszłości będziemy mieli wodę i jak skutecznie będą oczyszczane ścieki. Zadanie pod nazwą: "Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie Gminy Szamotuły" obejmuje modernizację stacji uzdatniania wody w Szamotułach, modernizację oczyszczalni ścieków i budowę kanalizacji. Mamy otrzymać z Unii na ten cel aż 16 milionów złotych. - Wniosek jest po ocenie drugiego stopnia i oczekujemy teraz na podpisanie umowy - informuje Maciej Adamski z Urzędu Miasta i Gminy.
Burmistrz stara się o środki unijne również w ramach "Kapitału Ludzkiego". Złożono wnioski na programy: "Aktywna Wieś" (szkolenia i przekwalifikowanie dla bezrobotnych ze wsi), "Moja Firma" (dofinansowanie do 40 tysięcy złotych przy tworzeniu małych firm) oraz Szamotulski Program Integracji Społecznej (dla osób długotrwale bezrobotnych).
Fot. M.Nowak

Ścieżka rowerowo-piesza do Szczuczyna powstała dzięki pozyskaniu unijnych pieniędzy.

Nowoczesny samochód do zbiórki odpadów.

Włodzimierz Kaczmarek udowodnił w ciągu roku, że jego urząd potrafi pozyskiwać unijne pieniądze.
Aktualności
Fundusze UE
fb