przesówaj w prawo
przesówaj w lewo

Aktualności

Wszystkie wydarzenia
Bohaterowie byli i są wśród nas
19.09.2013
Dziecięco-młodzieżowa wspólnota Świetlicy Socjoterapeutycznej Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Szamotułach realizując projekt "Bohaterowie są wśród nas" zorganizowała spotkanie z uczestnikiem Powstania Warszawskiego, księdzem kanonikiem Bogdanem Kończakiem, pseudonim KODAN.
Było to 3 maja - I część relacji oraz 1 sierpnia - II część opowiadania oraz ukazywania motywów i jakże trudnych realiów Powstania Warszawskiego. Materiał filmowy i zdjęciowy z tego spotkania po akceptacji Autora został przygotowany do przekazania Muzeum Powstania Warszawskiego - Dział Historii Mówionej. Wspólnota Świetlicy w liczbie 16 osób w dniach 27 i 28 sierpnia udała się w tym celu do Warszawy. Z dumą i radością przedstawiciele Świetlicy przekazali zebrany materiał na ręce pracownika Muzeum Powstania Warszawskiego. Słowa wdzięczności wyrażone w imieniu Dyrektora Muzeum za zebrane przez uczestników Świetlicy materiały w ramach realizowanego projektu były najlepszą nagrodą za podjęte działania, najlepszą ale nie jedyną. Zachęta do zwiedzenia Muzeum i przydzielenie wspaniałego młodego wolontariusza Tomka jako przewodnika dostarczyły wielu spotkań z historią i przeżyć.

Pasja przewodnika Tomka udzielała się krok po kroku całej grupie. Dzieci i młodzież mogły przeżyć wspaniałą lekcję historii słuchając odgłosów powstańczych, oglądając odtworzone realia z tego okresu, dotykając broni, matryc z powstańczej drukarni, a także oglądając film "Miasto ruin". Uczestnicy skrzętnie zbierali rozmieszczone na trasie zwiedzania Muzeum 63 kartki z kalendarza. Największym przeżyciem dla wszystkich było przejście kanałami z przewodnikiem niosącym na czele latarkę, która oświetlała tylko czoło grupy, pozostali szli w ciemnościach trzymając za ramię kolegę kroczącego z przodu.

Wizytę w Muzeum Powstania uczestnicy Świetlicy zakończyli w kaplicy umiejscowionej na terenie obiektu muzealnego dziękując za ofiarę tylu walczących ludzi, a wielu z nich to rówieśnicy zwiedzających. Spotkanie zakończyło się zaproszeniem Pana Tomka - przewodnika na warsztaty historyczne do Szamotuł. Pobyt w Warszawie grupa wykorzystała także na zwiedzenie Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki na Żoliborzu. Tutaj obok wstrząsających realiów uprowadzenia i zamordowania Księdza Jerzego ze wzruszeniem odczytaliśmy świadectwo poznańskiego lekarza, dla którego te fakty stały się motywem do nawrócenia i zerwania z nadużywaniem alkoholu. Pomnik małych powstańców umiejscowiony przy wejściu do Muzeum uświadomił wszystkim kto uczestniczył w walkach powstańczych. Z wielkim zadziwieniem dzieci i młodzież oglądały na trenie Muzeum ekspozycję kartek na żywność, zeszyty oraz inne artykuły codziennego używania przydzielane w okresie stanu wojennego. Pokoleniu marketów i hipermarketów trudno to zrozumieć.

Potem był przejazd na Starówkę i po nawiedzeniu warszawskiej katedry udaliśmy się do Izby Pamięci Pułkownika Ryszarda Kuklińskiego. Izba jest umiejscowiona na ulicy Kanonia tuż za katedrą. Dyrektorem Izby jest Filip Frąckowiak syn śpiewaczki Haliny Frąckowiak, który zaprezentował naszej grupie mapę Europy ukazując zamysły państw Układu Warszawskiego z okresu zimnej wojny. Zgromadzone w Izbie zdjęcia, militaria i pamiątki przekazane przez pułkownika Ryszarda Kuklińskiego i jego małżonkę były kolejną lekcją historii dla uczestników Świetlicy. Opowiedziane i ukazane fakty dla wszystkich były mało lub zupełnie nieznane. Idąc traktem królewskim przystanęliśmy przy Zamku Królewskim, Kolumnie Zygmunta, Belwederze, w kościele św. Krzyża przy sercu Chopina, przy Teatrze Narodowym... Wszędzie spotykaliśmy pomniki bohaterów, twórców kultury polskiej, ludzi odważnych I oddanych Ojczyźnie. Wielkim pragnieniem uczestników wycieczki było zobaczenie Stadionu Narodowego. Mogliśmy go oglądać w podświetlonej szacie z tarasu przy Zamku Królewskim, a potem zupełnie blisko jadąc z Dworca Wschodniego przez stację Warszawa Stadion. Trudno byłoby wyjechać z Warszawy nie korzystając z przejazdu metrem. Udaliśmy się więc metrem w kierunku ulicy Woronicza by stanąć przy siedzibie Telewizji Polskiej. Jeżdżąc tramwajem przez miasto rejestrowaliśmy jeszcze wiele obiektów przy których chciałoby się zatrzymać, by poznać kolejne karty historii naszego Narodu. W drodze powrotnej zrodziło się postanowienie, za rok wrócimy do Warszawy, więc zbieramy makulaturę, złom, uczymy się i podejmujemy inicjatywy by w przyszłym roku stało się to możliwe.

Wspólnota Świetlicy Socjoterapeutycznej Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Szamotułach

Aktualności
Fundusze UE
fb