przesówaj w prawo
przesówaj w lewo

Aktualności

Wszystkie wydarzenia
Bohater, który pokonał Enigmę
14.02.2009
Informacja archiwalna z 05.11.2008r
Prochy Maksymiliana Ciężkiego, dzięki któremu złamano kod Enigmy, od dzisiaj są już w Polsce. 23 listopada odbędzie się uroczysty pogrzeb podpułkownika w jego rodzinnym mieście Szamotuły.
Życiorys Maksymiliana Ciężkiego mógłby posłużyć jako fabuła do filmu sensacyjnego. Niestety byłby to film bez happy endu. Urodzony 24 listopada 1898 r. w Szamotułach Maksymilian Ciężki już jako nastolatek tworzył w swym rodzinnym mieście skauting. Później walczył o ojczyznę jako powstaniec wielkopolski. Rozwinął w pełni skrzydła, kiedy kilka lat przed wybuchem II wojny światowej jako pracownikowi polskiego kontrwywiadu powierzono mu stworzenie i organizację pracy grupy kryptologów. Ich celem miał być dekryptaż niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. M. Ciężki pozyskał do tego celu młodych, zdolnych z poznańskiego uniwersytetu. Zaryzykował - stawiając na szali swą karierę - i do utworzonego Biura Szyfrów zamiast lingwistów zaangażował matematyków. Jak się później okazało, Maksymilian Ciężki swoim nowatorskim rozwiązaniem wytyczył przyszłość kryptologii na następnych kilkadziesiąt lat. Ta odważna decyzja zapewne sprawiła , że właśnie Polacy pierwsi złamali Enigmę. Ten sukces przez wielu jest uznawany za największy wkład w zwycięstwo aliantów podczas II wojny światowej.
Pomimo takich sukcesów, los nie był dla niego łaskawy. W wojennej tułaczce, podczas której dotarł nawet do Afryki, był przedmiotem politycznej gry i rola jego oraz innych polskich kryptologów uległa marginalizacji. W czasie okupacji stracił dwóch ze swych trzech synów. Po wojnie trafił do Anglii i niestety do komunistycznej Polski nie mógł już wrócić. Zmarł na obczyźnie w osamotnieniu i ubóstwie 9 listopada 1951 roku. W swych listach do rodziny zawsze pisał, że tęskni za krajem i chciałby wrócić. Wymowne jest również to, że odmówił przyjęcia obywatelstwa angielskiego.
Dlatego tak ważne jest sprowadzenie jego prochów do Polski. Będzie to symboliczny powrót bohatera do kraju.
- Szamotuły pragną uczcić swojego bohatera. Maksymilian Ciężki jest jedną z najwybitniejszych postaci Ziemi Szamotulskiej. Wielu bohaterom dane było zbieranie laurów. Wielu z nich uhonorowano za życia. Podpułkownik Ciężki jednak nie dostąpił tych zaszczytów. Teraz wreszcie przyszedł czas, abyśmy spłacili dług wobec niego samego i historii, którą tworzył - mówi burmistrz Jacek Grabowski - To dla nas zaszczyt, że tak wielki Polak może być pochowany w naszym mieście.
Burmistrz Szamotuł wspólnie z marszałkiem województwa wielkopolskiego podjęli decyzję o sprowadzeniu do Szamotuł prochów Maksymiliana Ciężkiego. Dzisiaj szczątki podpułkownika dotarły do Polski. Pogrzeb naszego szamotulskiego bohatera odbędzie się 23 listopada tego roku. Spocznie on w kwaterze Powstańców Wielkopolskich szamotulskiego cmentarza. Tego dnia, dla jego upamiętnienia, w parku naprzeciw poczty zostanie odsłonięty pomnik na Skwerze Maksymiliana Ciężkiego.
Piotr Michalak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Gminy Szamotuły
fot. ARCHIWUM RODZINY CIĘŻKICH
Grób Maksymiliana Ciężkiego był przez 57 lat na obczyźnie w miejscowości Tywardreath.
Od 23 listopada będzie w Szamotułach.
Aktualności
Fundusze UE
fb