Aktualności
Wszystkie wydarzenia
„Budżet Obywatelski” w gminie -
Twój głos może zdecydować o tym co się zmieni.
28.08.2014
Demokracja polega na jak najszerszym wpływie i udziale obywateli w realizacji zadań, które dotyczą ich miast i gmin. To mieszkańcy najlepiej znają potrzeby miejsc, w których mieszkają. Wpływ obywatela na sprawujących władzę nie powinien kończyć się na wrzuceniu karty do urny wyborczej.
Dokumenty do pobrania:
Jedną z takich praktycznych form wpływu mieszkańca na konkretne sprawy gminy jest właśnie budżet obywatelski Jest to element wpływający na poczucie wspólnoty i odpowiedzialności za wspólne otoczenie. O takiej demokracji mówił Prezydent Bronisław Komorowski.
Dlatego Burmistrz Włodzimierz Kaczmarek wystąpił z inicjatywą podjęcia rozmów na temat wprowadzenia tego rozwiązania w naszej gminie. Rada Miasta i Gminy Szamotuły zaakceptowała pomysł i po intensywnych dyskusjach oraz koniecznych korektach w dniu 28 lipca 2014 r. podjęła Uchwałę NR L/599/2014 w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych dotyczących budżetu obywatelskiego na rok 2015.
Na czym ma polegać działanie „Budżetu Obywatelskiego”?
W największym uproszczeniu jest to część wydatków z budżetu Miasta i Gminy Szamotuły. Ta część to 500.000 zł. Obywatele lub grupa obywateli może zgłosić projekt jakiegoś zadania, które uznaje za bardzo istotne dla gminy. Musi to być zadanie jednoroczne i należeć do zadań własnych gminy.
Kto może zgłosić propozycję projektu? – każdy mieszkaniec Miasta i Gminy Szamotuły uprawniony do głosowania oraz organizacja pozarządowa działająca na terenie Miasta i Gminy Szamotuły.
Bardzo ważne! W momencie zgłaszania propozycję musi poprzeć co najmniej 50 mieszkańców Miasta i Gminy Szamotuły uprawnionych do głosowania (muszą posiadać czynne prawo wyborcze).
Propozycję zgłaszamy na specjalnym formularzu zgłaszania propozycji projektów, który będzie dostępny na stronie internetowej Urzędu Miasta i Gminy Szamotuły: www.szamotuly.pl oraz w Kancelarii Urzędu Miasta i Gminy Szamotuły, ul. Dworcowa 26, pok. nr 12
Propozycje projektów będą podlegały weryfikacji poprzez właściwe wydziały merytoryczne Urzędu Miasta i Gminy Szamotuły. Zgłaszane propozycje będą weryfikowane pod względem formalno-prawnym, uwzględniając następujące kryteria:
- czy określone zadanie można zrealizować za określoną kwotę,
- koszt nie może przekraczać 500.000 zł i wskazać należy przybliżony rzeczywisty koszt realizacji zadania,
- istotne będzie także zabezpieczenie w budżecie na kolejne lata ewentualnych kosztów, jakie projekt będzie generował w przyszłości, np. koszty utrzymania zbudowanego obiektu.
Po tej pierwszej weryfikacji formalno-prawnej Burmistrz przekazuje jej wyniki Zespołowi Opiniującemu, w skład którego wchodzą: Przewodniczący Komisji Budżetu, Finansów i Prawa Rady Miasta i Gminy Szamotuły oraz jeden z jej członków, Przewodniczący Komisji Gospodarki Komunalnej Rady Miasta i Gminy Szamotuły oraz jeden z jej członków, pięciu członków wskazanych przez Burmistrza Miasta i Gminy Szamotuły. Zespół Opiniujący oceni projekty pod względem ich wartości społecznej (jaki problem rozwiązuje realizacja zadania; wpływ realizacji zadania na życie mieszkańców; planowane do osiągnięcia rezultaty; na ile projekt zadania jest niezbędny do realizacji określonych zadań). Zespół Opiniujący dokonuje wyboru projektów zadań, które znajdą się na ostatecznej liście podlegającej głosowaniu.
Ostatni etap to powszechne głosowanie, uprawnieni są wszyscy mieszkańcy Miasta i Gminy, posiadający prawo do głosowania.
Do realizacji zostaną przeznaczone projekty, które uzyskają największą liczbę głosów.
Uchwała została ogłoszona w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego 20 sierpnia 2014 r. pod pozycją 4596 i wchodzi w życie z dniem 4 września 2014 r. Stosowna informacja o wejściu w życie uchwały ukaże się na stronie internetowej UMiG Szamotuły i w biuletynie „Głos Szamotulski”.
Aby „Budżet Obywatelski” mógł zostać uruchomiony i zadziałał już w 2015 roku niezbędne jest przestrzeganie poniższych terminów harmonogramu konsultacji:
- 1. Od 4 września do 3 października 2014 r. - składanie przez mieszkańców propozycji projektów zadań do Budżetu Obywatelskiego na rok 2015.
- 2. Od 6 do 17 października 2014 r. - weryfikacja propozycji projektów zadań przez wydziały merytoryczne Urzędu Miasta i Gminy Szamotuły oraz ustalenie przez Zespół Opiniujący ostatecznej listy projektów zadań do głosowania.
- 3. 20 października 2014 r. - ogłoszenie listy projektów zadań wybranych przez Zespół Opiniujący.
- 4. Od 21 października do 7 listopada 2014 r. - głosowanie nad propozycjami projektów zadań.
- 5. Do 24 listopada 2014 r. - ogłoszenie wyników.
Podany harmonogram zachęca do pilnego zastanowienia się nad propozycjami przyszłych projektów. Warto pamiętać o tym, że wybrane projekty zadań Zespół Opiniujący umieszcza na liście według kolejności złożenia formularza propozycji projektu.
Pojawiła się również ciekawa inicjatywa mieszkańców z ul. Calliera. Założyli bloga, który ma szansę stać się bazą danych o miejscach w Szamotułach, gdzie trzeba coś wyremontować, coś poprawić. Burmistrz Włodzimierz Kaczmarek uważa, że to bardzo dobra inicjatywa i wyraża zamiar współpracy i korzystania z gromadzonych danych. Jak dostrzegają twórcy bloga, budżet obywatelski można wykorzystać jako narzędzie realizacji zadań, które znajdą się na stworzonej przez mieszkańców mapie.
Redakcja