przesówaj w prawo
przesówaj w lewo

Aktualności

Wszystkie wydarzenia
Bez ostatecznej decyzji
13.02.2020

Rada Miasta i Gminy Szamotuły zadecydowała o  ponownym skierowaniu do komisji projektu uchwały o stawkach za odbiór śmieci. Temat kontrowersyjny, budzący emocje . Przede wszystkim polityczne.


Już początek (godz.16.00) obrad XVII sesji zapowiadał, że spotkanie radnych Miasta i Gminy Szamotuły przeciągnie się do godzin zdecydowanie wieczornych. W czasie zwyczajowej analizy porządku obrad radny Paweł Łączkowski  zaproponował wyłączenie z debaty  punktu dotyczącego skargi  M.C.  (ochrona danych osobowych!). Przedstawił obszerną argumentację tego wniosku  (kwestie prawne), która już wywołała spory i polityczne deklaracje. Samorządowcy zasięgnęli też opinii radcy prawnego. Ostatecznie wniosek upadł. I taka atmosfera towarzyszyła obradom aż do jej zakończenia. Po zapoznaniu się  ze sprawozdaniami z wykonania uchwał i działalności międzysesyjnej, Rada Miasta i Gminy zaakceptowała (11 głosów za, 8 przeciw, 1 wstrzymujący się) projekt  stanowiska szamotulskiego samorządu dotyczącego sytuacji finansów jednostek samorządu terytorialnego. Radni wysłuchali sprawozdania z prac Komisji Rewizyjnej, podjęli  uchwałę w sprawie zatwierdzenia planu Komisji pracy na 2020 rok i dyskutowali nad projektami uchwał dotyczących budżetu. Zainteresował ich szczególnie wykaz miejsc, w których planowany jest dostęp do darmowego internetu.  To okolice  Orlika przy Szkole Podstawowej nr3,  Rynku,  Parku Jana III Sobieskiego, Parku Zamkowego i  Urzędu Miasta i Gminy. Projekt, wsparty unijnymi funduszami, będzie realizowany przez trzy lata.

 

Oczywiście największe emocje wzbudził punkt 12 obrad czyli projekt uchwały w sprawie  „wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz stawki tej opłaty”. Oficjalna nazwa budzi respekt, ale  jej sens sprowadza się do ustalenia, ile mieszkańcy Szamotuł będą płacić za śmieci. W trakcie wcześniejszych  obrad Komisji samorządowcy ustalili  i rekomendowali  do przyjęcia stawkę  27 złotych za osobę. Wyliczenie takie opierało się na rozstrzygnięciach przetargowych i precyzyjnie wyliczonych kosztach obsługi systemu zagospodarowania odpadów. Warto przypomnieć, że gminni radni nie mają wielkiego pola manewru – system odbioru i zagospodarowania musi się bilansować. Zgodnie z ustawą przegłosowaną w Sejmie R.P., samorząd do systemu nie może dokładać , ale też nie może na nim zarabiać. Po prostu – bilans musi wyjść na „zero”. Jednak w  czasie dyskusji część radnych zaproponowała  stawkę 18 zł. Podczas debaty nad tą propozycją padały z różnych stron argumenty polityczne i ekonomiczne, ale samorządowcy nie mogli dojść do porozumienia. Wreszcie, około godziny 20.00, radny Kowala zaproponował ponowne skierowanie projektu do prac w komisji. Propozycję, po kolejnych minutach dyskusji, przyjęto. Wcześniej głos zabrał wiceprzewodniczący Marek Pawlicki: widać troskę Państwa  o  naszych mieszkańców, o koszty naszego życia w tej miejscowości.  Natomiast musimy zwrócić uwagę na jedną rzecz – jest bardzo cienka  granica między troską i beztroską, musi gdzieś pośrodku pojawić się odpowiedzialność . Odpowiedzialność nie zawsze jest akceptowalna przez większość , ponieważ ona jest bolesna jeżeli to dotyczy wzrostu opłat. Te opłaty nie wzięły się znikąd …

 

Blok głosowań dotyczących gospodarki nieruchomościami  nie wzbudzał sporów i nie zajął radnym dużo czasu. Samorządowcy rozważyli  oddalili skargę pani A.S., a  skargę  M.C.  na działalność burmistrza i przekazali ją  Rzecznikowi  Dyscypliny Finansów Publicznych.

 

 

Aktualności
Fundusze UE
fb